Twitch nedir, nasıl kullanılır? Ünlü sporcular Twitch ile tanıştı

Tüm dünyayı tesiri altına alan Corona virüs salgını sebebiyle sportif faaliyetler durma noktasına geldi ve insanoğlu yaşamının çoğunu evlerinde geçirmek mecburiyetinde bırakıldı. Durum bu noktaya erişince insanoğlu için alternatif yollar daha cezbedici hale gelmeye başladı. Sporu web üstünden online bir halde yarışmacı ruha çevirmek isteyen sporcular artık sanal dünyada kozlarını paylaşıyorlar. Hatta bu yolla destek muhtaç insanoğlu için para bile toplanıyor. Peki dünyayı tesiri altına alan Twitech nedir? Niçin bu kadar popüler?

Twitch.tv, oyuncuların gösterim yapmış olup büyük kitlelere hitap etmiş olduğu, hitap ederken de büyük paralar kazanılmış olduğu web sitesidir. Her türden oyun severin rahatça sevilmiş olduğu oyunu izleyebilmesine olanak elde eden bu site, kısa sürede dünyada en fazlaca tıklanan web sitelerinden biri haline geldi. Bu işlerden hoşlanmayan kişilerin, hayretle bakmış olduğu Twitch.tv nedir? Yayıncılar ne yapar? İnsanlar ne bekleyerek bu siteye girer? Soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. 

ESPOR İÇERİKLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Twitch nedir? İşte kazanç averajları

Twitch.tv, insanların bilgisayarlarından tv kanalı benzer biçimde gösterim yapmalarına olanak elde eden web sitesidir. Televizyondan yavaş yavaş kopmaya başlamış olan yeni nesil Twitch üstünde günlük minimum 3-4 saatini harcıyor. Sitede yayıncılar, averaj 6 saat gösterim yapıyor ve yayıncıların bilinirliğine gore 1000-40.000 arası değişen seyirci sayısına ulaşıyorlar. Bu sayı oyun turnuvaları olduğu süre 350.000-1.000.000’a kadar çıkıyor. Yayını izleyen insanoğlu izledikleri kişiye bir sebep belirtmeksizin bağış atabiliyorlar ve bu bağışlar kimi zaman çığırından çıkıp yüz binlerce doları buluyor.

Meşhur bir Twitch yayıncısının aylık averaj kazancı 60.000-300.000 dolar arası değişiyor. Türk yayıncılar içinde da aylık 30.000 TL üstü kazananlar mevcut. Yayıncılar eş zamanlı olarak gösterim esnasında izleyenlerin sohbette yazdıklarını okuyup yanıt veriyorlar. Yayıncıların kalitesi sohbetteki insanların aktifliğiyle doğru orantılı olarak artıyor. İnsanlar sevdikleri yayıncının kanalına 5 dolar vererek abone olup, sohbetteki kısıtlamalardan etkilenmeden yayını takip edebiliyor. Sitede bir tek oyun oynanmıyor. Müzik icra eden, fotoğraf çizen, kendi kitlesiyle talk show icra eden yayıncılar da mevcut.

FANATİK’İN TWİTCH HESABINA ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Twitch hesabı nasıl açılır?

Video oyun oynayan bir şahıs olarak Twitch üstünde kendinize bir kanal açabilirsiniz. Böylece ister bilgisayarda ister Playstation’da (Xbox) oynadığınız oyunu canlı olarak yayınlayabilirsiniz. Bunun için genel anlamda hem oyunun video kaydını ve webcam ile kendi yüzünüzü göstermeniz gerekir. Ek olarak oyun oynarken insanların sizin yorumlarınızı da duyması gerekir. Yaka mikrofonu kullanmak ses standardını artırır doğrusu.

Doğrusu Twitch kanalının üç temel bileşeni var: Oyunun kendisi, sizin görüntünüz ve yorumlarınız. Bu da bilgisayara (ya da oyun konsoluna), webcam ya da kameraya ve mikrofona ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Twitch kanalları 24 saat süresince aktiftir. Doğrusu 24 saat süresince oyun oynamanız gerekmez. Evvel kaydettiğiniz videoları yükleyerek de kanalınızı büyütebilirsiniz. Fakat Twitch’teki genel mantık, video oyunlarını canlı bir halde oynamak ve insanların da bu videoları canlı bir halde izlemesidir.

Bu bakımdan Twitch sizin için bir yan uğraş, hobi e-Spor kariyerine ek ya da tam zamanlı bir iş olabilir. Twitch hesabı oluşturmak bir tek birkaç dakikanızı alır. Hatta Feysbuk hesabınızla bile üye olabilirsiniz. Bilgisayar mı yoksa Playstation’dan mı oynayacağınız gösterim prosedüründe küçük farklara niçin olur sadece aklınıza gelebilecek her türlü mevzu için Twitch ya da Youtube üstünden ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz