Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Veli Ozan Çakır'dan Pentatlon Dünya Kupası açıklaması

Tokyo’da bir araya gelen Internasyonal Çağdaş Pentatlon Birliği (UIPM) Yönetim Kurulu’nun almış olduğu karara nazaran; UIPM 2022 Pentatlon Dünya Kupası serileri Mısır, Kahire, Macaristan, Budapeşte, Bulgaristan, Albena ve Türkiye’de gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, Ankara’da 7-12 Haziran’da 4’üncü etap, 23-26 Haziran’da ise final müsabakaları oynanacak. UIPM 2022 Pentatlon Dünya Kupası serisi, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için tasarlanan yeni çağıl pentatlon formatını benimseyen ilk yarışmalar olacak.

“UNUTULMAZ BİR ORGANİZASYON YAŞATMAK İSTİYORUZ”

Türkiye Çağdaş Pentatlon Federasyonu Başkanı Veli Ozan Çakır, organizasyona ilişkin ulusal sporcularla beraber basın toplantısı düzenledi. Çakır, müsabakalara Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağını belirterek, “Dünya kupasının bizim için özelliği, normalde her yıl 4 etap olarak gerçekleştiriliyor. Bu etaplarda aldıkları puanlara nazaran en iyi 36 hanım ve 36 adam sporcu kupa finalinde savaşım ediyor. Ikimiz de bu yıl dünya kupasının hep 4’üncü etabı hem de kupa finaline ev sahipliği yapacağız. Bu şekilde bir uygulama daha ilkin olmamıştı. İlk kez bir ülke bu şekilde ev sahipliği gerçekleştiriyor. Bugüne dek yapılmış en iyi dünya kupası ev sahipliğini yapmak gelen konuklarımıza unutulmaz bir organizasyon yaşatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“FAVORİ ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

Türkiye’nin çağıl pentatlon alanındaki sportif başarısının giderek arttığını aktaran Çakır, “2022 yılına gelene kadar federasyonumuzun bundan önceki tarihinde 4 dünya kupası madalyamız vardı. 2022 senesinde daha sezonumuz tamamlanmadı. Ankara’da düzenlenecek olan yarışlarla dünya kupası tamamlanacak. Şimdiye kadar 3 madalya kazandık. Oldukca büyük bir aksilik eğer olmazsa da Paris Olimpiyatları’nın favori ülkelerinden birisiyiz” dedi.

Ulusal sporcu Buğra Ünal ise turnuvaya ev sahipliği yapmanın yeni başarılara yol açacağını değinerek şunları söylemiş oldu: “Devletimizde ilk kez bu şekilde büyük bir organizasyon düzenlenmiş olduğu için oldukça heyecanlıyız. Kendi seyircimizin önünde evimizde olmak büyük bir avantaj sağlıyor. Ümit ederim bunu oldukça iyi değerlendiririz. Bundan önceki kupalarda 2 kez 3’üncülük aldık. Ümit ederim burada da kürsüdeki yerimizi koruruz.” (DHA)

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz