İznik'te düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın tanıtım toplantısı yapıldı

HAKAN KAZANCI: GELENEKSEL OYUNLARIN YANI SIRA 40’DAN FAZLA OYUN DALI DA YER ALACAK

Bursa İznik’te 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde geçekleştirilecek oyunlar hakkında data veren Hakan Kazancı, “İlki 2014 senesinde Kırgızistan’da düzenlenen ve dünyanın en büyük geleneksel spor organizasyonu olan Dünya Göçebe Oyunları’nın 4’üncüsünü ülkemizin mavi incisi İznik’te düzenleyeceğiz. Spordan sanata, gastronomiden geleneksel spor deneyimlerine dek pek fazlaca etkinliği içinde barındıran oyunlar her şeyden ilkin; kültürel ve zamanı mirası korumayı ve yaygınlaştırmayı, kültürlerarası iletişimi, dostluk ve uyumu güçlendirmeyi ve geleneksel oyunları ve yarışmaları dünya genelinde yaygınlaştırmayı ve teşvik etmeyi amaçlıyor. 102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katılacağı 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nda geçmişten günümüze uzanan değişik geleneksel sporlar sergilenecek. Hususi oluşturulan spor alanları çeşitli ve renkli müsabakalara ev sahipliği meydana getirecek. Bilhassa atlı oyunlar, ulusal güreşler, geleneksel okçuluk dallarında birbirinden güzel müsabakalar izleyeceğiz. Bu geleneksel oyunların yanı sıra 40’dan fazla oyun dalı da yer alacak. Dünya mutfaklarından çeşitli lezzetlere ev sahipliği meydana getiren gastronomi etkinliğinde ise 20 ülkenin mutfağı, kendi ülkelerini temsilen en iyi aşçılar tarafınca tanıtılacak. Bununla beraber etkinlikler çerçevesinde el sanatları, sergi ve atölyelerimiz olacak” dedi.

BİLAL ERDOĞAN: GELENEKSEL SPORLARIN DÜNYADA GÜÇLENMESİ ANLAMINDA ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, “Türk Devletler Teşkilatı ile bu günlere gelen 4’üncüsü gerçekleşecek oyunların artık mühim hatırlatma dönemine girdik. Hayırlı olmasını temenni ediyorum. Dünya Göçebe Oyunları 2014’te Kırgızistan’da alınan kararla başladı. 2016 ve 2018 yıllarında gene Kırgızistan’da meydana gelen dünyanın en büyük organizasyonu. 2015 senesinde kurulduğumuzdan beri destek verdik. Merkezimizi Bişkek’ten İstanbul’a 2017 senesinde taşıdık. Kurulduğumuzdan bu zamana kadar en büyük çatı olma özelliğimizi koruduk. Çalışmalarımızı bölgesel anlamda da devam ettiriyoruz. Böylelikle geleneksel sporların dünyada güçlenmesi anlamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatanımızda 2017 yılından beri geleneksel sporlardaki gelişmeler de takdire şayan. Geleneksel Spor Dalları Federasyonu 1 tane varken şu anda 4 ayrı federasyon geleneksel sporları destekliyor. Bilhassa Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu son 3 senenin en iyi ivmelenmesini yaşıyor” diye konuştu. 

BAKAN KASAPOĞLU: 4’ÜNCÜ DÜNYA GÖÇEBE OYUNLARI, TARİHİNDE MİLAT OLACAK

Dünya Göçebe Oyunları için geri sayıma geçildiğini ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “İnşallah 7 gün sonrasında İznik’te bir arada olacağız. Dünyanın en büyük geleneksel spor organizasyonunu gerçekleştireceğiz. Türkiye artık bir spor ülkesi. Muhteşem spor tesis altyapısı ile sporcu ekibiyle bireysel ve ekip olarak yükselen iddiasıyla bir spor ülkesi. Türkiye spor organizasyonları noktasında en kuvvetli organizasyonu gerçekleştirme anlamında bir destinasyon olarak da marka. Geçtiğimiz yıl pandemiye karşın 170 spor organizasyonuna ev sahipliği yaptık. Geçtiğimiz aylarda Konya’da 55 İslam ülkesini bir araya getirdik. Bununla beraber gene bu ay gerçekleşecek 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları, oyunlar tarihinde milat olacak. Bundan sonrasında bu marka da yoluna daha kuvvetli devam edecek. Heyecanlı ve mutluyuz. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum fakat dünya Dünya Etnospor Başkanımız Bilal Erdoğan’a ek olarak teşekkür ediyorum. Son 8-10 senelik süreçte geleneksel sporlar fazlaca aşama kat etti. Gençliğin, halkın bu ilgisi ve sağlanan imkanlar Türkiye’nin her anlamda olduğu benzer biçimde liderliğini öncülüğünü ortaya koydu. Bu hedefleri bir taraftan gerçekleştirirken öteki taraftan yeni hedeflerle yolumuza devam ediyoruz. İznik fazlaca örneksiz beldelerimizden biri. Hem federasyonumuzu hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndaki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“102 ÜLKEDEN 3 BİNİ AŞKIN SPORCU KATILACAK”

Bakan Kasapoğlu, 102 ülkeden 3 bini aşkın sporcunun organizasyona katılım göstereceğini ifade ederek, “Bu birlikteliği bir tek spor organizasyonu olarak görmüyoruz. Tarih, kültür, değerler anlamında toplulukları birleştiren köprü olarak görüyoruz. Elbet ülkeler arasındaki iş birlikleri ve kardeşlik anlamın mühim bir vesile olarak da görüyoruz. Aramızdaki samimiyeti artırarak daha üst noktalara taşıyacağız. Göçebe Oyunları kimlik sembolü. Kimliğinizi inşa eden mühim unsurlardan bir tanesi. Bilhassa bu kimliğin yarınlara aktarılması, gelecek nesillerin sahiplenmesi, tanıması tamamımız için mühim. 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları hem unutulmaz anlara haiz olacak hem de buraya gelen misafirler hatıralarını yanlarında götürecekler. Spor organizasyonu, bütünleşme ve birleşmenin vesilesi olacak. Bu oyunların dünya spor arenasında bir idrak oluşturmasını ve saygı duyulan bir yer edinmesini istiyoruz. Global mesajını da daha kuvvetli kılmak istiyoruz. Bu vesileyle oyunların vatanımızda düzenlenmesi Türkiye açısından olduğu benzer biçimde katılımcı ülkeler için de mühim bir vesiledir. Hazırlıklar tamam, hepimiz heyecanlı. Hep beraber burada fazlaca anlamlı bir öykü yazacağımıza inanıyorum. Görkemli açılışlardan birini beraber izleyeceğiz” dedi.

“SPORUN BİRLEŞTİRİCİ YÖNÜNÜN DİPLOMASİ AÇISINDAN DA CİDDİ BİR GÜCÜ VAR”

Bakan Kasapoğlu, “Sporun birleştirici yönünün dış ilişkiler açısından da ciddi bir gücü var. Geçtiğimiz aylarda Konya’da pek fazlaca devlet başkanı ve bakan vardı. Bazıları fazlaca mühim mesajlar içerdi. İslam Oyunları’na katılan pek fazlaca devlet buraya da iştirak edecekler. Bu coşku dinmeden yeni bir başlangıç. Tüm dünyanın da buna ihtiyacı var. 102 ülke fazlaca ciddi bir beraberlik. Katılımcı ülkeler anlamında olsun gelecek dış ilişkiler anlamında olsun mühim oluğunu düşünüyorum” diye konuştu.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz