Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yapmış olduğu açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında yurt dışından gelen vatandaşların bakanlığa bağlı 57 ildeki 84 yurtta konuk edildiğini belirtti.

Şu anda yurtlarda 12 bin 912 vatandaşın karantinada bulunduğunu, 20 bin 427 vatandaşın ise bu süreci tamamladığını vurgulayan Kasapoğlu, yurt dışından gelen toplam 33 bin 339 kişiye ev sahipliği yaptıklarını aktardı.

Türkiye’nin devlet-millet işbirliğiyle bu virüsten kurtulmaya çalıştığını özetleyen Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Devletimizin tüm kurumları elini taşın altına koyuyor. Ikimiz de başta Cumhurbaşkanlığı, Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Kurulu olmak suretiyle ilgili kurumların tamamıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda, bakanlığımıza bağlı talebe yurtlarımızı yurt dışından ülkemize dönen yurttaşlarımızın 14 günlük gözlem altında kalma süreçlerini geçirmeleri için hazırladık. Şu anda ülkemizin dört bir yanında otel konforundaki yurtlarımızda, dünyanın dört bir yanından ülkemize dönen vatandaşlarımızı ağırlıyoruz.”

Karantinadaki misafirlere spor malzemesi ve kitap armağan edildiğini dile getiren Kasapoğlu, tüm odaların dezenfekte edildiğini, her odaya hususi kişisel temizlik ve hijyen malzemeleri bırakıldığını açıkladı.

Görevlilerin maske, gözlük, tulum giyerek odalara girdiğini vurgulayan Kasapoğlu, “Üç öğün yiyecek, çay ve meyveler devamlı odalara servis edilmekte, misafirlerimizin koridorlara çıkmalarına izin verilmemektedir. Ek olarak, misafirlerimizin moral ve motivasyonu için odalarından çıkmadan müzik vb. etkinlikler yapılmaktadır. Misafirlerimizin günlük tutmaları için her birine hususi ‘Yurdumda Yaşam Var’ adıyla 14 sayfalık anı defterleri gönderilmiştir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bakan Kasapoğlu, bakanlık yurtlarında kalan misafirleri için kıvanç anketi yaptıklarını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz