Evde kaldığınız günlerde bitirebileceğiniz güzel oyunlar (Spor Kral Oyun rehberi)

Corona virus sebebiyle insanların evden çıkamıyor. Bundan dolayı insanoğlu zaman geçirebilmek için çeşitli seçeneklere başvuruyor. Video oyunları, diziler ve filmler. Spor oyunlarına ilgisi olmayanlar için hikayeli ve uzun soluklu zaman geçirebileceğini keyifli oyunları sizler için derledik. Ne olursa olsun bu rehbere bakmadan yeni oyun tercihinizi yapmayın. 

God of War

Oyunun hikayesi

God of War Sony Computer Entertainment’e bağlı Santa Monica tarafınca geliştirilen ve PlayStation 2 konsolu için 22 Mart 2005’te satışa sunulan video oyunu. Yunan Mitolojisi’ne dayanan ve aksiyon-macera türünde olan oyun, God of War serisinin piyasaya sürülen ilk oyunu olmasına rağmen, seride kronolojik olarak ikinci sırada yer almıştır. Sparta ordusunun komutanı olan Kratos, savaşı kaybetmektedir ve ölmek suretiyle iken harp tanrısı Ares’ile yapmış olduğu anlaşmaya nazaran Ares, Kratos’un düşmanlarını yok edecek, Kratos ise Ares’in hizmetine girecekti. Fakat Ares, Kratos’u kandırır ve Kratos’un ailesini (karısını ve kızını) öldürmesine niçin olur. Bunun üstüne Kratos, Ares’e hizmet etmekten vaz geçer. Sonrasında Kratos, kabuslarından kurtulacağı vaatleri ile Olimpos Tanrılarına 10 yıl süresince durmadan hizmet eder.

Ares kız kardeşi olan Athena’nın şehrine, Athina’ya harp açar. Athena’nın rehberlik etmiş olduğu Kratos, Ares’ten intakam almak için Athina’da bir kahinden Ares’i bir tek Pandora’nın Kutusu ile yok edebileceğini öğrenir. Bunun üstüne Kratos, Pandora Tapınağı’na gider ve kutuyu bulur. Fakat bunu duyan Ares, Kratosu öldürür ve kutuyu ele geçirir. Kratos, yer altına yaşamına gitse de buradan kurtulup yine yeryüzüne çıkar.

Pandora’nın Kutusu’nu Ares’ten geri alan Kratos, kutunun etkisiyle Ares ile savaşacak güce haiz olur. Cenk esnasında Ares, Kratos’un Blades of Chaos adlı silahını alır ve onun evvelde çekmiş olduğu acıları tekrardan yaşamasını sağlar. Fakat Kratos, Blade of the Gods adlı silahı bulur ve Ares’i öldürür.

Ares’in ölümü üstüne Athena, Kratos’un günahlarının affedileceğini; fakat görmüş olduğu kabuslar hakkında herhangi bir şey yapamayacaklarını söyler. Bunu duyan Kratos, acılarını dindirmek için kendini yüksek bir dağdan Ege Denizi’ne atarak intihar eder. Fakat Kratos bir tanrıyı öldürmüş olduğu için o tanrının yerini alır. Bu yüzden tanrılar onu denizden geri çıkarır ve hayatını kaybetmesine izin vermezler. Yeni harp tanrısı olarak Olimpos Dağı’na getirilir.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 (RDR2), içinde yitmek için son aşama kolay, bu sebeple sizlere şaşırtıcı derecede etkisi altına alan bir dünya sunuyor. At sürmek, yırtıcı batı yaşamını duymak haricinde manzaranın etkileyiciliği, sizi öldürmeye istekli hayvanlar, hırsızlar oyunda bol miktarda mevcut. Red Dead Redemption 2’de yapabileceğiniz o denli oldukça şey bulunuyor ki, hikayeyi devam etmeden de eğlenebilir ve atmosferin tadını çıkartabilirsiniz.

Oyunun hikayesi

Red Dead Redemption 2, 19. yüzyılın sonlarında geçiyor ve Van der Linde çetesi üstüne kurulu. İlk oyundan 12 yıl öncesini mevzu alan oyunda başlangıç noktası, Van der Linde çetesinin ilk oyunda da yer edinen Blackwater nahiyesindeki başarısız soygun girişimi. Köşeyi dönmeyi beklerken işler sarpa sarıyor ve çetenin peşine, hem kanun adamları hem de kelle avcıları düşüyor. Başrolde yer edinen ve Dutch’ın sağ kolu Arthur Morgan ile hem yırtıcı batının zorluklarıyla savaşım edecek, hem çetenin güvenliğini sağlayacak hem de peşinizdekilerden kurtulacaksınız.

Last of Us

The Last of Us, Naughty Dog tarafınca geliştirilen, aksiyon-macera ve hayatta kalma-korku türlerindeki, Sony Computer Entertainment tarafınca yalnızca PlayStation 3 için piyasaya çıkan video oyunudur. 10 Aralık 2011’deki Spike Video Oyunu Ödülleri esnasında duyurusu meydana getirilen oyun; dünya genelinde 14 Haziran 2013’te, Japonya’da 20 Haziran 2013’te satışa sunulmuştur.

Oyun; soluma yada sıvı aktarımı yöntemiyle aktarılan sporlar vasıtasıyla yayılan ve Eylül 2013’te patlak vermesinin peşinden tüm dünyayı etkileyen bulaşıcı bir hastalığın yayılmaya başlamasından yirmi yıl sonrasında, ABD Birleşik Devletleri’nde geçer. Bu hastalık, bulaştığı kişinin beynini birkaç saat içinde etkilemekte ve onu, bir ısırığıyla karşısındakini öldürebilme kapasitesine haiz olan bir yaratığa dönüştürmektedir. Enfeksiyona uğramış olanlar ve hayatta kalan insanoğlu olmak suretiyle ikiye bölünen dünya nüfusu, iki grup arasındaki savaşım sebebiyle büyük bir azalma göstermiştir. Hastalık sebebiyle medeniyetin büyük bir kısmı mahvolmuş olduğundan hayatta kalan insanoğlu, askerler tarafınca korunan karantina bölgelerinde yada bu alanların haricinde değişik gruplar hâlinde yaşamlarını sürdürmektedir.

Detroit: Become Human

Detroit: Become Human, Quantic Dream tarafınca geliştirilip Sony Interactive Entertainment ile Quantic Dream’in müştereken yayımcılığını üstlendiği 2018 yapımı serüven oyunu. Oyun Kara, Connor ve Markus adlı üç androidin hikâyesine odaklanmaktadır. Hizmet androidi olan Kara evrilip şuur sahibi olarak efendisinin kızıyla beraber firar etmiş, bakıcı android Markus kendisini androidlerin özgürlük mücadelesine adamış, Connor ise şuur sahibi androidleri avlamak suretiyle göreve getirilmiştir. Bir noktadan sonrasında hikâyeleri kesişen karakterlerin her birinin kendi konuşma ağacı vardır, yaşamaları yada ölmeleri oyuncunun tercihlerine bağlıdır.

Oyun, Quantic Dream’in 2012 yılındaki Kara adlı teknoloji gösterisine dayanmakta, hikâye ise Detroit şehrinde geçmektedir. Şehrin oyuna doğru şekilde aktarılabilmesi için oyun geliştiricileri tarafınca bulgu turları yapılmış, oyunun senaristliği bununla beraber yönetmeni de olan David Cage tarafınca suni zekâ uzmanlarına danışılarak iki yılda tamamlanmıştır. Oyun için yeni bir oyun motoru yazılmış, çekim ve animasyon sürecine başlamadan ilkin yüzlerce oyuncu ile denemeler yapılmıştır. Kara, Connor ve Markus sahnelerinin müzikleri sırasıyla Philip Sheppard, Nima Fahrara ve John Paesano tarafınca hazırlanmıştır. 25 Mayıs 2018 tarihinde PlayStation 4’te çıkış icra eden oyun 12 Aralık 2019’da Microsoft Windows platformunda yayımlanmıştır.

Oyun, eleştirmenlerden çoğu zaman pozitif yönde yorumlar aldı. Bilhassa sahne tasarımı, görsel kalite, hikâyedeki detaylar, ana karakterler ve ses sanatçıları, seçimlerin hikâyenin gelişimindeki tesiri, akış şeması benzer biçimde kısımlar övülürken; hareket kontrolleri ve tarihî atıfların yanlışlığı eleştiri mevzusu olmuştur. Quantic Dream’in en başarı göstermiş çıkış icra eden oyunu olmasının yanı sıra, 3 milyonu aşkın satış rakamı ile de Heavy Rain’in peşinden firmanın en oldukça satan oyunu konumundadır.

Heavy Rain

Heavy Rain, Quantic Dream tarafınca Playstation platformu için geliştirilen suç-gerilim video oyunudur. Oyunun yönetmeni ve baş tasarımcısı bununla beraber Beyond: Two Souls video oyununda tasarımcısı olan David Cage’dir. Oyun 23 Şubat 2010 tarihinde Şimal ABD’da 24 Şubat 2010 tarihinde Avrupa’da satışa sunulmuştur.

Oyunun hikayesi

Oyun, mimar Ethan Mars’ın 2 çocuğundan kabul edilen Jason’ın doğum gününde bir trafik kazası sonucu ölmesi ile Ethan’ın oğlunu kurtaramamasının verdiği depresyonu hemen sonra öteki oğlu Shaun’un Origami Katili adlı seri katil tarafınca kaçırılmasından sonrasında kurtarmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Origami Katili ise 9 ile 13 yaş arasındaki evlatları kaçırıp yağmur suyu ile boğup öldüren bir seri katil. Katil origami sevilmiş olduğu için ve kurbanlarının cesetlerine origami koyduğu için adı Origami Katili olarak anılmıştır. Bir FBI ajanı, bir gazeteci ve bir dedektif Origami Katili’nin kim bulunduğunu öğrenmek için ve Ethan’ın oğlunu bulmasında destek olmak için kanıtların peşinden gidiyorlar.

Spiderman

Spiderman ile New York şehrinin tepelerinde dolaşmaya hazır mısınız? Marvel hayranı olmasanız bile bu oyunu oldukça seveceksiniz. Hele bir de Marvel hayranıysanız yine yine bitirmek isteyecek, haritada yapılmamış vazife bırakmayacaksınız. Peter Parker ile kötüleri örümcek ağına boğmaya doyamayacaksınız.

Uncharted 4 – Bir Hırsızın Sonu

Naughty Dog tarafınca geliştirilen, Sony Computer Entertainment tarafınca ise yayımcılığı meydana getirilen video oyunudur. PlayStation 4’e hususi olarak geliştirilmiştir. Nate Drake’e odaklanacak son Uncharted oyunudur. Hikâye odaklı Üçüncü Kişi Nişancı ve Aksiyon-Serüven Oyunudur. Uncharted’ın 4 oyunu da AAA kalitede oyunlar olmuştur ve 4. oyun ile de bu devam etmiştir.

Oyunun hikayesi

Uncharted oynamadıysanız bilmenizde fayda olan bir şey var: Bu oyunda öykü ve öykü anlatımı asla durmaz. Oyun için yazılan her bir karakterin yapımın toplam süresi içinde bir ağırlığı, tesiri vardır. Muhabbet, ifade, geyik, hüzün, güldürü ve aklınıza gelebilecek her bir öykü parçası oyunun tamamında devam eder. Sully çatışma esnasında sigarasını düşürdüğünden yakınma eder, Cutter telefonundan dert yanar, Elena’nın bambaşka problemleri vardır… Kısaca oyunu oynadığınız kısım da dolu doludur. Bu asla değişmedi ve aynı anane misli bir halde Uncharted 4’te de devam ediyor. Nathan bir yere tırmanamadığında kardeşi onunla dalga geçiyor, Sam’e söz anlatmaya çalışırken düşman bu tarz şeyleri basıyor, Sully bir taraftan planı denetim ediyor… Oyun devamlı fakat devamlı temposunu ayarlıyor. Bu karakterlerin hepsi elimizle dokunup, hissedeceğimiz kadar gerçek olunca Uncharted 4’ü hem seyretmek hem de oynamak doyumsuz bir edinim oluyor. Nathan’dan tutun da Sully’e, Elena’ya, Sam’e kadar hepimiz o denli sıcak ki, sanki bir oyun karakteri değiller de beş dakika ilkin yanımızda olan arkadaşlarımız gibiler. Eğer serinin öteki oyunlarını oynamışsanız Uncharted 4: A Thief’s End’i oynarken bahsettiğim şeyi oldukça daha iyi anlayacaksınız. Aradan geçen beş senenin peşinden onları ilk gördüğünüz anlarda yüzünüze sanki oldukça sevdiğiniz eski dostlarınızı görmüşçesine bir sırıtış yerleşecek. Hatta neşelenip, kahkalar içinde bile kalabilirsiniz. Gerçi ben burada ne yazarsam yazayım boş. Sizin oyunu oynayıp bu tarz şeyleri yaşamanız, geçmişi hatırlamanız gerekiyor.

Aslına bakarsan aynı durum bizlere Uncharted 4 benzer biçimde derin tek kişilik oyunların niçin bu kadar uzun soluklu geliştirme süreçlerine haiz olduğu hatırlatıyor. Yapımın hem sinematikleri hem de oynanış kısımlarında oldukça fakat oldukça ciddi bir mo-cap emek vermesi bulunuyor. Hatta kolaylıkla bu alanda en iyi olmayı başardığını söyleyebilirim. Karakterin hareketleri, çevrelerine verdikleri tepkiler, her eylemin belli bir amaç doğrultusunda yapılması çok önemli bir performansa işaret ediyor. Nolan North’tan, Troy Baker’a tüm oyuncuların bu sahnelerin çekimleri için aylarca stüdyoda çalıştığını düşününce ortaya çıkan işi takdir etmemek mümkün değil.

Horizon Zero Dawn

Bambaşka bir evrende karşımızda bu kez robotlaşmış canlılar var. Ve bu dünyayı salgın etmişler. Ikimiz de onlara karşı hayatta kalma mücadelesi veriyoruz. Ve adeta makine avlıyoruz. Playstation oyuncularının enleri arasına girmiş bu oyunu da büyük bir zevkle oynayacağınız kati.

Legend of Zelda Breath of the Wild

Wii konsol sahiplerinin açık ara en sevilmiş olduğu oyunların başlangıcında Legend of Zelda geliyor. Hem atmosferi, hem yapabileceğiniz açık dünya görevleri ile sizi kendisine bağlıyor. Bölümleri geçerken keşke asla bitmese diye içten içten yakarış ediyorsunuz. Bu atmosfer daha çok anlatılmaz, yaşanır.

Witcher 3

Geçtiğimiz aylarda dizisinin yayınlanmasıyla beraber yine gündeme gelen Witcher öyküsünü bilenler bilir. Witcher 3 de bu evrenin içinde yer edinen, hem hikayesi hem de dinamikleriyle oyun yaşamına çağ atlatan oyunlardan biridir. Rivialı Geralt’a yaşam verip canavarlarla ve insanlarla savaşmaya hazır mısınız? O vakit serüven sizi bekliyor. Yalnız bir uyarı: Sesi oldukça yüksek açmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz