Pehlivanlar Kağıthane’de er meydanına çıktı

Kağıthane Belediyesi tarafınca bu yıl 29’uncusu meydana gelen yağlı güreş festivalinde, yurdun dört bir yanından pehlivanlar güreşti.

Hasbahçe Güreş Sahası’nda düzenlenen organizasyonda 41’i başpehlivan olmak suretiyle 500’e yakın pehlivan yer aldı. İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Osman Aynur, Recep Kara benzer biçimde Türkiye’nin en başarıya ulaşmış başpehlivanlarının er meydanına çıkmış olduğu güreş festivaline vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Sadabat Çayırı’nda Ata sporlarının tekrardan canlandırıldığını ifade eden Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, “Geçtiğimiz hafta cirit etkinliğimizde hemşehrilerimizle beraberdik. Erzurum’dan Sivas’tan Uşak’tan gelen takımlar katıldı. Bugün de er meydanında yağlı güreş etkinliğindeyiz. Aslen herhangi bir çağrı olmadan kispetini giyen güreşçilerimiz er meydanına çıkıyorlar. Küçük çocuklarımızdan başlayarak büyüklere kadar hatta başpehlivanlara kadar bu süreç devam edecek. Türkiye’nin en iyi başpehlivanları burada güreş tutacaklar. Birbirlerini Kırkpınar öncesinde tartacaklar. Zamanı Kırkpınar Güreşleri öncesinde bir antrenman oluyor. İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Recep Kara ve tüm başpehlivanlarımızı burada ağırlıyoruz. Hafta içi olmasına karşın Kağıthane’deki güreş severlerimiz yoğun katılım gösteriyorlar, teşekkür ediyorum” dedi.

İSMAİL BALABAN: GÜREŞE BAŞLADIĞIM İLK YIL BURADA MÜCADELE ETTİM

Güreşe başladığı yıl olan 2006’da ilk kere Sadabat Çayırı’nda savaşım verdiğini kaydeden başpehlivan İsmail Balaban, “Aradan uzun seneler geçti. Bugün, o zamanı düşündüm, hayal ettim. Burada başpehlivanlık ve değişik boylarda şampiyonluklar yaşadım. Buranın önemi benim için hakkaten değişik. Gene aynı duygularla sahaya çıktık, kispetlerimizi giydik. Hepimizin hakkında hayırlısı olsun” diye konuştu.

ALİ GÜRBÜZ: TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ GÜREŞLERİNDEN

Kağıthane Sadabat Güreşleri’nin geleneksel bulunduğunu dile getiren başpehlivan Ali Gürbüz, “İstanbul ve Türkiye’nin en mühim güreşlerinden. Güzel bir organizasyon var ve atmosfer var. İnşallah güzel güreşler izlettiririz” şeklinde konuştu.

RECEP KARA: ATA SPORUNU, BU KÜLTÜR MİRASINI BURADA YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Pandemiden dolayı 2 senedir güreşlerin yapılmadığını ifade eden başpehlivan Recep Kara, “Kağıthane güreşleri de 2 yıl aradan sonrasında tekrardan başladı bizim için güzel bir vaka. Ata sporunu, bu kültür mirasını burada yaşatmaya çalışıyoruz. İnşallah 1 ay sonrasında zamanı Kırkpınar güreşleri var, en iyi şekilde hazırlandık ve nasibimizi orada arayacağız. Buraya gelen bu emeği harcayan belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İSMAİL BALABAN İLE RECEP KARA, MİNİK GÜREŞÇİLERLE GÖSTERİ MAÇI YAPTI

Türk yağlı güreşinin mühim isimlerinden Kırkpınar şampiyonlukları bulunan İsmail Balaban ile Recep Kara, küçük güreşçilerle, müsabakalar öncesinde şov maçı yapmış oldu. Renkli anların yaşandığı şov maçından sonrasında başpehlivanlar, küçük güreşçilerin ellerini havaya kaldırdı.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz