Engin Aksoy: Türkiye’de 3,4 milyon kişi ayda en az bir kez espor izliyor

Corona virüs sebebiyle tüm dünyada spor düurma noktasına gelmişken, esporun kıymeti her geçen gün artıyor. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan yardımcısı Engin Aksoy, FANATİK’e espor dünyası ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu ve geleceği hakkında ipuçlarını espor dünyası ile paylaştı. 

İşte Engin Aksoy’un açıklamaları:

Sporun durma noktasına geldiği bu zamanda espor bir adım daha öne çıkıyor. Bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Sizce değerine kıymet kattı mı?

İçinde bulunduğumuz muhteşem dönemde ülkece alınan tedbirlere uymamız ve evlerimizde kalmamız büyük ehemmiyet taşıyor. Normal olarak, kolay bir süreç değil, hepimizin moral ve motivasyona ihtiyacı var. Gençler için en mühim moral ve motivasyon kaynaklarından biri espor. Kendilerini iyi ve mutlu hissettikleri bir alan. Üstelik, dijital kanallar üstünden oynanmaya ve izlenmeye de son aşama uygun. Bu yönüyle, öteki spor dallarından ayrışıyor ve şu dönemde bu bir ek avantaja dönüşmüş durumda. Dolayısıyla, evet, bu süreçte esporun değerine kıymet kattığını söylemek mümkün. 

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi 4 Nisan’da online olarak oynanacak. Bu konudaki teknolojik gelişmenin espor ve spor hayatına ışık tutacağını düşünüyor musunuz?

4 Nisan’daki gösterim, Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi için bir ilk olacak. Lig maçları ilk kez evlerden oynanacak. Oyuncular evlerinden lobiye bağlanacak. En sıhhatli maç seyretme deneyimi için lüzumlu testler yapılmış oldu. Sıhhat önlemleri kapsamında ekip evlerine yargıcı gönderilmeyecek. Rekabet bütünlüğünü korumak için de bir takım önlem alındı. Bunun Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi tarihinde mühim bir dönüm noktası olacağına ve lige yeni açılımlar getireceğine inanıyoruz.

Vodafone olarak espor yatırımlarınız nasıl devam edecek?

Vodafone olarak, tüm spor dallarına büyük ehemmiyet vermekle birlikte, yatırımlarımızda futbol, maraton ve espor benzer biçimde geniş kitlesel katılımlı ve global nitelikli spor etkinliklerine ağırlık veriyoruz. Oyun ve espordaki gelişmenin en büyük destekçilerinden biriyiz. Espor pazarına 3 yıl ilkin gençlik markamız FreeZone ile girdik. 2017’de, esporun en kuvvetli takımlarından Bahçeşehir SuperMassive eSports iş ortaklığıyla ilk adımı attık. 2018’de daha kapsamlı ve daha büyük bir adım atarak, ülkemizdeki en büyük ustalaşmış espor ligi League of Legends Şampiyonluk Ligi’ne isim sponsoru olduk. Riot Games’in Türkiye’de isim hakkı verdiği ilk firmayız. 2019 sonunda Türkiye E-Spor Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu ilk resmi espor turnuvasına ismimizi verdik. 2020 itibarıyla Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi isim sponsorluğumuzu bir yıl daha uzattık. 

Üç yılda espor pazarına ortalama 13 milyon TL’lik yatırım yaptık. 2022 yılının sonuna kadar toplam yatırımımızın 30 milyon TL’ye ulaşmasını planlıyoruz. Bu yatırımlarımızı bir tek paket satışı olarak görmüyoruz; Türkiye’de oyun ve espor ile ilgilenen derhal her insana ulaşmayı ve faydalar sunmayı hedefliyoruz. Yaptığımız kampanyalar ve tanıtımlarla bugüne dek 14 milyon kişiye ulaştık. Sponsor olarak esporseverler arasındaki farkındalığımız %85 seviyesinde. Toplumsal medyamızda iletişimlerimiz yardımıyla Vodafone FreeZone toplumsal medya hesaplarında takipçi sayılarımızı ciddi oranda artırdık. Gamer’lar arasındaki pazar payımızı da artırmayı başardık. Gamer Paketlerimiz ile gençlerin oyun ve espor tutkularını en üst seviyede yaşamasına olanak sağlamaya devam edeceğiz. Espor tarafına yaptığımız yatırımlardan memnunuz. Daha iyi işlerle bu yatırımlarımızın devam edeceğini söyleyebiliriz. 

Türkiye’de futbol devamlı bir tutku. Sadece şu anda durduğu için insanoğlu alternatif yollara başvuruyor. Vodafone TV olarak Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’ni yayınlıyorsunuz. Burada bu mevzuda talep ne düzeyde ve izlenme oranlarını sizce nasıl etkileyecek?

Türkiye’de 3,4 milyon şahıs ayda minimum bir kez espor izliyor. Gençler, espor içeriklerini YouTube ve Twitch benzer biçimde platformlardan tüketiyor. Bu tüketimin averajı günde 105 dakikalara ulaşabiliyor. Dolayısıyla, ilgi ve izlenirlik devamlı yüksekti, gene öyleki olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde bir tek online oynanacak ve yayınlanacak olan lig maçlarını Vodafone TV’den canlı yayınlayacağız. Bu yayınlar, müşterilerimizin internetinden yemeyecek. Talebin ve izlenme oranlarının yüksek seyredeceğini düşünüyoruz. 

Hep gelecek olarak espora bakıyoruz fakat sizce sektör olarak şu an hangi konumda? Artık, espor geleceğin değil de, şimdinin sporu diyebilir miyiz?

Kesinlikle, diyebiliriz; espor, uzun süreden beri “şimdinin sporu” aslına bakarsak. Tüm zamanların en süratli büyüyen spor dalı olarak gösteriliyor. Yıldan yıla gelişme oranı %41,3 düzeyinde. Global espor farkındalığının 2020’de 1,8 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Espor dünyada olduğu benzer biçimde Türkiye’de de her geçen gün büyüyen bir pazar. Türkiye’de espordan haberdar 12 milyon oyuncu var. 3,4 milyon şahıs ise ayda minimum bir kez espor izliyor. Bu sektörün süratli büyümesini sürdüreceğine inanıyoruz.

Mehmet Caner Kolağasıgil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz