Cem Bölükbaşı: Profesyonel yarış pilotu olmak istiyorum

Türkiye’yi Formula 1 yarışlarında temsil eden ve ek olarak Formula 1 Espor takımında da yer edinen Cem Bölükbaşı, kariyer başlangıcından ilk şampiyonluğuna ve Espordaki deneyimlerini Millyet/Skorer’e söyledi.

Cem Bölükbaşı kimdir? Kendinden birazcık bahseder misin?

22 yaşındayım, 5 yaşından beri motorsporlarının içindeyim. Hem gerçek pistlerde hem de simülasyon yarışlarında yarışıyorum. İlk olarak Formula 1 Espor şampiyonasında 2017 senesinde dünya 5.’si, 2018 senesinde ise dünya 2.si olduk ekip arkadaşımla. Espor devam ederken 2019 senesinde ilk kez gerçek pistlere çıktım. GT4 Avrupa Şampiyonası’nda Borusan Otomotiv Motorsport ile yarıştım. Şampiyonadaki ikinci yarışımızda 2. olmayı başardık, bu şekilde ilk kez podyuma da çıkmış oldum. Gene geçen yıl ilk gerçek Formula yarışıma da çıktım. Formula Renault Serisi’nde, Formula 1 pisti olan Hockenheim’da yarıştım. YouTube kanalımda takipçilerim için tüm bu deneyimlerimi gösteren videolar paylaşıyorum. Twitch oyun yayınları yapıyorum. Kendimi ve yaşantımı özetlemek gerekirse bu şekilde özetleyebilirim. 

Yarış tutkun nasıl gelişti? Aile içinde bu sporla ilgilenenler var mı?

Aile içinde aslına bakarsak yarışa o denli meraklı olan yada yarışan kimse yoktu. Babamın arkadaşlarının yönlendirmeleri olmuş beni yarış pistine götürmesi mevzusunda. 5 yaşımdan beri de hayatım bu yönde şekillendi. O yüzden yarışmak benim için bir tutkudan daha fazlası oldu, hayatımın gerçek anlamda bir parçası oldu devamlı. 

5 yaşlarındayken Motokros’ta Türkiye şampiyonu oldun. Bunun öyküsünü bizlere anlatır mısın?

Babam beni ilk motokros pistine götürdüğünde, oldukça hoşuma gitmişti ve ilk günden pistte tur atmaya başlamıştım. 5 yaşlarında çalışmaya başladım, o senenin sonunda da Türkiye Şampiyonası’nı kazandım. Boyum o denli kısaydı ki motora inip binerken antrenörüm bana yardım ediyordu ayaklarım yere değmediği için. 

İlk şampiyonluğun sonrası gelişimini nasıl devam ettirdin?

İlk şampiyonadan sonrasında bir üst kategoriye geçmem gerekti ve organik olarak motorlar da hızlanıyordu. Akrabalarım bunun fazla tehlikeli bulunduğunu söyleyerek, 2 tekerden 4 tekere geçiş yapmamı istedi. O yıl itibariyle de go kart’a başladım. Sonrasında da hep go kart’a devam ettim ortalama 10 yıl süresince.

Motorsporları organizasyonu Formula 1’in Espor başlangıcın nasıl oldu? Katılmaya nasıl karar verdin?

Espora başlamam oldukça ani oldu aslına bakarsak, evde hep simülasyon yarışlarına katılıyordum fakat bunu daha oldukça eğlence amaçlı, hobi olarak yapıyordum. Bigün toplumsal medyada gezerken Formula 1 Espor haberini gördüm ve oyun üstünden ben de katıldım. Elemelerde 1. oldum, ilkin yarı finaller için Londra’da, sonrasında da finale kalıp Abu Dhabi’de yarıştım ve şampiyonada dünya 5.’si oldum. 

2017’de Espor’da dünya 5. si oldun. Bunun bizlere öyküsünü ve sonrasında sana neler kazandırdığını açıklar mısın?

Dünya 5.’si olduğum 2017 yılı sonunda, Fernando Alonso ile G2 Esports iş birliği yaparak birlikte bir ekip kurdular ve beni de ilk ve tek sürücüleri olarak seçtiler. Fernando Alonso’yla tanışmak, çalışmak ve olabildiğince onun tecrübelerinden yararlanmak kişisel anlamda ve kariyerim için oldukça özeldi benim için.

Bildiğimiz kadarıyla F1 takımlarının Espor takımlarından birçok teklif aldın. RedBull’un genç ekibi Scuderia Toro Rosso ile bir serüvene çıktın. Bu gelişme senin için nasıldı?

2018 senesinde ilk kez düzenlenen eleme formatı Pro Draft’ı kazanarak Red Bull Racing’e seçildim. 2 yıl süresince da onları temsil ettim. Doğal ki oldukça kıymetli bir süreçti, gerçek bir Formula 1 takımına bağlı olmak, bir rüyanın gerçekleşmesiydi benim için.

Espor’da iyi bir sürücü olmanın yanı sıra, başka neler önemlidir? Nelere dikkat edilmeli?

Espor şampiyonasında da aslına bakarsak aynı gerçekte olduğu şeklinde otomobilin tüm ayarlarını biz yapıyoruz. Lastik basınçları, benzin, sürüş yüksekliği, süspansiyonlar vs. aklınıza ne gelirse. O yüzden iyi sürmenin yanı sıra otomobilden oldukça iyi anlamanız ve tüm bu ayarları en iyi şekilde yapabilmeniz gerekiyor. Hem en iyi sürücü hem de en iyi yarış mühendisiyseniz en iyisi budur.

2019’un sonlarına doğru Formula Renault Eurocup’da M2 Competition ile gerçek bir sürüş deneyimi yaşadın. Nasıl bir deneyimdi? Sana bunun kattıkları nedir? 

Hayatımın kim bilir en iyi hafta sonuydu. Bir Formula otomobilinin içinde olmak oldukça hususi bir tecrübeydi benim için. Hem kuruda, hem ıslak zeminde, hem de kurudan ıslağa geçiş zeminlerinde antrenman yapmış olup kendimi geliştirme şansı buldum orada. Ayni zamanda da takımın bu seneki en iyi çaylak performansını verdim, benim için oldukça pozitif yedi gün sonu oldu.

Borusan Otomotiv Motorsport ile beraber Avrupa Şampiyonası’na katıldın (GT4). İlk yarış tecrüben oldu. İkinci olarak podyuma çıktınız. Bu mevzu hakkında neler söylersin?

Podyuma çıkmak hakkaten müthişti. Hep hayalini kurduğum, sanal dünyada gerçekleştirdiğim fakat gerçekte asla yaşayamadığım bir histi. Ümit ederim daha fazlası gelir.

Cem Bölükbaşı bundan sonrasında neler meydana getirecek? Hedefleri neler?

2020 senesinde GT4 Avrupa Şampiyonası’nda Borusan Otomotiv Motorsport ile beraber ilk tam sezonuma çıkacağım ve Hollanda, Belçika, Almanya, Macaristan, İtalya ve FRansa’da toplam 6 hafta sonu yarışacağız. Mevcut durumlar sebebiyle sürem temmuz ortasına ertelendi fakat bu sırada Esporda büyük bir patlama yaşanıyor. Hem gerçek hem sanal arenada en üst seviyede yarışmaya devam etmek isterim. Mümkünse de ustalaşmış yarış pilotu olmak isterim ileride.

Takip ettiğin ve kendine idol olarak belirlediğin F1 pilotun kim diye sorsak cevabın ne olur?

Aslen bir tek bir tane değil, bir sürü var. Schumacher, Senna, Hamilton… Fernando Alonso doğal ki bunlardan bir tanesi. İlave olarak otobiyografisini de okuduğum David Coulthard da var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz