Müjdeli haber sonunda geldi! Mount Blade Bannerlord Türkçe desteği ile erken erişime açıldı

Son dakika haberi ile Gamer’lar resmen müjdeyle karşıladıkları haberlere ulaştılar. Senelerdir dört gözle beklediğimiz Mount & Blade II: Bannerlord, nihayet beklenen çıkışını gerçekleştirmiş oldu. Oyunun yapımcısı TaleWorlds tarafınca çıkışa hususi bir indirim kampanyası da var. Sadece öncesinde TaleWorlds Entertainment mühim uyarılarda bulunmuş oldu. 

Oyunculardan gelen yoğun talep üstüne, geliştirme ekibi oyunun Türkçe desteği üstünde süratli bir emek verme yaparak ilk günden Erken Erişimde yer almasını sağlamış oldu. Gelecek haftalarda dil geliştirmelerine ve metin düzeltmelerine ağırlık verilecek.

ESPOR’A DAİR TÜM DETAYLARI BURADAN ALABİLİRSİNİZ

Bannerlord popüler dijital oyun mağazalarıyla aynı anda NVIDIA’nın bulut oyun hizmeti olan GeForce Now’daki yerini de aldı. GeForce Now üyeliği olan oyuncular Bannerlord’u oynamaya başlayabilirler.

Mount & Blade II: Bannerlord büyük bir başarıya imza atarak çıkar çıkmaz Steam platformunda en oldukça satan oyunu olmayı başardı.

STEAM’E GEÇİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Mount & Blade II: Bannerlord sistem gereksinimleri:

İşletim sistemi: Windows 7 (64 bit)

İşlemci: Intel Core i3-8100 ya da AMD Ryzen 3 1200

Hafıza: 6 GB

Ekran kartı: Intel UHD Graphics 630 ya da Nvidia GeForce GTX 660 2 GB ya da AMD Radeon HD 7850 2 GB

Depolama: 60 GB

———————-

İşletim sistemi: Windows 10 (64 bit)

İşlemci: Intel Core i5-9600K ya da AMD Ryzen 5 3600X

Hafıza: 8 GB

Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 3 GB ya da AMD Radeon RX 580

Depolama: 60 GB

Mount & Blade II parasız indirilir mi?

Dünya genelinde milyonlarca oyuncu tarafınca beklenen Bannerlord, 30 Mart 13:00’da satın alınabilir ve indirilebilir hâle geldi.

Oyunun 150 TL olarak açıklanan standart Türkiye fiyatında ise çıkışa hususi bir indirim kampanyası var. Mount & Blade II: Bannerlord seçili dijital marketlerde şu anda hepimiz tarafınca kullanılabilen bir yüzde 10’luk indirimle satılıyor. Eğer daha ilkin çıkan herhangi bir Mount & Blade oyununa sahipseniz fazladan bir yüzde 10 indirimi daha kapmış oluyorsunuz. Netice olarak oyun şu anda hepimiz tarafınca 134,99 TL üstünden satın alınabiliyor. Eğer daha ilkin satın almış olduğunuz bir Mount & Blade oyununa sahipseniz, oyunun fiyatı 119,99 TL’ye düşüyor . Eğer siz de senelerdir bu oyunu satın almak için bekleyen oyunculardansanız, indirim için son tarihin 13 Nisan bulunduğunu da belirtelim.

Mount & Blade Warband nasıl bir oyundu?

Mount & Blade, oyun çevrelerince beğenilmiş ve övgü toplamıştı. Türk yapımcılar tarafınca hazırlanması da bizim için ayrı bir ehemmiyet taşıyor. Rol yapma isteğiyle hareket eden yüz binlerce şahıs, bu adı tercih etmiş ve devamının gelmesi için de yol açmış oldu. Şimdi elimizde Warband var. 

Ana menüye adım attığımızda; eğitim, tek kişilik oyun, çoklu oyuncu modu ve süratli harp şeklinde 4 dikkat çekici başlık görüyoruz. Hepsinden sırayla bahsedelim. Eğitim aşamasında, oyun süresince yapacağımız temel işlevleri kavramak lüzumlu. Kılıç – kalkan kullanma, at sürme, düşman saldırılarına karşı savunmaya geçmek şeklinde. Bir aşamayı tamamladıktan sonrasında diğeri için hak kazanıyoruz ve sonunda mücadeleye başlayabiliriz.

Bir kahraman doğuyor

Ilk olarak karakter oluşmalısınız. Cinsiyetini belirledikten sonrasında işlem, babanızın yapmış olduğu mesleği belirlemekten, sizin yaşantınızda nelerle ilgilendiğinizi seçmenize kadar uzanıyor; bir talebe, market elemanı ya da ötekiler. Bu aşamaları belirledikten sonrasında sıra, fizyolojik özelliklerinizi düzenlemeye geliyor. Saç rengi, yüz yapısı, sakal, bıyık şeklinde unsurlarla ilgileniyorsunuz. Son olarak da elinizdeki puanları, özelliklerinize istediğiniz şeklinde dağıtabilirsiniz; direnç, zırh, güç şeklinde.

Haritaya adım atar atmaz, küçük bir yer göstergesinden farksızsınız. Mouse yardımıyla zemine yaklaşabilir yada uzaklaşarak tüm krallık ve köyleri, kuş bakışı olarak görebilirsiniz. Burayı, gitmek istediğiniz bölgeler için kullanıyorsunuz. Siz etrafı dolaşırken, öteki karakterlerin de koşuşturmaca içinde olduklarını görebilir, hatta onlara iş yada harp teklifinde de bulunabilirsiniz. Seçtiğiniz köy yada kaleye girmek istiyorsanız, atınızla üstlerine gelmeniz kafi. Sonrasında karşınıza seçenek ekranı geliyor; meydana mı gitmek istersiniz, markete mi ya da büyük salona mı? Bu seçenekler sizin isteğinize kalmış.

Doğal ki gittiğiniz her yerde değişik ibarelerle karşılaşacaksınız. Ticarete girişebilir, yeni tanıdığınız birinden para için iş isteyebilir yada dövüş arenasına dahil olabilirsiniz. Diyelim ki 30 adam öldürmeniz istendi. Bunu yapamazsanız, ödülü de kaybediyorsunuz. Gene de istediğiniz takdirde yine yine katılabiliyorsunuz. Arenada yer aldığım süre süresince kendimi General Maximus şeklinde hissettiğimi itiraf etmeliyim. O aşama görkemli değildi doğal ki, fakat gene de eğlenceliydi. Bulunduğunuz köy ve kalelerden çıkıp yine büyük haritaya dönmek isterseniz, Tab tuşuna basıp onay vermeniz kafi.

FPS’ye değişik bir görüş açısı

Bana gore işin en heyecanlı kısmı, at üstünde yaptığımız savaşlar. Atınızın temposuna ayak uydurarak yaptığınız hamleler, ölümcül sonuçlar doğuruyor. Yeşil ovalardan bayır aşağı at sürerken önümdekileri kılıcımdan sırayla geçirmem, bana bu kez kısa süre de olsa William Wallace olduğum hissini verdi. Bu da betadan aldığım zevkin net bir kanıtı olsa gerek. Azca ilkin de belirttiğim şeklinde, ana harita üstünde dolaşırken, değişik karakterleri de görmek mümkün. Onlar size teklif yapabilir yada isterseniz siz de yapabilirsiniz. Bu andan itibaren ortak göreviniz oluyor ve ucundaki ödülü düşünerek hareket ediyorsunuz. Barbarlarla savaşarak onları alt etmek, bence en keyiflisi. Her başarı göstermiş vazife, size artı puan olarak yansıyor. Karakterinizi geliştiriyor ve yeni tabanca, zırh gibilerini satın alabiliyorsunuz. Kim bilir, kim bilir bir köyü yönetmeye adım atar, onları vergiye bile bağlayabilirsiniz.

Gelelim çoklu oyuncu modlarına. Tek başınıza yada ekip halinde savaşlara katılabilir, belirlenen noktaları yok etmeniz istenirken, kimi zaman de siz müdafa pozisyonunda yer alabilirsiniz. Devasa savaşlardaki oyuncu üst sınırı 64 olarak belirlenmiş. 32 ve 24 kişilik serverlar da görmek mümkün. Haritanın her tarafı gerçek oyuncularla çevrili ve hepsi de öldürmek için uğraş veriyor, fakat yalnız öldürmekle kalmamak lazım. Fırsat bulduğunuz her anda ölülerin üzerlerini arayın. Daha kuvvetli bir tabanca yada kalkana haiz olabilirsiniz. Eğer yaya olarak savaşıyorsanız, boşta gezen atlara dikkat edin. Şüphesiz ki atlar, hücum gücünüze inanılmaz ivmeler kazandırabiliyor. Daha süratli hareket edebiliyor ve saldırılardan aynı serilikle kaçabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz