Mardin'de şampiyon takım Midyat Mor Abrohom Manastırı

Mardin’de ‘Turabdin Bölgesi’ olarak adlandırılan Midyat ilçesi ve ile Şırnak’ın İdil ilçeleri arasındaki bölgede bulunan Süryani kiliseleri içinde 25 senedir geleneksel hale getirilen ‘Turabdin Futbol Turnuvası’ bu yıl da büyük bir coşkuyla yapılmış oldu. Süryani cemaati tarafınca organize edilen turnuvaya bu yıl 12 ekip katıldı. 2 gruptan oluşan turnuvada kura sonucu eşleşen takımlardan en oldukça puan alan takımlardan grup birincisi ve ikincisi kendi aralarında maç yapmış oldu.

Meydana getirilen karşılaşmalar sonucunda Midyat Mor Abrohom Manastırı ile İdil Midın Köyü Mor Yakup Kilisesi takımları finale terfi etti. Final müsabakasını, Midyat Kiliseleri Papazı İshak Ergün, Midyat Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker, Süryani köy muhtarları, Midyat, İdil ve Nusaybin ilçeleri ile yurt dışından gelen oldukça sayıda Süryani izledi. Büyük bir heyecana sahne olan mücadelede Midyat Mor Abrohom Manastırı, rakibini 5-3 yenerek turnuvanın bu yıl ki şampiyonu oldu. Turnuva sonunda kilise papazları tarafınca takımlara kupa ve madalyaları verildi. 

‘BÜTÜN GENÇLER BİRİNCİ OLDU’

Midyat Kiliseleri Papaza İshak Ergün, aslına bakarsak oynayan tüm gençlerin kazandığını ifade ederek, “Oynayan herkesi kutluyoruz, mutluyuz. Pandemiden sonrasında gene Turabdin’de Süryani gençleri içinde futbol turnuvası yapılmış oldu. Bugün final günüydü, sevinçliyiz. Tanrı hepsini korusun, hepimizi korusun. Memleketimizi, Midyat’ımızı, Turabdin’imizi, Mardin’imizi korusun İnşallah. Her yıl bu şekilde güzel etkinliklerle buluşmak dileğiyle” dedi.

Şampiyon Mor Abrohom Manastırı Ekibi oyuncusu Ferit Demir de, “Netice de dostluk kazanmıştır. Tamamımız kardeştik, birlikte oynadık. Tüm ekip arkadaşlarımı kutlama ediyorum” diye konuştu. (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz