TTF Başkanı Bayram Yalçınkaya: Vitrinlere, kürsüye oynayan bir branş haline gelmeyi umut ediyoruz

Türkiye Triatlon Federasyonu (TTF) Başkanı Bayram Yalçınkaya, AA muhabirine triatlonda beklenen noktada olmadıklarını söylemiş oldu. Sadece son 3-4 yılda triatlonun her alanında ciddi bir başarı gösterdiklerini özetleyen Yalçınkaya, “Bunun sebebi de daha çok şehre ulaştık ve toplumsal ağlarımızı iyi kullandık. Altyapılara yönelik projeler ve Türkçe yayınlar yaptık. Eğitime ciddi yatırımlar yaptık. Bilhassa salgın sürecinde en etken federasyonlardan biriydik. Şu anda yıldızlarda, gençlerde, seçme finallerindeki yarışlarda, barajı geçemediğimiz, finale kalamadığımız yarışlarda artık finallere kalır olduk. Bunun seçkin kategoriye yansıması olacak fakat birazcık vakit alacak.” ifadelerini kullandı.

Eğitimin sonuçlarının uzun solukta görüleceğini dile getiren Yalçınkaya, 2024, 2028 ve 2032 için de hususi projelerinin bulunduğunu kaydetti.

Yalçınkaya, bunlardan birinin de “Uzun Dönemli Sporcu Gelişim Projesi” bulunduğunu vurgulayarak, “Şu anda 6-13 yaş eğitim modeli çalışmasını yürütüyoruz. Her geçen gün gelişiyoruz. Avrupa’da lisanslı sporcu sayısı bakımından ikinci federasyonuz. Türkiye’de de bizlerin 2024’de ilk 10 federasyon içine gireceğimize inancımız tam.” diye konuştu.

Yalçınkaya, triatlonun 7’den 77’ye her yaşın yapabileceği bir branş bulunduğunun altını çizerek, daha fazlaca yayılarak daha fazlaca insana ulaşmaları icap ettiğini altını çizdi.

Federasyonun öncelikli mevzusunun eğitim olduğuna dikkati çeken Yalçınkaya, “Hedefimiz 10 binin üstünde lisanslı sporcuya ulaşmak. Olimpiyatlarda, dünya ve Avrupa şampiyonalarında vitrinlere, kürsüye oynayan bir branş haline gelmeyi ümit ediyoruz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Triatlonun ekonomiye ve turizme gelir anlamında katkısının unutulmaması icap ettiğini ifade eden Yalçınkaya, bu sporun bisiklet, yüzme, koşu sektörünü içinde barındırdığı için daha geniş bir kesime hitap ettiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz