NVIDIA, Minecraft'ın Ray Tracing'le hazırlanan yeni dünyalarına göz atma fırsatı tanıyor

NVIDIA, dünyanın en popüler oyunu ile yeni nesil ray-tracing teknolojisi bir araya vardığında nelerin mümkün olabileceğini gösteriyor. NVIDIA ek olarak Minecraft oyuncularına başlangıçta destek olacak bazı eğitimler de yayınladı.

En İyi Harita Tasarımcılarından Yeni Minecraft Dünyaları

NVIDIA, Minecraft RTX’in çıkışına hazırlanırken dünyada Minecraft topluluğunun en yetenekli isimleriyle beraber çalışıyor. Bu iş birliğinin ilk neticeleri mükemmel eserlerin yer almış olduğu bir takım ekran görüntüsüyle gözler önüne serildi. Ekran görüntülerindeki dünyaları tasarlayan Razzleberries, BlockWorks ve GeminiTay (bilgiler aşağıda), hayal güçleri ve Minecraft topluluğuna yaptıkları muhteşem katkılar sebebiyle seçilen harita tasarımcılarından bir tek birkaçı.

Bu dünyalar içinde şunlar bulunuyor:

Razzleberries’ten Of Temples and Totems RTX – Oyuncuları gizemli tapınaklarda keşfe çıkaran ve görevleri tamamlamaya odaklanan bir serüven dünyası. Tapınaklarda her pikselden yayılım ve gerçek zamanlı gölge örnekleri görülebiliyor. Global aydınlatmadan yararlanılarak da oyunculara etkisi altına alan bir tecrübe sunuluyor.

BlockWorks’ten Imagination Island RTX – Gizli saklı mesajlarla dolu, tamamen keşfedilebilir bir eğlence parkı olan Imagination Island RTX, her biri gerçek zamanlı ray-tracing teknolojisinin bir unsuruna odaklanan dört ayrı bölgeden oluşuyor. Bu sahnede parkın ziyaretçi merkezini aydınlatan güneş ışınlarının pencereden geçip zeminde parlamasını gerçek zamanlı olarak görebiliyoruz.

GeminiTay’den Crystal Palace RTX – Garip ve fantastik temaya haiz bu hayatta kalma haritası, ustaca inşa edilmiş bir kaleye ev sahipliği yapıyor. Ray tracing teknolojisiyle hazırlanan gölgeler ve mükemmel atmosfer, birebir seviyede yapılmış bu dünyaya gerçekçilik katıyor.

Minecraft Harita Tasarımcıları İçin Araçlar ve Eğitimler

NVIDIA ek olarak Minecraft oyuncularının etkisi altına alan ve gerçekçi dünyalar kurabilmesi için bir takım vasıta ve kılavuz yayınladı. Aslen Silikon Vadisi’nde düzenlenecek GPU Teknoloji Konferansı’nda duyurulması planlanan bu çevrim içi eğitimler GTC Digital etkinliğinin bir parçası olarak yayınlanıyor. Eğitimlerde şunlar içeriyor:

Fizik tabanlı işlenmiş dokular oluşturmak için – Minecraft RTX’in yol seyretme (path tracing) hususi durumunun ve PBR dokularının ardındaki ayrıntıların anlatıldığı, bu iki özelliğin beraber nasıl inanılmaz manzaralar oluşturduğunun gösterildiği bir sunum ve kılavuz. Bu kılavuzda kendi PBR dokularınızı ve doku paketlerinizi nasıl yapacağınız adım adım anlatılıyor.

Java dünyalarını RTX dünyalarına dönüştürmek için- Minecraft harita tasarımcılarıyla beraber çalışan NVIDIA, dünyanızı yakında çıkacak Minecraft RTX’in temelini oluşturan Bedrock Windows 10 Edition’a dönüştürmek için resmi olmayan en iyi şekilleri bir kılavuzda topladı.

NVIDIA ekipleri Microsoft’la beraber yürüttükleri yoğun emek verme sonucunda; yansımalar, gölgeler, ışık yürüyerek maddeler, global aydınlatma ve öteki gerçekçi aydınlatma efektleriyle dolu, tamamen yol seyretme (path tracing) teknolojisiyle oluşturulan dünyalar tasarladı. Tüm bu efektlerle organik bir halde etkileşime giren fizik tabanlı dokular Minecraft bloklarına uygulandı. Bu PBR dokuları her pikselde yayılım, hacimsel efektler ve daha ilkin eşi benzeri görülmemiş manzaralar elde edilmesini sağlıyor. Hepsi yol seyretme teknolojisinin getirmiş olduğu efektlerle bir araya vardığında Minecraft’ta devrim yapıyor.

Yakında piyasaya çıkacak Minecraft RTX hakkında daha çok informasyon gelecek günlerde paylaşılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz