Katıldıkları Türkiye 2021 Bilek Güreşi Şampiyonası Ulusal Ekip Seçmeleri’nde ulusal formayı giymeye hak kazanan Diyarbakırlı 3 kız sporcu, gözünü Avrupa Şampiyonasına çevirdi.

Dicle ilçesinde okulun ücretli gövde öğretmeni yardımıyla bilek güreşindeki kabiliyetleri keşfedilen Gülçin Altınay (19), Helin Tuna (17) ve Elanur Kazaylek (13), bu branşla ilgilenmeye başladı.

Çeşitli müsabakalardan dereceyle dönen kızlara Dicle Kaymakamı Kadir Yurdagül ve Dicle Belediyesi destek oldu.

Kaymakamlığın desteğiyle Tokat’ta düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na değişik kategorilerde katılan sporculardan Gülçin Altınay, 21 yaş altı 60 kilo sağ kolda birinci, Helin Tuna 18 yaş altı +70 kilo sol kolda ikinci ve Elanur Kazaylek de 15 yaş altı 50 kilo sağ kolda ikinci olarak ulusal takıma seçildi.

Elde ettikleri başarıyla ilçenin gururu olan kızlar, eylül ayında düzenlenmesi planlanan Avrupa Şampiyonası’nda da başarılarını sürdürmeyi hedefliyor.

Bilek enerjisini inek sağımına borçlu

Sporcu Gülçin Altınay, AA muhabirine, 11. sınıftayken gövde öğretmeninin kızlara bilek güreşi yaptırdığını ve okulda birinci olması sonrası bu sporla ilgilenmeye başladığını aktardı.

İlde düzenlenen okullar arası müsabakalarda birincilik elde ettiğini, hemen sonra da 2019’da Eskişehir’de meydana getirilen okullar arası yarışmada Türkiye 2. bulunduğunu özetleyen Altınay, bu yıl Türkiye Şampiyonası’nı da sağ kolda birinci tamamladığını kaydetti.

“Türkiye şampiyonu olmak ve ulusal takıma seçilmek oldukça onur verici bir duygu. Gurur duydum. İnşallah ileri seviyeye taşırız.” diyen Gülçin Altınay, “Önümüzdeki süreçte Litvanya’da Avrupa Şampiyonası olacak. Orada birinci gelmiş olarak bayrağımızı dalgalandırmak isterim.” ifadelerini kullandı.

Aile olarak hayvancılıkla uğraştıklarını belirten Altınay, “Annemle inekleri sağıyorduk. İnekleri sağınca kol kaslarım güçlendi. Hocam bigün, ‘Niçin hammer kasların genişledi?’ diye sordu. Ben de ‘İnekleri sağdığım için.’ yanıtını verdim. Hocamın tavsiyesiyle bilek güreşi sporu hayata geçirmeye başladım.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Kendi arkadaşlarının yanı sıra, kimi zaman erkeklerle de bilek güreşi yaptıklarını kaydeden Altınay, “Erkekleri yendiğimizde duyguları birazcık değişiyor. Erkeklerle bilek güreşi yapmadan ilkin, “Ben yenerim” düşünceleri var. Yenilince de ‘Nasıl olur, bir kıza karşı nasıl yeniliriz?” diyorlar. Ikimiz de kendimizle gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Tuna: İnsanların takdirini topluyoruz

Ulusal takıma seçilen adlardan Helin Tuna, okulda erkeklerle bilek güreşi yaptığını ve onları yendiği için öğretmeninin dikkatini çektiğini söyledi.

“Okulda erkeklerle yaptığım maçlarda hep kazanıyordum. Kızlarla maç yapmıyordum şu sebeple onları aslına bakarsanız yeniyordum.” diyen Tuna, hocasının tavsiyesi üstüne bu spora devam ettiğini aktardı.

Çeşitli müsabakalarda aşama yaptığını, son olarak da Türkiye Şampiyonası’nda ikinci bulunduğunu söyleyen Tuna, şu görüşlerini aktardı:

“Şu an oldukça mutlu ve gururluyum. Akrabalarım de benimle gurur duyuyor. Ulusal takımda olmak oldukça iyi bir duygu, insana gurur veriyor. İnsanların takdirini topluyoruz. Oldukca çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Hedefim, ilk olarak Avrupa Şampiyonası’nda birinci gelmek. Ondan sonra da dünya şampiyonu olmak isterim. Internasyonal her yerde ülkemi temsil etmek, madalyalar kazanmak ve tüm Türkiye’yi gururlandırmak isterim.”

Kızların istediklerinde her şeyi başarabileceklerine inandığını vurgulayan Helin Tuna, “Kızların hiçbir engel tanımaması gerekiyor. Zor koşullarda bu seviyeye geldim. ‘Bunu yapacağım.’ dedim ve yaptım. Hayata geçirmeye da devam edeceğim. Daha iyi bölgelere gelmek isterim. Biz kızlar fizyolojik olarak da güçlüyüz. Bu gücümüzü sporda göstermek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Elanur Kazaylek ise kendisinin de öteki arkadaşları şeklinde öğretmeninin tavsiyesine uyarak kol kasları bilek güreşine uygun olduğundan bu sporla ilgilenmeye başladığını dile getirdi.

Türkiye ikincisi olduğundan oldukça mutlu bulunduğunu dile getiren Kazaylek, “Şampiyonada aşama yapabileceğimi düşünmüyordum fakat 2. oldum. Ulusal takıma girmeye hak kazandım, oldukça mutluyum. Kendimle gurur duyuyorum. Hedefim, Avrupa Şampiyonası’nda birinci olmak. Sonrasında dünya şampiyonluğun da kazanmak isterim. Bilek güreşi, hayalimde olmayan bir spordu. Şimdi hayatımın en mühim yerinde.” diye konuştu.

Alıştırmacı Durmaz: Dicle ilçesi ilk kez ulusal takıma sporcu yerleştirdi

Sporcuların antrenörü Rıdvan Durmaz, ücretli öğretmenlik yapmış olduğu okulda bilek güreşinde yetenekli kız sporcuları keşfedip, onları müsabakalara hazırladığını belirtti.

Değişik branşlarda sporcu yetiştirdiğini fakat gençlerin bilek güreşinde yetenekli olduklarını fark etmesi üstüne bu alana yoğunlaştığını aktaran Durmaz, ilk olarak 2019’da Türkiye ikinciliği elde ettiklerini aktardı.

Durmaz, gençlerle ilgilenmiş olduğu sürece her türlü branşta başarı getirebileceklerine inandığını aktararak “Dicle ilçesi ilk kez ulusal takıma sporcu yerleştirdi. İlçeden 3 sporcu aynı anda yerleşti. İlk kez Türkiye şampiyonumuz oldu. Mucize şeklinde bir vaka. Mutluyuz, gençlerimizle gurur duyuyoruz. Ulusal formamızı giyecekler, bayrağımızı taşıyacaklar. Gençlerle çalışmaya durmadan devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Müsabakalara katılabilmek için maddi desteğe gereksinim duyulduğunu söyleyen Durmaz, sözlerini şöyleki tamamladı:

“Dicle Kaymakamlığı devamlı yanımızda oldu. Maddi ve içsel desteklerini esirgemediler. Belediyemiz de destek oldu. Maddi ve içsel destek veren her insana teşekkür ediyoruz. Dicle’nin demir bilekli kızlarıyla Avrupa’da oldukça mühim bir yarışmaya katılacağız. Tüm Türkiye’nin, Diyarbakır’ın bu yolda bizlere destek çıkmasını bekliyoruz.”

Kaymakam Yurdagül: Gençler bizim için oldukça mühim

Dicle Kaymakamı Kadir Yurdagül, başarılarından dolayı kızları kutlayıp, gençleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Avrupa yolunda sporculara başarı dilediğini ifade eden Yurdagül, “Gençler bizim için oldukça mühim. Ülkemizin geleceği, yarınlarımız gençlere destek verildiğinde, neleri başarabileceklerine tanık olduk. İlimize, ilçemize gurur yaşatan gençlerimizin Avrupa’da bayrağımızı dalgalandırarak ülkemizi de gururlandıracaklarına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz