Fenerbahçe ve Galatasaray da işin içinde! Bu Pro Elite League nedir?

Corona virüs salgını sebebiyle uzun süredir sanal maçlar bir fazlaca ilgi görmeye başladı. Büyük kulüpler de bu işin içinde yer alamaya devam ediyor. 11’e 11 sanal maçların düzenlenmiş olduğu Pro Elite League, şu aralar bir fazlaca revaçta. Peki bu Pro Seçkin League nedir?, Kuralları nedir? Nasıl yayıncılık kuralları vardır? Bu soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. 

Ekip uygunluğu

PEL organizasyonlarında yer almak için PEL yönetiminin belirlediği şartları yerine getirmiş olmanız ve resmi sözleşmeye imza atmış olmanız gerekmektedir. PEL yönetimi tarafınca uygun görülmeyen takımlar PEL organizasyonlarında yer alamamaktadır.

Oyuncu uygunluğu

Oyuncu bir PS4 sistemine erişebiliyor yada haiz olmalı; Play Station™ Network üstünde bir hesaba (“PSN Account”) ve atanmış bir PSN ID’ ye haiz olmalı; Play Station™ Plus’ a etken bir üyeliği olmalı; Geçerli bir Electronic Arts hesabına (“EA Account”) haiz olmalıdır.

Lig yapısı

Lig her yıl 2 sürem olarak gerçekleşir ve yeni FIFA oyunu çıkmasıyla Kasım ayı ilk haftasında ilk sürem adım atar. Lig 18-20 takımdan oluşur. Karşılaşmalar rövanşlı olarak iki yarı şeklinde hazırlanan fikstürü takiben oynanır. Haftada 2 karşı karşıya gelme yapılacaktır. Karşılaşmalar cuma ve cumartesi günleri saat 23:00-23:30‘ dur. Tüm sezonun fikstürü ligin düzenlenmiş olduğu sitede açıklanmıştır. Her gösterim günü 2’şer karşı karşıya gelme canlı ve spikerli olarak yayınlanacaktır. Lig kupası ve sezonun süper kupası organize edilecek ve bu organizasyonlar sürem içinde bilahare takımlara bilgilendirme yapılacaktır. 

Kuralları

Kulüpler kadrolarında maksimum 21 oyuncu alabilir. Ekip kaptanları ekip ekibi isim soy isim ve PSN ID listesini yönetime belirtilen aktarma süreci sonuna kadar belirtilen yolla (Discord sunucusundaki ilgili kanala) yazılı olarak sıralama şeklinde bildirmelidir. Ekip ekibindeki oyuncular ne olursa olsun ligin kurulduğu web sitesi www.proeliteleague.org PSN ismiyle üye olup takıma talep atmalı ve ekip sorumluları oyuncuları ekip listesine dahil etmelidir. Geçirme süreci sonunda yönetime takımların son olarak ilettiği yazılı oyuncu sıralamasında bildirilen PSN ID harici öteki oyuncular takımdan çıkartılacak ve sistem aktarma oyuncu eklemesine kapatılacaktır. Takımlar kadrolarında yer almayan oyuncuları oynatamaz, bunun ihlali gerçekleştiğinde rakip ekip kaptanı maç içinden video şeklinde görüntü almalı ve lig sorumlusuna iletmelidir. Lig sorumluları bu ihlali icra eden ekip kaptanıyla görüşme yaptıktan sonrasında sistemden yada yönetimden meydana gelen bir problem olmadığı sürece maç 3-0 hükmen olarak tescil edilecektir. Geçirme süreci haricinde oyuncular niçin ne olursa olsun PSN ID değiştiremez. PSN ID ‘sini değiştiren şahıs ilk aktarma süreci açılana kadar oynayamaz. PSN ID değişimleri dönem arası ve sürem sonu aktarma dönemleri açıkken yapılabilir. PSN ID sinin şifresini unutan yada çaldıran kişiler yönetim onayıyla yeni bir hesapla katılabilir fakat bu hesapta oluşturulan oyuncu profil görüntüsü ne olursa olsun yönetime iletilmeli ve oynadığı maç sayısı 0 olmalıdır. Pro Elite League’ de yer edinen oyuncular Pro Elite League haricinde bir tek kadrosunda bulunmuş olduğu Pro Elite League takımının TPL ekibi var ise o takımda eğer TPL ekibi yoksa herhangi bir TPL takımının kadrosunda yer alabilir. Bunun haricinde Yurtiçi hiçbir organizasyon ve ligde yer alamaz. Bunun tespiti halinde oyuncu Pro Elite League’de bir sürem oynamama cezası alır.

Yönetim tarafınca bildirilen canlı anlatımlı olarak yayınlanacak karşılaşmalarda ise canlı yayının alınacağı gösterim linkinin ne olursa olsun gösterim bağlantıları kısmına minimum 20dk öncesinden iletilmesi lüzumlu ve canlı gösterim hazırlığına destek olması gereklidir. Canlı gösterim için istenen ses, müzik ayarları aşağıdaki görsellerde mevcuttur. Ayarlarınızı canlı gösterim öncesinde gösterilen şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Haftanın canlı gösterim maçları her hafta açıklanacak. Bu durumda takımlardan birisi yarışma günü gösterim açamayacağını bildirirse öteki takımdan 2 kişiden gösterim garantisi istenecektir. Verilememesi durumunda o haftanın canlı gösterim karşılaşması fikstüre uygun bir müsabakayla değiştirilecektir. Gösterim gününe kadar takımlar data vermez ve yarışma öncesinde gösterim açılamayacağı iletilirse yönetim tarafınca ilgili ekip ya da takımlara yaptırım uygulanacaktır. Yayınlar minimum 720p kalitede açılmalıdır.

Maç kuralları

Maçlarda sahaya çıkan minimum oyuncu sayısı 11’dir. Sadece değişik sebeplerden dolayı 11 şahıs çıkartamayan bir ekip rakibiyle konuşup, rakibinin onay vermesi halinde maçı oynayabilir. Eğer rakibi onay vermiyor ise, rakibinin uygun görmüş olduğu (öne sürülen sebebi ve belirlenen vakit lig sorumlusuna bildirilmek kaydıyla) başka bigün ve saatte (aynı hafta içinde) maçı oynamak zorundadır. Belirlenen gün ve saatte gene 11 şahıs olarak sahaya çıkamadığı takdirde rakibi gene onay vermezse 3-0 hükmen aleyhinde tescil edilecektir. Bu durum ilk seferinde cezaya doğal olarak tutulmaz. Bundan sonrasında tekrarlanan her seferde -1 puan silme cezası uygulanır. Bekletilen ekip kendi seçeceği gün ve saati yönetime bildirmelidir. Oyun içinde kaleci eşofmanı ve kaskı ile oyuncu yer alması kesinlikle yasaktır. Bunun haricinde oyunun verdiği her şey serbesttir. Maç esnasında yada maç sonrasında karşı rakibe kaide hatası yaptınız hükmen talebimiz var şeklinde söylemlerde bulunmak yasaktır. Maçta kaide hatası bulunduğunu düşünüyorsanız bunu maçı oynadıktan sonrasında lig sorumlusuna iletmeniz gereklidir. Nasıl olsa hükmen alıyoruz düşüncesiyle maçı bırakmak yanlıştır rakibin alın terine saygı gösterme zorunluluğunuz vardır. Kaide hatası talebinizi lig sorumlusuna ileterek yönetim tarafınca alınacak sonucu beklemelisiniz. Bağlantı sorunları v.b sebeplerden dolayı bir takımın oyuncusu düşmesi halinde maç dakikasına gore 10.dakikaya kadar bir ekip maçtan çıkabilir. Bu hakkı bir ekip bir karşılaşmada bir tek 2 kez kullanabilir. Sadece 2 kez bu hakkı kullanan ekip tekrar sebep ne olursa olsun tekrar maçtan çıkamaz. 3.kez maçtan çıkan takıma aleyhinde 3-0 maç hükmen tescil edilir. Bundan sonrasında tekrarlanan her seferde -1 puan silme cezası uygulanır. 10.dakikaya kadar maçtan çıkan ekip bu vakit dilimi içinde gol ya da goller atmış ise yeni başlamış olacak olan maçta golü geçerli olmaz ve 0-0’dan adım atar. Sadece 10.dakikaya kadar atılan gol ya da goller maçtan çıkmayan takıma ilişkin ise yeni başlamış olan karşılaşmada skor kalmış olduğu yerden devam edecektir. Gol ya da gollerin ispatı için ekip kaptanı maç içinden video şeklinde görüntü almalı ve lig sorumlusuna iletmelidir. Maçtan çıkan takımın herhangi bir oyuncusu kırmızı kart görmesi durumunda ekip maçtan kesinlikle çıkamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz