eFootball PES 2020 (Pro Evolution Soccer) için önemli taktikler ve ipuçları…

Uzun seneler süresince FIFA serisini oynadınız fakat bu yıl eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununu deneyimlemek istiyor olabilirsiniz. Benzer şekilde, uzun süredir Pro Evolution Soccer serisini oynuyorsunuz fakat serinin yeni oyununun mekanikleri sizi zorlamış olabilir. Bundan dolayı kolayca faydalanacağınız içerikleri haberimizde bulabilirsiniz. İşte başlıyoruz…

Asla kolay bir oyun değil

Futbol oyunlarının oynanış mekaniklerine her yıl meydana getirilen bazı değişimler vardır. Bu oynanış mekaniklerinde meydana getirilen değişimler, serinin bundan önceki oyununa alışanlar için sıkıntılı bir durumu oluşturabilir. Mesela, bir yıl uzaktan şut atmak kolayken, öteki yıl kanatlardan meydana getirilen ortalar vasıtasıyla sonuca girmek daha mantıklı olabilir. Hepimiz de sizler için eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununun değişen oynanış mekaniklerinden bahsedeceğiz ve çözüm yolları arayacağız.

Ilk olarak eFootball PES 2020 oyununun, öyleki kolay bir lokma olmadığını belirtelim. Bu futbol oyununun en kolay sevilerinde bile zorlanabilirsiniz. Bahsettiğimiz zorluğun başlıca sebepleri; oyundaki defans taktiklerinin gelişmesi ve kalecilerin aşırı derecede başarı hale getirilmesi olabilir. Pro Evolution Soccer serisini uzun senelerdir oynayanların bile zorlanacağı bazı koşullar, serinin bu yeni oyununda karşınıza çıkacaktır. Isterseniz hepimiz uzun senelerdir oynayanlarla yeni başlayanlar için özetlemek gerekirse oyunun yapısından söz edelim. Böylelikle, yapılması gerekenleri bununla beraber kaleme almış oluruz.

Bir kere eFootball Pro Evolution Soccer 2020, oldukça gerçekçi bir yapım bulunduğunu, rastgele oyun tarzlarına pek müsaade etmediğini açıklayalım. FIFA serisindeki kadar rahat pas alışverişi de bu oyunda kolay kolay yapılamayanlar içinde olacaktır. Gerçek hayatta nede olsa, yanında rakip oyuncu varken pas atmak bile sıkıntılı hale gelebilir. Bu nedenden dolayı, sahadaki boş oyuncuları görmeli, oyunu bu boştaki oyuncuların üstünden kurmalısınız. Eğer tüm oyuncuların çevresinde rakip oyuncular görüyorsanız da pas vereceğiniz oyuncuları boşluk bulunan alanlara çekmeniz gerekecektir.

MyClub modunda nasıl para kazanılır?

myClub modundaki sözleşme sekmesinde yer edinen beceri avcıları vasıtasıyla yeni oyuncular için çekilişlere girilebilir. Ek olarak, menajer alma, sınırı olan süreli oyuncuları kiralama, takımınızdaki oyuncuların sözleşme sürelerini uzatma şeklinde işlemler için bahsettiğimiz para birimlerini kullanabilirsiniz.

Menajer ve kiralık oyuncular, bir sıralama halinde sunulurlar ve bu sıralama devamlı yenilenir. Bununla beraber, takımınızda devamlı olarak duracak oyuncular için eFootball PES 2020 oyununda çekilişlere katılırsınız. Bu çekilişler iki yıl öncesine kadar oyunculara top durdurma tercihi tanırdı. 2019 senesinde çıkan oyunda ve eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununda, kısa bir animasyonun arkasından seçilen oyuncu gösterilir. myClub modundaki esas gayemiz da en iyi oyunculardan kurulu bir ekip oluşturmak olduğundan, buralarda kullanılacak parayı bir türlü kazanmamız gerekecektir.

ESPORA DAİR TÜM HABERLERE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Derhal üst kısımdaki başlıkta gördüğünüz suretiyle eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyunundaki myClub moduna her gün girmenizde yarar vardır. Ayrıca oyuna girmenin yetmediğini, myClub moduna giriş yapmanız icap ettiğini açıklayalım. Giriş yaptığınız her gün değişik bir ödülü, hiçbir şey yapmadan kazanırsınız. Bu ödüller 9 gün olacak şekilde sıralıdır ve 9 gün bittikten sonrasında başa dönerek devam eder. Ödüller içinde MT puanı ve myClub paralarının bulunduğunu söylemeden geçmeyelim.

Gene üst bölümde belirttiğimiz şeklinde günün ilk galibiyetinden kayda kıymet bir MT puanı kazanırsınız. Ne kadar fazlaca oynarsanız o denli fazlaca puan kazanma şansınız oluşacaktır. Bununla beraber, eFootball PES 2020 oyununun bu oyun modundaki temsilciler sekmesine devamlı olarak göz atmanızı tavsiye ederiz. Oyunun ana menülerinde büyük olasılıkla duyurusu meydana getirilen hususi çekilişler bulunabilir. Bu çekilişlerde genel anlamda 100 myClub parası harcayıp, güvence bir siyah toplu oyuncu kazanabilirsiniz.

Bazı çekilişlerdeyse, siyah yada sarı top çıkma garantisi verildiğini görmüş olacaksınız. Siyah toplu oyuncular, 85 ortalamalı en üst düzey oyunculardır ve takımınızda bulunması fark oluşturur. Sarı renkli oyuncular ise 84 ve altında bulunan gene yüksek dereceli oyunculardır.

Nasıl çalım atılır?

Futbolda bazı klasik çalımlar vardır. Oyuncunun hızlıca yanına top atıp geçmek istiyorsanız Sol analog çubuğunu yukarı, sağ analog çubuğunu aşağı ittirebilirsiniz. Bu hareketin tam tersini yaptığınızda oyuncu, rakibinin yanından hızlıca geçecektir. Aynı tuş kombinasyonunu değişik biçimlerde ve analog çubukları çapraza eğerek yapmış olursanız, oyuncunuz öteki yönden çalım hareketini gerçekleştirecektir. Birkaç denemeden sonrasında eliniz alıştığında bu hareketleri oyun içinde daha rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Bunlarla beraber PlayStation 4 kontrolcüsüyle iki analog çubuğu birbirine doğru çekerseniz topuklu çalım hareketi yapılır. Ronaldinho adlı futbolcuyla özdeşleşen tek ayakla topun yönünü değişiklik yapma hareketi içinse; sol analog çubuğu ileri üst tarafa, sağ analog çubuğuysa ileri alt tarafa ittirmeniz yeterlidir. Bunu yaparken ilkin sağ, derhal arkasından sol analog çubuğu hareketlendirmeniz gerekir. Gene PlayStation 4 kontrolcüsü kullanarak topukla topu oyuncunun arkasından geçirmek isterseniz, sağ analog çubuğu atak yönünüze gore ileriye, sol analog çubuğuysa yukarıya doğru hareket ettirebilirsiniz.

Oyuncunuz durağan(durgun) duruyorsa iki analog çubuğu çapraz yönlerden birbirine doğru çevirirseniz, oyuncu topu tek ayağıyla tutarak öteki ayağının arkasından geçirerek şık bir hareket yapmış olacaktır. Bir oyuncunun bacak arasından topu geçirmek isterseniz de karşınızdaki oyuncuya doğru giderken R1 tuşuna basmalı ve sol analog çubuğu, gittiğiniz yönün tersine doğru çekmelisiniz. Böylece oyuncunuz, karşısındaki oyuncunun bacağınız arasından geçirmek için hamle yapar. Kaleme aldığımız kombinasyonların pek çoklarını kendiniz de deneyip bulabilirsiniz.  

Kaleciler daha sıkıntılı

Üst bölümde pas alışverişlerine dikkat etmeniz icap ettiğini belirttik. eFootball PES 2020 oyununda birkaç maç yaptıktan sonrasında, topla nasıl oynamanız gerektiğine alışacaksınız. Bir de paslaşma yaparken, topu ayağında bulunduran oyuncuların pas atabilme kabiliyetini bilirseniz bu data sizin için bir avantaj olacaktır. Bahsettiğimiz oyunda, oyuncuların özellikleri oldukça başarıya ulaşmış bir şekilde yansıtılmış durumdadır. İri yarı olan hantal oyuncuların topu alarak pası vermesi birazcık süre alabilir. Bu oyuncularla kalabalık bir alandaysanız fazla topu bekletmemenizi tavsiye ederiz.

Topu ayağında bulunduran oyuncunun çevik olduğu durumlarda bile pas verirken süratli hareket etmeniz ya da boş bir alanda olmanız gerekir. Oynanış mekaniklerine alıştığınızda bu durum sizi daha azca yoracaktır. Bir öteki dikkat çekmek istediğimiz husus ise rakibin sahaya yayılışıyla ilgili olacak. eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununda takımların sahaya oldukça ustalaşmış bir şekilde dizildikleri görülür. Geçmişteki oyunlara kıyasla fazlaca daha çok düşünerek ataklarınızı yapmalısınız. Ek olarak kalecilerin oldukça kuvvetli olduklarını da bir kenara yazmamız gerekiyor.

Tuş özellikleri aynı mı?

Bir de seriye dönüş yapanlar ve uzun süredir bir Pro Evolution Soccer oyunu oynamayanlar için birkaç minik hatırlatma yapmak istiyoruz. eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununda da serinin öteki oyunlarında olduğu şeklinde bir tuş dizilişi bulunur. Mesela; PlayStation 4 kontrolcüsüne gore; X tuşu pas, kare tuşu şut, üçgen tuşu ara pas ve yuvarlak tuşu orta yapma işine yarar. Başlangıçta, FIFA serisine aşina olanlar için ayarları değişiklik yapma seçeneği bulunur. Ayrıca R1 tuşunun süratli koşma işine yaradığını da belirtelim.

Daha önemlisiyse, bu oyunun müdafa durumundaki denetim özellikleridir. FIFA serisine aşina olan oyuncuların fazla yadırgayacaklarını düşünmüyoruz fakat bazı farklılıklar bulunuyor. Mesela, FIFA serisinde genel anlamda pas tuşuyla rakibin önüne geçilirken, şut tuşuna basılı tutularak rakibin üstüne saldırılır. İtme, çekme, rakibin ayağına hamle yapma bu şut tuşuyla ilgili zamanlamalar kısmında önemlidir.

eFootball PES 2020 ve serinin önceki oyunlarındaysa, pas düğmesiyle en rahat şekilde topu kazanabilirsiniz. PlayStation 4 kontrolcüsündeki pas atmaya yarayan X tuşunu, top rakipteyken çoğunlukla kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu düğme yardımıyla hem oyuncunun rakibine yaklaşacak hem de imkanı var ise topa doğru müdahale yaparak topu kazanabilecektir. Ayrıca orta yapma tuşuyla de kayarak müdahale etme imkanı var fakat kart görme riski barındırır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz