Zula, oyun severleri 14 Altın Kural hakkında bilinçlendiriyor

Dijital oyunlara artan ilgi, sevilen yerli MMOFPS oyunu Zula’nın istatistiklerine de yansırken, toplumsal bilinçlendirmeye katkı sağlamak isteyen oyunun geliştiricisi InGame Group, Sıhhat Bakanlığı’nın duyurduğu ve pandeminin yayılmasına karşı temel önemdeki 14 Kuralı, oyun içine yerleştirdi.

InGame Group CEO’su Burak Gözalan, uzmanların, bu salgının önünü kesmekte lüzumlu tedbirlerin alınmasına ilişkin toplumsal bilinçlenmenin önemini devamlı vurguladıklarını hatırlatarak, “Ikimiz de InGame Group olarak yerli bir oyun şirketi olmanın bizlere verdiği sorumlulukla bu bilinçlendirmeye kendi alanımızda katkıda bulunmak istedik. Oyun severler, ağırlıklı olarak genç yaş grubundan geniş bir kitleden oluşuyor. Sıhhat Bakanlığı’nın 14 kuralını oyun içine yerleştirerek tüm bu kesime etkili şekilde ulaşabileceğimizi düşündük” diye konuştu.

Meydana getirilen düzenlemeyle, Zula’ya giriş icra eden kullananların, Sıhhat Bakanlığı’nın açıklamış olduğu ilk günden bu yana 14 kuralın tamamını üst ekranda, duyurular ekranında ve sunucu seçimlerinden sonraki üst ekranda sürekli olarak gördükleri bilgisini veren Burak Gözalan, buna ek olarak oyunda Safranbolu, Üsküdar Sokakları, Çukur ve Favela haritalarına eklenen graffitiler şeklinde de gene aynı mesajların iletildiğini belirtti.

Oyun severlere Zula oynarken geçirdiği süre saat başı hatırlatılıyor

Oyun oynayanların sayısında bu zamanda mühim oranda artış bulunduğunu vurgulayan Burak Gözalan, Zula’da oyunculara ara sıra oyunda ne kadar süre geçirdiklerine yönelik bilgilendirme de yapıldığını, oyunda geçirilen sürenin oyuncuya saatte bir hatırlatılarak ara vermesinin önerildiğini söyledi.

InGame Group CEO’su Burak Gözalan, oyun severlerin evde kalmalarını teşvik etmek amacıyla oyun içinde #EvdeKal etkinlikleri düzenlediklerini ve Zula partnerlerinin de destekleriyle oyunculara çeşitli oyun içi hediyeler verdiklerini kaydetti. 

Son olarak devletçe alınan koruma tedbirlerinin 20 yaş altını da kapsayacak şekilde genişletildiğini hatırlatan Burak Gözalan; “Oyuncu kitlemizin mühim bir kısmının bu gruptan olması sebebiyle EvdeKal etkinliklerini çeşitlendirerek sürdürme sonucu aldık. Ek olarak korunmaya yönelik lüzumlu ikazları yapıyoruz. Dijital oyunlar, yeni kuşağın eğlence ve sosyalleşme anlayışının merkezinde yer ediniyor. Ikimiz de Zula ile 20 yaş altı gençler için evde kaldıkları bu periyodu mümkün olduğunca daha keyifli hale getirerek sürece destek olacağız” dedi. 

Oyuncu sayısında %20’lik artış yaşandı

InGame Group CEO’su Burak Gözalan, 11 Mart’tan itibaren sevilen MMO FPS oyunu Zula’nın oyuncu sayısında dikkate kıymet artış gözlendiği bilgisini verdi. Gözalan, “Covid19 salgınıyla beraber Türkiye’de ve Dünya’da dijital araçların kullanımı büyük seviyede artış gösterdi. Film ve video seyretme platformları şeklinde oyun sektörünün trafiği, tüm dünyada olduğu şeklinde devletimizde de arttı. Üstün dereceli kırılıyor diyebiliriz. Zula da, Türkiye’de kendi alanında en büyük oyun olduğundan şu anda kendi rekorunu kırıyor. Günlük etken kullanıcı sayımız %20 artarken, aylık kazandığımız yeni kullanıcı sayımız ise %15’lik bir artış gösterdi. Normalde günlük averaj 60 dakikaya yakın olan Zula’nın oyun oynama süresi %17 kadar arttı” diye konuştu.

“İnsanlar güvenli sosyalleşmek ve stresle baş etmek için oyuna yöneliyor”

Bu durumun insanoğlu için yalnız zaman geçirmenin daha ötesinde bir anlam taşıdığının altını çizen Burak Gözalan, şunları söylemiş oldu:

“ Dijital oyunlar; stresle başa çıkma, toplumsal beceriler kazandırma, stratejik düşünme kabiliyeti ve ekip çalışmasına yatkınlık şeklinde becerileri geliştiren oyunlardır. Bu sebeple iyi zaman geçirmek ve kendimizi geliştirmek adına iyi bir vasıta olarak öne çıkıyor. Şu anda yalnız biz değil tüm dünya fazlaca stresli bir dönemden geçiyor. Devamlı gündemi düşünmek de insanlarda kaygı yaratarak zarar verebiliyor. Oyun oynamak, insanoğlu için güvenli bir halde sosyalleşmenin ve stres atmanın bir yolu oluyor. Oyuncular, geçirdikleri oyun süresi süresince bu stresli düşüncelerden uzak kalıp oyundaki mücadeleye ve kazandıkları başarılara odaklanabiliyorlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz