Oyun endüstrisi giderek büyümeye devam ediyor

Covid-19 salgınına yönelik alınan önlemler kapsamında birçok ülkede sokağa çıkma yasağının duyuru edilmesi ve karantina uygulamaları başta hizmet sektörü olmak suretiyle birçok sektörü negatif etkiledi. Spor ve müzik benzer biçimde eğlence sektörlerinin de negatif etkilendiği bu zamanda dijital oyun ve espor endüstrisinin gelişme trendi ise daha da ivme kazanmıştır.

Raporda, 9 Mart 2020 tarihinden itibaren video oyunlarına harcanan rakamın bundan önceki seneye gore %60 arttığı bilgisine yer verildi. Raporda ek olarak, video oyunlarına olan ilginin artması ile muhteşem web yoğunluğunun önüne geçilmesi için alınan tedbirlere de değinildi. 

Raporda yer verilen bilgiler içinde Akamai dağıtım ağının Microsoft ve Sony ile anlaşarak web kullanımının yoğun olduğu saatlerde Xbox ve PSN’lerde oyun indirmeyi engelleme sonucu alması da dikkat çekiyor.

İnsanlık, sosyalleşmek için dijitale sarıldı; anlık oyuncu sayılarında tüm zamanların üstün derecesi egale edildi

En büyük oyun dağıtım ağı olan Steam’deki anlık oyuncu sayısının istatistiklerine yer verilen rapora gore, krizin başladığı mart ayı başı itibariyle yükselişe geçen oyuncu sayısı ilk kez mart ortasında 20 milyonun üstüne çıkarken 29 Mart itibariyle 23.434.674 oyuncu ile tüm zamanların rekoru kırılmış oldu. 

Dünya genelinde ülkelerde evde kalan sayısı arttıkça anlık oyuncu sayıları da rekorlar kırarak yükseliyor. Steam’in yanı sıra Epic, Origin, Uplay benzer biçimde platformalarda ara sıra kapasite sorunları yaşanıyor. Oyuna gösterilen ilgideki bu artış bununla birlikte bilgisayar ve donanım tüketimlerine yansıyarak oyun bilgisayarları alanında satışların artmasına da sebep oluyor. 

Salgının şu anki merkezi olan Avrupa ve ABD’da online oyun trafiklerinin artışta olduğuna dikkat çeken rapora gore İtalya’da 9 Mart’ta gelen karantina kararından sonrasında oyun trafiğinde %70 artış görüldü. Verizon’un verdiği sayılara göre ise ABD’de en yoğun saatlerde oyun oynayan sayısındaki artış %75’e ulaştı. 

Oyun Şirketleri Kıymetini Koruyor

ABD’da Nasdaq’ın çok kısa sürede %19,6 değer kaybetiği, borsada işlem gören tüm firmaların derinden sarsıldığı mart ayının ilk yarısında aynı dönemde “Call of Duty: Warzone” oyunu ile 30 Milyon tane indirme sayısını yakalayan Activision şirketinin kıymet kaybı yalnızca %6,5 ile sınırı olan kaldı.

ESL Türkiye Şampiyonası’nın canlı gösterim izlenme saatleri üstün dereceli kırıyor

Rapora gore, vatanımızda salgına yönelik önlemlerin arttığı 15-16 Mart tarihinden itibaren Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nın canlı gösterim izlenmesi ve toplumsal medya izlenme rakamlarında ciddi bir artış gerçekleşti. Raporda, son 14 günde canlı gösterim platformu Twitch üstünde Türk yayıncılarının ürettiği oyun içerikleri içinde en fazlaca tüketilen 10 oyundan 6 tanesinin espor oyunu olduğu bilgisi verildi. Bu oyunlara ilişik canlı yayınların saat bazında izlenme istatistiklerine gore; League of Legends 1,364,834 saat, CS:GO 932,894 saat, Call of Duty: Çağıl Warfare 617,884 saat, PUBG 349,627 saat, Teamfight Tactics 226,076 saat ve Fifa 20 141,808 saat seyredildi. 

Global Karantina Günlerinin Oyun Dünyası Üstündeki Tesirleri Raporu’nu yorumlayan ESL Türkiye MENA Managing Direktörü Gökhan Kazar, rapordaki bulguları şu şekilde değerlendirdi: “Espor tüm dünya genelinde ve vatanımızda yükselişte olan bir trend olarak büyük kitlelere ulaşıyordu. İçinde bulunduğumuz evde kalma süreci bu yayılımı hızlandırdı. Eğlence aktivitelerine erişimimiz kısıtlandıkça oyunlara olan yönelimimiz arttı. Bununla paralel olarak, birçok sektörün mobil teknolojileri ve dijital mecraları işine uyarlamada yaşamış olduğu zorlukları espor sektörü yaşamıyor. Salgın süreci adım atar başlamaz turnuvaların ve çeşitli etkinliklerin online platformlara taşındığını görüyoruz. Ikimiz de Intel ESL Gaming Fest 2020 kapsamındaki etkinliklerimizi online platformlar aracılığı ile yürütüyoruz. Vatanımızda ve tüm dünyada salgın dolayısıyla yaşanmış olan bu sıkıntılı sürecin en kısa sürede geride kalmasını ve yaşamın düzgüsel akışına dönmesini umuyorum. Oyunun ve rekabetin coşkusu şimdilik yalnızca online mecralarda. Fakat turnuvalar devam ederken giderek yükselen heyecanı, Eylül ayında İzmir’de gerçekleştireceğimiz finallerde, dört gün sürecek dopdolu bir festivalde zirveye taşıyacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz