Bakan Kasapoğlu 'Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü'ne katıldı

Bakan Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığının, Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu Limanı’na gelen tabanca ve cephanenin Anadolu’ya sevk edilmiş olduğu güzergahta düzenlemiş olduğu ‘Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’ne katılmak suretiyle Kastamonu’nun İnebolu ilçesine geldi. Zaferyolu Caddesi üstündeki Türk Ocağı binası önünde karşılanan Kasapoğlu, ilk olarak 76 bisikletçinin 4 kategoride katılmış olduğu İnebolu-Kastamonu içinde meydana gelen bisiklet yarışının startını verdi. Bakan Kasapoğlu, ondan sonra Heyamola Halk Oyunları ekibinin gösterisini izledi. Burada konuşan Kasapoğlu, “Tarihte İnebolu’nun yeri başkadır. İnebolu’nun stratejik önemi bambaşkadır. Bu ulusal savaşım yıllarında İnebolu adeta Anadolu’nun dışarıya oluşturulan bir penceresi olmuştur. İstanbul’dan gelen cephaneler, ulusal mücadeleye hazırlanan pek oldukca insanımız için Anadolu’ya İnebolu’dan oluşturulan lojistik hat üstünden sevk edilmiştir. Yüzlerce insan İnebolu üstünden İstiklal Savaşı’na katılmışlardır. Milletimizi kurtuluşa götürmüş olan yolun adıdır İnebolu. Gazi Mustafa Kemal Paşa, savaşın kazanılmasında oldukca etkili olan bu hattın önemini, ‘Gözüm Sakarya’da Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da’ sözüyle ifade etmiştir. İstiklal madalyalı tek ilçemizdir İnebolu” dedi.

‘GENÇLERİMİZ AKIN AKIN İNEBOLU’YA GELECEKLER’

Bakan Kasapoğlu, gençlerin senenin her ayı İnebolu’ya geleceğini belirterek, “Kastamonu’da geçen dönemki ziyarette köylere kadar dokunan spor adına emek harcamalar yaptık. Bunların çıtasını yükselteceğiz. Bizim insanımızın her biri, her şeyiyle en güzeline layık. Gene bu tarz şeyleri beraber inşa edeceğiz. Bizle gençlerimize, yarınlarımıza güveniyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte gençlerimizi buraya göndererek, zamanı, bu benzeri olmayan kahramanlığı keşfetmelerine vesile olacağız. Hem gençlerimizin bir araya gelmiş olarak birbirlerini tanımasına hem Kastamonu’da ve İnebolu’daki vatandaşlarımızla bir araya gelmesine vesile olacağız” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının peşinden tiyatro gösterisi ve müzik dinletisi sunuldu. 

GENÇLERLE YÜRÜDÜ

Açılış programının peşinden Bakan Kasapoğlu, Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nü başlattı. Bakan Kasapoğlu, yürüyüşçüler ile beraber ortalama 2 kilometre süresince yürüdü. Yürüyüş esnasında vatandaşlar yürüyen gençleri karanfil ve konfetilerle selamladı. 4 gün sürecek yürüyüşün peşinden gençler Kastamonu’ya ulaşacak.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz