Fikret Yardımcı: 50 ülkeden 80 takımla yarışacağız

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Rafting Federasyonunca Fırtına Vadisi Recep Yazıcıoğlu Kano ve Rafting Parkuru’ndaki yarışlar, 40 ilden 50 kulüp ve 350 sporcunun katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Vatandaşların da ilgi gösterdiği ve renkli görüntülere sahne olan organizasyonda sporcular en iyi dereceyi elde edebilmek ve ulusal takıma seçilebilmek için büyük çaba sarf etti. Üç gün devam edecek şampiyona sonunda dereceye giren sporcular Fransa’daki yarışlarda Türkiye’yi temsil edecek.

Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Destek, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde huzurun hakim olmasıyla rafting alanında oldukça sayıda sporcu yetiştirdiklerini söylemiş oldu.

Şampiyonaya 40 ilden 50 takımın katıldığını vurgulayan Destek, “Hakkari, Van, Çatak, Bingöl’den de sporcularımız var. Toplam 350 sporcu yarışıyor. Yarışlar yapılırken 80 yargıcı de bölgede eğitim görüyor. 28 Haziran-4 Temmuz tarihlerinde Fransa’da yapılacak. Dünya Rafting Şampiyonası için ulusal ekip seçmelerini yapacağız. Ülke klasman başarısı olarak 360 madalya ile dünya şampiyonuyuz. Dünya Rafting Şampiyonası’nda 50 ülkeden 80 takımla yarışacağız. İnşallah İstiklal Marşı’mızı okutup ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektireceğiz.” diye konuştu.

Destek, şampiyona bittikten sonrasında ulusal takıma seçilen sporcuların 15 gün süresince kampa devam edeceklerini sözlerine ekledi. Yarışların ilk gününü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan da takip etti. Orhan, yarışların başlangıcını yapmış oldu.

Gülşen Orhan, burada gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Türkiye’nin her köşesinde şampiyonaya katılan sporcuların bulunduğunu belirtti.

Raftingde oldukça mühim yol katettiklerinin altını çizen Orhan, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı teşvikleri ile oldukça büyük mesafe aldı rafting tabiat sporu. Oldukça malum bir spor dalı değildi. Bilhassa Doğu ve Güneydoğu illerimizde, arazisi doğası sarp olan yerlerde, gençler içinde oldukça önemsenen spor oldu. Fransa’da düzenlenecek şampiyonaya onları da gönderebilecek olmak oldukça mühim. Sporcularımız orada yarışacak ve göğsümüzü kabartacak. Türkiye raftingde, atletizmde bir oldukça dalda adından söz ettiren bir konuma geldi. Onlarla gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz