4. Dünya Göçebe Oyunları kapanış programıyla sona erdi

İznik ilçesinde düzenlenen ve 4 gün devam eden 4. Dünya Göçebe Oyunları sonlandı. 102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katılmış olduğu ve ortalama 1 milyon ziyaretçiye ulaşan organizasyon için kapanış programı düzenlendi. Kapanış programına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri temsilcileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Bakan Kasapoğlu, “Hep beraber görkemli bir dört gün yaşadık. Evlatların, gençlerin ve ülkemizin kıymetli vatandaşlarının, oldukca kıymetli internasyonal misafirlerimizin öz kültürünü sporlarını yakından tanımış olduğu, ilgiyle takip etmiş olduğu bu etkinlik ile tüm dünyamızı, camiamızı İznik’le buluşturduk. Bu hususi emek verme Türkiye’de yeşeren bu mirasın milyonlarca kişiye tesir bıraktığı bir etkinliğe dönüştü. Gerek yarışma alanlarında ve gerekse ekranları başlangıcında bu heyecanı paylaşan milyonlarca sporseverlere unutmayacakları bir organizasyon yaşattık. Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkelerini ve değişik kıtalardan gelen göçebe kültürüne haiz ülkelerini sporun evrensel ve kuşatıcı diliyle bir araya getirdik. Hep beraber şunu gördük; bu oyunların kazananı kardeşliktir. Bu oyunların kazananı sevgidir. Bu oyunların kazananı saygıdır, birliktir, beraberliktir. Bu şiardan hiçbir sporcumuz bir milim sapmadı. Türk dünyasını ve göçebe kültürünü güzel bir dayanışma çerçevesinde bir ve birlikte bulunduğunu sizler en kuvvetli şekilde ortaya koydunuz. Hepimize düşen vazife Türk dünyasının değil tüm insanlığın ortak birikimi olan göçebe yaşam kültürünü ve bu kültüre bağlı değerleri korumak ve elbet gelecek nesillere emaneti aktarmaktır. Ev sahibi yapmanın haklı gururunu yaşadığımız 4’üncü Göçebe Oyunları bu zamanı sorumluluğu yerine getirme adına da hepimize benzeri olmayan bir fırsatı sunmuştur” dedi.

“YERLEŞİK DÜNYANIN O GÖÇEBE RUHUN BARIŞ DOLURUHUNA İHTİYACI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da yapmış olduğu konuşmada, “Dünya Göçebe Oyunlar’ından maksadımız göçebeliğin artık marjinal boyutlarda azaldığı günümüz dünyasında göçebeliği kutsamak elbet değil. Sadece göçebe kültürünün içinde barındırdığı o amatör ruh, o dünyayla barışık yaşamı bir tek çevreyle değil, birlikte yaşamış olduğu hayvanlarla barışık, cana canlıya, hayata daha oldukca kıymet vererek yaşamak ve çatışma durumunda kalındığı süre çatışmayı değil, yer değiştirmeyi tercih ederek huzuru arayan bir dünyayla ilişki 21’inci yüzyıl dünyasında hele bugün içinde bulunduğumuz şu dönemeçte dünyanın savaşları konuşmuş olduğu, çatışmayı konuşmuş olduğu, dünyanın çevre krizleriyle burun buruna geldiği bu şekilde bir dönemde yerleşik dünyanın o göçebe ruhun, sulh dolu, rahatlık dolu iklimine, ruhuna ihtiyacı bulunduğunu düşünüyoruz. Oyunlar vesilesiyle tüm dünyaya verdiğimiz bu sulh mesajının özünde işte bu göçebe kültürün içindeki dünyayla ve komşularıyla barışık yaşama iklimi yatmaktadır. Umut ediyorum ki açılış töreni vesilesiyle verdiğimiz mesajda da Türk Dünyası başta olmak suretiyle bu oyunları organize eden Türk Devletler Teşkilatı merkezinde Türk dünyasının birliği merkezli olmak suretiyle dünyaya bu sulh, bu birlik mesajını en kuvvetli şekilde verebilmişizdir. Cuma akşamı Spor Bakanlığı’mızın yapmış olduğu görüşmede almış olduğu kararla 2024 senesinde bu oyunların Kazakistan’da yapılacağının da müjdesini buradan vermek isterim” diye konuştu.

Program dans ve atlı gösterilerin peşinden son buldu.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz