Bakan Kasapoğlu, WADA Mütevelli Heyeti Toplantısı'na katıldı

Bakan Kasapoğlu, Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen Dünya Dopingle Savaşım Ajansı’nın (WADA) Mütevelli Heyeti Toplantısı’nda, Türkiye’nin dopinge karşı sıfır hoşgörü prensibini önemsediğini ve sporda her türlü manipülasyonla mücadeleyi kararlılıkla yerine getirdiğini belirtti.

Spor Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa; Montreal’de düzenlenen WADA Mütevelli Heyeti Toplantısı’nda, WADA Mütevelli Heyeti tarafınca WADA Başkan ve Başkan Yardımcısının tekrardan atanması, Mütevelli Heyeti, İcra Komitesi, Bağımsız Etik Kurulu, Denetim ve Risk Komitesi şeklinde WADA’nın mühim organlarının yapısında kaydedilen gelişmeler, sporcuların ve ulusal dopingle savaşım müesseselerinin WADA Yönetimindeki temsilinin arttırılmasına yönelik geliştirilen Yönetişim Reformları ve WADA’nın 2023 Bütçesi şeklinde mevzularda mühim kararlar alındı.

Avrupa Konseyi’ni temsilen WADA Mütevelli Heyeti üyesi olarak katılmış olduğu görüşmede söz alan Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin dopinge karşı sıfır hoşgörü prensibini önemsediğini ve sporda her türlü manipülasyonla mücadelesini kararlılıkla yerine getirdiğine işaret ederken, bu kapsamda WADA’nın her yıl 8 Nisan’da düzenlemiş olduğu “Sulh için Temiz Spor (Dürüst Oyun) Günü” toplumsal medya kampanyasına bu yıl Türkiye’den yoğun bir katılım bulunduğunu ve dünya genelinde yürütülen temiz spor kampanyasında Türkiye’nin en etken ülke olarak birinci sırada yer aldığını hatırlattı.

Bakan Kasapoğlu, dopingle mücadelede WADA’nın öncü olma, mücadelenin tesirini artırma, sporcu merkezli, internasyonal işbirliğini geliştirici, görünür olma ve uygulama rollerinin önemini de altını çizdi. Bu bağlamda; birbirinden kıymetli iki eski sporcu olmalarını WADA Başkanı Witold Banka ve Başkan Yardımcısı Yang Yang’ın üstlendikleri görevler açısından fazlaca kıymetli bulduğunu, her ikisinin de görevlerinin ilk üç senelik bölümünde fazlaca kıymetli işlere imza attıklarını dile getirdi. Bakan Kasapoğlu, Banka ve Yang’ın bilhassa de yönetişim reformunun başarılması, WADA’nın etkin ve önder bir spor kuruluşu olarak güçlendirilmesi ve WADA’nın imajının ve görünürlüğünün kayda kıymet seviyede geliştirilmesi bakımından mühim başarılar kaydettiklerini açıkladı.

Sürdürülebilirliğin sağlanması ve kıymetli deneyimlerinden daha çok yararlanılması açısından Banka ve Yang’ın görevlerine üç senelik bir dönem daha devam etmelerinin WADA ailesi için mühim bir kazanım olacağına olan inancını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, WADA Başkanı ve Başkan Yardımcısına yeni vazife dönemlerinde başarılarının devamını diledi.

Görüşmede WADA Yönetişim Reformları mevzusuna da değinen Bakan Kasapoğlu, Yönetişim Reformlarını saydam bir halde uygulama doğrultusunda WADA’nın çabalarını memnuniyetle karşıladığını söylemiş oldu.

Bakan Kasapoğlu, sporcuların ve Ulusal Dopingle Savaşım Müesseselerinin (NADO), WADA yönetiminde temsilinin artırılmasının Yönetişim Reformları içinde en mühimleri olduğuna işaret etti. Bakan Kasapoğlu, WADA Mütevelli Heyeti’nin Mayıs ayında meydana getirilen bundan önceki toplantısında alınan kararlar doğrultusunda halen 12 üyeden oluşan Sporcu Komitesinin daha kuvvetli bir yapıya evrilerek, 20 üyeden oluşacak bir Sporcu Konseyine dönüştüğünü, öteki taraftan, her kıtadan ikişer NADO temsilcisi olmak suretiyle toplam 10 kişilik NADO Uzman Danışma Grubu oluşturulduğunu, her iki yapının da WADA’nın geleceği açısından fazlaca mühim bulunduğunu altını çizdi.

Bakan Kasapoğlu, “Bu yapıların kurulması ve dönüştürülmesi ile oynayacakları mühim rol, dopinge karşı mücadelemizi daha da güçlendirecek ve daha anlamlı hale getirecektir. Bu yapılardan Mütevelli Heyetimize atanacak ikişer üye ile WADA fazlaca mühim bir Yönetişim Reformunu gerçekleştirmiş olacak. Yönetişim Reformunun sporcular ve Ulusal Dopingle Savaşım Kuruluşları ile ilgili tüm bu unsurlarının yürürlüğe girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

WADA’nın Mütevelli Heyeti ve Yürütme Komitesi üyelerine yönelik düzenlenen ve tüm kamu otoriteleri ve spor hareketi temsilcilerinin katılmış olduğu resepsiyona da katılan Bakan Kasapoğlu ek olarak, Montreal Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret etti ve Montreal’de yaşayan Türk vatandaşları ve gençlerle bir araya geldi. 

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz