Bakan Kasapoğlu: ‘Son 4 senede sporcularımız, 19 bin 620 madalya elde etti’

Bakan Kasapoğlu, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üstüne TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada, Türkiye’nin 81 ilinde meydana getirilen spor tesislerinin önemini vurgulayarak, “Son 4 senede sporcularımız, 19 bin 620 madalya elde etti” ifadelerini kullandı. Ek olarak Kasapoğlu, Gazi Meclis’te tüm partilerin genel konsensüsünde Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası’nın kabul edildiğini hatırlatarak, ‘’Yasanın çıkması için ihtiyaç duyulan tüm özveriyi ortaya koyduk. Mali disiplini, sürdürülebilirliği ve verimliliği sağlayacak bu yeni düzenlemede emeği olan her insana teşekkür ediyorum’’ dedi.

“Son 20 senede 2 bin 714 spor tesisi inşa ettik”

Kitle sporunda ve ona bağlı olarak performans sporunda en temel hamlenin tesis inşası olduğuna işaret eden Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin 81 ilinde, ilçelerinde, köylerinde, mahallelerinde, bir gurur abidesi benzer biçimde bu ülkenin geleceğine hizmet eden spor tesisleri bulunduğunu söylemiş oldu. ‘Bakan Kasapoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

‘’Anadolu’yu bir uçtan bir uca gezerseniz inşa ettiğimiz görkemli stadyumlarla, yüzme havuzlarıyla, sahalarla, salonlarla, kortlarla, pistlerle yüz yüze gelirsiniz. Son 20 senede 2 bin 714 spor tesisi inşa ettik. Mahalli yönetimler ve öteki kamu kurumlarıyla işbirliklerimiz çerçevesinde 7 bin 929 spor tesisini, sahaları, salonları, kortları, fazlaca amaçlı spor alanlarını hizmete açtık. 36 tane çağıl, değişik branşların icra edilmesine uygun, 7/24 yaşayan kent stadyumları inşa ettik. 6 tane stadyumumuz ise yolda… Fazlaca kısa vakit sonrasında milletimizle kavuşacak. 10 Bin Pota basketbol seferberliğimiz kapsamında, bugüne dek 8 bin 393 tane basketbol potası inşa ettik. Yüzme bilmeyen kalmayacak dedik, yüzme havuzu sayımızı 610’a yükselttik. Bu havuzlarda bugüne dek 5 milyon gencimize yüzme öğrettik. Yüzme bilmeyen 5 milyondan fazla insanımıza yüzme öğrettik. Var ise parlamentoda yüzme bilmeyen, sizlere de öğretelim. İşte bunun adı kıymetli dostlar, yapıt siyasetidir, hizmet siyasetidir. Bu gayretin adı de Türkiye’nin Spor Devrimi’dir. Bu eserlerde vizyonuyla bizlere yol gösteren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak suretiyle, bugüne dek emeği olan, alın teri olan herkesten Tanrı razı olsun.’’

‘’Son 4 senede sporcularımız, 19 bin 620 madalya elde etti’’

Bakan Kasapoğlu, ortaya koydukları bu eserlerden şampiyonların yetiştiğini belirterek, ‘’Bilhassa Tokyo 2020, Oran 2022, Konya 2021, Dünya Şampiyonaları ve Avrupa Şampiyonalarında elde ettiğimiz başarıları bildiğiniz gibi. Son 4 senede sporcularımız, 19 bin 620 madalya elde etti’’ dedi.

Tüm bu başarıların, yılları kapsayan emeklerin, inşa edilen spor altyapısının, stratejinin, planlamanın, spor bilimleri alanın en çağıl ekipmanlarının ve uygulamalarının hayata geçirilmesinin sonucu olduğuna işaret eden Bakan Kasapoğlu, ‘’65 spor branşının tamamı bizim için aynıdır. Hepsi bizim için ayrı ayrı kıymetlidir. Cimnastikte ilk olimpiyat madalyası, ilk dünya şampiyonlukları, Okçulukta ilk olimpiyat altını, yüzmede ilkler, Atletizmde ilkler, paralimpik branşlarda ilkler hep bizim dönemimizde gerçekleşti. Daha ilkin bu branşlarda bırakın başarıları, 

Bakan Kasapoğlu, sporda şiddetin önlenmesi mevzusunda, dopingle savaşım mevzusunda, korsan yayınlar mevzusunda, yasa dışı bahisle savaşım mevzusunda en etkin çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘’2002’den bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde üzerine katarak giden, sorunlarını ertelemeyen, altyapı sorunlarını aşan, hedef üzerine hedef ekleyen bir Türkiye var’’ diye konuştu.

“Türkiye, her biri cevher olan gençleriyle coşku verici bir geleceğe doğru aşama kaydediyor’’

Bakan Kasapoğlu, Cumhuriyetin 100. Yılı’na girerken gençlik ve spor alanındaki tüm eksiklikleri giderdiklerini ifade ederek, ‘’Yeni Yüzyılı, Türkiye Yüzyılı meydana getirecek yolun tüm merhalelerini planladık. Türkiye bugün, her alanda büyük seviyede kendine yeten bir ülkedir. Gençlik ve spor alanında da birikimi, kabiliyeti, potansiyeli, tecrübesi, gerçekçi hedefleri, istikameti olan bir ülkedir. Şunu rahatça söyleyebilirim: Türkiye, her biri fazlaca kıymetli, her biri cevher olan gençleriyle coşku verici bir geleceğe doğru aşama kaydediyor’’ şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz