Dünyada spor durma noktasına geldi! Yeni trend espor (En iyi espor oyunları)

Sıhhat ve güvenlik tedbiri dolayısıyla evlerinde kendini güvenceye alan tüketiciler dijital oyun teknolojilerine yoğun ilgi gösteriyor. Son 5 senede trend haline gelen espor sektörü sporun durma noktasıan geldiği corona virüs döneminde önemini 2 kat daha arttırdı. Peki esporu bu kadar değerlendiren kriterler neler?

Ilk olarak web üstünden yan yana gelmeden bir rekabet ortamı oluşturması ve ksııtlı imkanlarla yüksek gelir sağlama imkanı esporu kıymetli hale getiren en mühim kriterler. Durum bu ike esporda hangi oyunların bulunduğunu bilmekte yarar var. 

İşte en popüler espor oyunları…

1-League of Legends 

League of Legends, beş kuvvetli şampiyondan oluşan iki takımın birbirlerinin üslerini yok etmeye çalmış olduğu ekip çalışmasına yönelik bir strateji oyunudur. 140’dan fazla şampiyonun arasından seçimini yaparak zafere giden yolda destansı oyunlar yap, rakibini katlet ve kuleleri yık.

Takımının rakip merkeze ulaşabilmesi için minimum bir koridoru temizlemesi gerekir. Kuleler ve inhibitörler sana engel olan müdafa yapılarıdır. Koridorlarda üç kule ve bir inhibitör bulunur. Merkezleriyse iki kule savunur. Kuleler rakip minyon ile şampiyonlara hasar verir ve mensup oldukları ekip için Harp Sisi’nin içinde sınırı olan bir görüş sağlar. Hasar almamak ve koridorda ilerlemek için, bu yapılara önünde minyonlar varken hücum etmek en mantıklı çözüm. KULELER

Kuleler rakip minyon ile şampiyonlara hasar verir ve mensup oldukları ekip için Harp Sisi’nin içinde sınırı olan bir görüş sağlar. Hasar almamak ve koridorda ilerlemek için, bu yapılara önünde minyonlar varken saldır. Her bir inhibitörü bir kule korur. Bir inhibitör yıkıldığında, onun bulunmuş olduğu koridorda birkaç dakika süresince süper minyonlar harekete geçer. Daha sonraysa inhibitör tekrardan devreye girer ve süper minyonlar ortaya çıkmayı bırakır.

Koridorların içinde orman bulunur. Yansız canavarlar ve orman bitkileri burada yer alır. En mühim canavarlar Baron Nashor ve ejderlerdir. Bu birimleri kesmek takımın için emsalsiz güçlendirmeler kazanmanı sağlar ve oyunun gidişatını değiştirebilir. Sağlam bir ekip kompozisyonu için önerdiğimiz beş konum var. Her koridorda belli başlı şampiyonlar ve roller bulunur. Hepsini dene ve sana hitap eden koridoru seç.

Şampiyonunu iyi seç

Şampiyonlar oyun ilerledikçe düzey atlamak için edinim kazanarak ve daha güçlü eşyalar almak için altın biriktirerek güçlenir. Bu iki noktaya dikkat ederek rakibin üstünde baskı oluşturabilir ve onların üssünü yok edebilirsin. Şampiyonlar beş ana kabiliyete, iki hususi büyüye ve yedi eşya yuvasına haizdir. Şampiyonun için ideal beceri açma sırasını çözmek, doğru sihirdar büyülerini seçmek ve işlevsel eşyalar almak takımının başarıya ulaşmasını sağlar.

2-CS:GO 

Tam açılımı Counter Strike Global Offensive (CS Küresel hücum) olan Counter Strıke serisinin en fazlaca satan ürünüdür. Oyunun Geliştiricileri, Valve ve Hidden Path Entertainment’dir.Oyun Ağustos 2012 de piyasaya sürülmüştür. Arkadaşlarınızla beraber oynayabileceğiniz ben dahil dünya genelinde birçok kişinin beğenmiş olduğu bir oyundur. Her yıl dünya genelinde Takımlar arası Türkiye Ekip’ınında birinci olduğu izlemesi zevkli turnuvaları var. Oyunda beceri grupları vardır.İlk başladığınızda sizin bir beceri grubunuz olmaz bunun için 10 tane rekabetçi maç oynamanız gerekmektedir gerekmektedir.Bu rekabetçi maçları oynadıktan sonrasında sizi beceri grubunuza yerleştirir.Kabiliyet grubunuza yerleştikten sonrasında oynadığınız rekabetçi maçlara beceri grubunuza gore insanoğlu gelir ve onlarla oynarsınız.Oyun ilk başlarda derhal ölmeniz benzer biçimde sebeplerden zor gelebilir fakat oynamaya alıştıktan sonrasında sizde oyundan bir çok insan benzer biçimde zevk alabilirsiniz.

3-FIFA

Futbol oyunlarının babası haline gelen FIFA, espor dünyasının en revaçta olan oyunlarından biri. Turnuvaları hemen hemen resmi anlamda tam ustalaşmış hale getirilmemiş olsa bile oyuncuları şimdiden dünya genelinde birer yıldız rolündeler. Devletimizde de bu görevi üstüne alan en iyi oyuncu olarak İsmail Can ‘İsopowerr’ Yerinde biliniyor. FIFA rankings sıralamasında ilk 50’de yer edinen oyuncu sık sık internasyonal üst düzey turnuvalarda ülkemizi ve ekibi Futbolist’i temsil ediyor. 

Fransa’da da her Ligue 1 takımının bir espor FIFA ekibi var ayrı bir ligde bu oyuncular lig usulü karşılaşıyorlar. Yakında bu durumun liglerde zorunluluk haline geleceği konuşulan konulardan. FIFA’nın oyun olarak tercih edilme sebebi ise lisans anlaşmaları daha çok olması. 

4-ZULA

Ülkemizin espor alanında dünyaya oluşturulan kapısı, Türkiye’de espora ve esporculara en fazlaca yatırım icra eden kurumlardan kabul edilen InGame Group Zula’yı oyun alanında pazarlayarak büyük bir adım atmayı başardı. Espor alanında kendisine ilişkin bir yer olan Nonstop Zula Espor Merkezi’ni de açan InGame Group, her geçen gün daha çok oyunseverle bir araya gelmeye devam ediyor. Zula, parasız bir çevrimiçi FPS oyunu. Kısaca Zula “Free to Play” oyunlar kategorisinde yer edinen oyunlardan birtanesi. Oyunu oynamak için bir ücret gerekmiyor.

Oyun sesler ve müzikler bakımından iyi durumda. Alışıra gelmiş FPS oyunu seslerini barındırıyor sadece oyunun sesleri daha bir gerçekçi olmuş. Zula oynanabilirlik açısından oldukça iyi durumda. Bir çok işletim sistemi ve çözünürlükle optimize olma kabiliyetine haiz olan oyunmuzda fena bir web bağlantımız yoksa hiçbir donma yada grafik kaybı yaşamazsınız.  

Etken Klan sıralamasına gore 512 Zula takımının dahil olabileceği Rekabet A, B, C ve D gruplarından oluşan turnuva sistemidir. Takımların tekli eleme formatında oynayarak Zula Süper Ligi’ne yükselmeye çalışmış oldukları Rekabet Turnuvası’nda, her bir grupta ilk 16’ya kalan takımlar kıyasıya yarışıyorlar. 

5-Overwatch

Overwatch, Blizzard’ın ana yatırımı olan OWL (Overwatch League) yardımıyla, rekabeti seyircilere tertipli olarak taşımış olduğu için bu izlenme sayılarına ulaştı. 2018’den bu yana kendine pek fazla büyük yenilik katmayan Overwatch Ağustos-Eylül içinde yapmış olduğu OWL Sürem 2 ve ülke takımlarının katılmış olduğu Dünya Kupası etkinlikleriyle seyirci kazanmayı başardı ve bu da onların bu listeye 4.basit girmesini sağlamış oldu.

Oyunun hikayesi

Küresel çatışma zamanında savaşlardan dolayı paramparça olmuş bir dünyaya sulh getirmek suretiyle çeşitli kahramanlar bir araya gelmiş olarak internasyonal bir hususi tim oluşturdu: Overwatch. Bu hususi tim çatışmaları tamamladı ve on seneler süresince dünyaya sulh ortamı sağlayarak bulgu, yenilik ve gelişme çağını başlatmış oldu. Sadece seneler içinde Overwatch’un tesiri giderek azaldı ve sonunda da dağıldı. Overwatch artık yok, fakat dünyanın hala kahramanlara ihtiyacı var. Oyun altışar kişilik iki takımdan oluşuyor ve takımlarda aynı karakter birden fazla şahıs tarafınca seçilebiliyor. Bunun yanında oyun esnasında base noktasına giderek kahramanınızı değiştirebilirsiniz, kısaca takımın ihtiyacına gore tank, destek yada hücum karakterlerini tercih etmeniz mümkün. Oyundaki haritalar değişik dünya şehirlerinden oluşuyor. 

6-Dota

Senelerdir bu oyunun Dünya Kupası diyebileceğimiz The International’da verdiği büyük ödüllerle akıllara kazınan Dota 2, Overwatch ile nerede ise aynı kaderi paylaşarak 2019’da istediği izlenmelere ulaşamadı. Bunun sebebi ise yıl içinde yapmış olduğu turnuvaların sayısının rakiplerine gore azca seviyede kaldı. Şimdilerde ise tekrardan bir toparlanma dönemine girdi. 

Oyunda” Sentinel” ve ” Scourge” olmak suretiyle iki rakip taraf vardır. Sentinel sol alt köşede, Scource ise sağ üs köşede bulunur. Bu rakip tarafları birbirine üç ana yol bağlar. Bu yollar üstünde iki tarafında ikişer tane kulesi vardır ve belirli aralıklarla çıkan bilgisayar kontrolünde olan creep’ler savaşır. Kahramanlar düzey atlamak ve kabiliyetlerini güçlendirmek için creep’lere gerekseme duyarlar. Ek olarak düşman oyuncuların kahramanlarını öldürmek ve natural creep olarak adlandırılan belirli spotlarda çıkan creep’lerden de düzey puanı kazanmaları mümkündür. En fazlaca altın ve düzey puanı düşman kahramanlar öldürüldüğünde kazanılır.

7-Fortnite

“Left 4 Dead ile Minecraft karışımı” şeklinde tanımlayabiliriz oyunu. İster tek başınıza, ister dört dost bir araya gelip oynayabileceğiniz Save the World’de düşmanımız zombi benzeri yaratıklar. Oyundaki amacımızsa her görevde rastgele oluşturulan haritalarda hem kaynak toplamak, hem görevin gerektirdiği yapıyı inşa etmek, hem de düşman dalgalarını püskürtmek. Fortnite’ı yalnız BR moduyla tanıyanların hayal bile edemeyeceği kadar varlıklı bir içeriğe haiz olan Save the World, bir taraftan da BR’ye önümüzdeki dönemde gelecek olan içeriklerin habercisi aslına bakarsak. BR çıkmadan ilkin oyunun ilk ayında 1 milyon satış barajını geçtiğini de belirteyim ki Save the World’ün iyi mi oynanası ve alınası bir kıymet bulunduğunu daha kolay anlayabilirsiniz. 

Battle Royale modunda 100 oyuncu aynı haritaya atlıyor ve hayatta kalan son şahıs ya da ekip olmaya çalışıyor. Fortnite BR’yi doğal ki PUBG ile kıyaslamak mümkün sadece iki oyun içinde ciddi farklılıklar bulunuyor. Ilk olarak Fortnite BR’nin inşa özelliği mevcut ki bu özellik oynanışa ve maç sonuna ciddi şekilde tesir ediyor bu sebeple oyunculara kendilerini koruyacak yapılar, hatta kaleler yapma fırsatı sunuyor. Öte taraftan haritası PUBG’nin haritasına gore daha ufak olan Fortnite BR’de herhangi bir ulaşım aracı bulunmuyor ki aslına bakarsanız buna gerek de kalmıyor. Bir öteki mühim farksa Fornite BR’deki silahlardan çıkan kurşunların gerçekçi “shooter” oyunlarındaki benzer biçimde direkt olarak nişan alınan noktaya gitmemesi, kısaca mermilerin nispeten saçılarak ilerlemesi. Tüm bu farklar bir araya erişince de PUBG’nin simülasyona yakın oynayışından ziyade daha “casual” ve eğlencelik bir oyun tecrübesi sunuyor.

8-PUBG

PUBG, son dönemde oyun yaşamına damga vuran, 100 oyuncunun tek bir harita üstünde birbirini yoketmeye çalmış olduğu; bireysel, iki şahıs yada grup halinde oynanabilen, aksiyon tabanlı ve fazlaca oyunculu bir multiplayer oyunudur. Oyunda bir uçağın içinde toplanmış olan oyuncular belirledikleri noktalara paraşütle atlayarak adadaki imkanlarla görevleri yapmaktadırlar. Bir oyuna ortalama olarak 100 şahıs dahil olmaktadır. Son yıllarda bilhassa gençler olmak suretiyle her yaştan insan online bilgisayar oyunlarını etken şekilde oynamaktadır. Genel olarak ‘’Knight Online” ile başlamış olan online oyun çılgınlığı ‘’Metin2, World of Warcraft, Dota, Counter Strike, League of Legends” benzer biçimde bir fazlaca online oyun ile kullanıcı kitlelerini fazlaca üst seviyelere taşıyarak ülkeler arası takımlarla büyük turnuvaların oluşturulmasına vesile olmuştur. Son olarak ortaya çıkan ve her insanın büyük beğenisini toplamayı başaran oyun PUBG olmuştur. Bu oyun Steam platformundan tutarı karşılığında satın alınabilmektedir. Steam, birçok bilgisayar oyununun orijinal versiyonlarının satın alınabildiği fazlaca büyük bir oyuncu platformudur. PUBG de kullanıcı kitlesinin artmasıyla beraber Steam üstünde yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran oyunlar arasına girmiştir.

9-NBA 2K

Basketbolseverlerin de NBA Live’ın ömrünü tüketmesi ve yeterince kaliteyi yakalayamaması sonrası NBA 2K serileri tüm dünyada trend haline geldi. Ek olarak bu oyun espor alanında NBA’in de yeni gelir kaynağı haline geldi. Her takımın kendi ekibi ve hususi oyuncuları oldu. Ek olarak maç programları da NBA takımlarının takvimleri benzer biçimde oldukça sıkışık. Tek artıları ise gezi etmelerine gerek olmadan kulüp binasından oynamaları…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz