Dünyanın en iyi drift pilotlarından Red Bull sporcusu Abdo Feghali, Bursa’da gerçekleşecek drift Red Bull’un en mühim sporcularından önde gelen Abdo Feghali, Bursa’da gerçekleştirilecek olan drift yarışları öncesinde FANATİK’e konuştu. Bu spora nasıl başladığından yaşam hikayesine kadar her şeyi özetleyen yıldız sporcu, Bursa’da yapılacak etkinliğe de herkesi beklediğini söylemiş oldu.

– Drift denildiğinde akla ilk gelen adlardan birisin. Peki kendini anlatmak istersen Abdo Feghali nasıl biri? Drifte nasıl başladın?

“Şanslıyım ki motor sporlarıyla oldukca yakından ilgili bir akrabalarım vardı. Babam eski bir pilottu. Ek olarak ralli araçları hazırladığı bir de dükkanı vardı. Düşünün ki bir çocuk olarak sabah uyandığımda gördüğüm ilk şey, bu araçlardı. Dolayısıyla otomobillerin ve bir yarış pilotu olmanın benim kanımda bulunduğunu düşünüyorum. Aslına bakarsak ben motor sporlarına 1998 senesinde da ralli yaparak başladım. Bir ralli pilotu olarak Lübnan v Orta Doğu’da birçok mahalli ve internasyonal başarılar elde ettim. Bundan dolayı o zamanlar drift yoktu. Fakat benim sürüş tarzım bilhassa de Lübnan asfaltında aslen birazcık drift yapmak gibiydi.”

Ailen drift mevzusunda sana destek oldu mu?

“Aileme yarışlara katılacağımı söylediğimde aslen birazcık şoke oldular. En başta bu sporun birazcık riskli bulunduğunu düşündüler. Bundan dolayı ralli etaplarında vadilerde, dağların içinde devasa yükseklikte hızlara çıkıyorduk. Fakat sanırım daha sonrasında aileme vasıta içindeki güvenlik ekipmanları ve bu işin güvenliğini anlatmayı başardım. 1998’deki ilk rallimde de 25-30 vasıta içinde 3’üncü olduğumu görünce bende hususi bir şeyler bulunduğunu gördüler. Ve bu andan sonrasında da beni desteklemeye başladılar”

– Drift yaşamının mühim bir parçası. Red Bull Car Park Drift hakkında neler söylersin?

“Evet dediğiniz şeklinde bilhassa 2008’den bu yana drift hayatımın oldukca mühim bir parçası. Ne mutlu ki tutkum hem de da benim işim. Bu sebeple kendimi devamlı oldukca talihli addediyorum. Red Bull Car Park’ta da geçmişten bugüne yaşadığımız internasyonal gelişmeyi gördükçe gurur duyuyorum.”

Red Bull Car Park Drift bir kez daha Türkiye’ye geliyor. Türkiye’deki drift kültürü hakkında neler söylersin?

“Türkiye’ye bir kez daha Red Bull Car Park Drift’i organize etmeye geldiğimiz için oldukca memnunum. 2018 ve 2019’da iki ulusal final yaptığımız Türkiye’de 2019’da bir de Dünya Finali organize ettik. Red Bull Car Park Dünya Finali oldukca başarı göstermiş ve her insanın bayılmış olduğu bir organizasyon oldu. Türkiye’deki kültürü, atmosfer, izleyiciler hepsi inanılmazdı. O yüzden tekrardan Türkiye’de olmaktan dolayı oldukca mutluyuz. Bununla beraber bu yıl Drift Akademi’yi de hayata geçirdik. Red Bull Car Park Drift’i yeni drift pilotlarıyla buluşturmak, bu yarışı yeni insanlara tanıtmak bizi devamlı mutlu ediyor.”

– Drift yaparken en fazla dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mevzular neler?

“Driftte en mühim mevzu olabildiğince fazla antrenman yapmak. Aracınızla bir olmak. Normalde vasıta oldukca kuvvetli olduğundan pilotlar aracı takip ederler. Fakat driftte mühim olan pilot olarak aracınızı yönetmek, aracınızın neler yapacağına karar vermek. Bu sebeple de antrenman bunu kusursuzlaştırır. Güvenli alanlarda olabildiğince oldukca antrenman yapılması gerekiyor.”

– Türkiye’deki drift tutkunlarına önerilerin neler olur?

“Tüm drift tutkunlarına tavsiyem güvenli alanlarda antrenman yapın. Bundan dolayı Red Bull Car Park Drift’teki engellerin hepsi değişik ve daha rahat malzemelerle güvenli alanlarda kurulabilir. Sadece bu şekilde büyük bir şampiyon olabilrsiniz. Ve şunu da söylemem lazım Drift Akademi’de olduğu şeklinde her insana yardım etmeye de hazırım. Mesela son akademiden çıkan 5 şahıs pazar günkü yarışta yer alacak. Ümit ederim Türkiye Finali daha çok kişiye ulaşmamızı sağlar. Elimizden vardığında onları eğitmeye devam edebiliriz. Herkesi Red Bull Car Park Drift Türkiye Finali’nde görmek için sabırsızlanıyorum. Drift halletmeye devam edin.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz