Elit sporcuların “aşı” çıkmazı kariyerlerini etkiliyor

Teniste sezonun dört grand slam turnuvasından kabul edilen Avustralya Açık’ta, organizatörlerin aşı olmayan sporcuların savaşım edemeyeceğini açıklamasının peşinden gözler dünya klasmanının 1 numarası Novak Djokovic’e çevrildi.

Ülkesinin Blic gazetesine konuşan 34 yaşındaki Sırp raket, ocak ayında başlamış olacak Avustralya Açık’a katılıp katılmayacağının hemen hemen belli olmadığını söylemiş oldu.

Aşı olup olmadığının sorulmasından hastalık duyduğunu, bunun hususi bir mevzu bulunduğunu belirten Djokovic, 20’şer grand slam şampiyonluğuyla zirveyi paylaşmış olduğu en büyük rakipleri Roger Federer ve Rafael Nadal’ı geride bırakma fırsatını aşı zorunluluğu sebebiyle geri çevirebileceğinin sinyallerini verdi.

Avustralya Açık, Djokovic’in kariyerinde ayrı bir öneme haiz. Sırp sporcu, 20 grand slam şampiyonluğunun neredeyse yarısını (9 kez) Melbourne kentinde yaşadı.

Djokovic, “İnsanların sual sorma ve birisini yargılama özgürlüklerini kullanma mevzusunda oldukça ileri gittiklerini” savunarak, kendisini eleştirenlere tepki gösterdi.

Kendi düzenlemiş olduğu turnuvada koronavirüse yakalanmıştı

Novak Djokovic, koronavirüsün dünyayı etkisine almış olduğu ve ülkelerin sınırlarını kapatmak zorunda kalmış olduğu dönemde düzenlemiş olduğu tenis turnuvasıyla eleştirilerin hedefi olmuştu.

Djokovic’in geçen yıl haziran ayında organize etmiş olduğu ve kardeşinin de direktörü olduğu Adria Turu’na 4 Balkan ülkesi ev sahipliği yapmıştı.

Djokovic ve eşinin yanı sıra turnuvaya katılan tenisçilerden Grigor Dimitrov, Borna Coric ve Viktor Troicki, koronavirüse yakalandıklarını açıklamıştı.

Nets, yıldız oyuncusunu kadro dışı bıraktı

Aşılanma oranının yüzde 90’ı aştığı Amerikan Basketbol Ligi de ( NBA ) ara sıra aşı olmak istemeyen yıldız oyuncuların çıkışlarına sahne oluyor.

Bunun son örneği ekibindeki Kevin Durant, James Harden ve Kyrie Irving benzer biçimde yıldızlarıyla şampiyonluğun en büyük adayları içinde gösterilen Brooklyn Nets’te yaşandı.

Nets, all-star oyuncusu Kyrie Irving’in aşı olana kadar takımla beraber çalışmalara katılamayacağını ve maçlara çıkamayacağını deklare etti. Irving, iç saha maçlarındaki maaşını da alamayacak.

Dini inancı sebebiyle aşı muafiyeti talebinde bulunan Golden State Warriors oyuncusu Andrew Wiggins ise bu mevzuda geri adım attı.

Warriors, 26 yaşındaki oyuncunun aşı bulunduğunu duyurdu.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz