Neslihan Yiğit: Londra 2012’den sonra olimpiyat hedeflerimiz değişti

İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un ulusal badmintoncusu Neslihan Yiğit, gelecek yıla ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’na giderek 2012 Londra Olimpiyatları’nda yarım bıraktığı hedefi tamamlamak istediğini söylemiş oldu.

Londra 2012’de savaşım ederek olimpiyatlara katılan ilk Türk badmintoncu olan Neslihan, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle Tokyo 2020’nin ertelenmesi, olimpiyatlardaki hedefi ve son dönemde evimizdeki çalışmalarıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunmuş oldu.

Olimpiyat kota sürecinin devam etmesine karşın puan olarak organizasyona katılmaya güvence gözüyle baktığını aktaran Neslihan, “Kota müsabakalarımız Nisan 2019’dan Nisan 2020’ye kadardı. Bu ay kimin gideceği kati olarak açıklanacaktı. Bizde ben puan olarak önde olduğum için güvence gözüyle bakıyorduk. Şu an bu süreç uzatıldı. Olimpiyatın ertelenmesi bence iyi oldu. Bu temmuzda yapılsaydı asla kimse hazır bir halde gitmeyecekti.” diye konuştu.

Neslihan Yiğit, Londra 2012’ye katıldığında oldukca genç bulunduğunu kaydederek, “2012’deki ile şimdiki Neslihan içinde oldukca büyük fark var. 2012’de ’Olimpiyat nedir, bir sporcu için niçin önemlidir?’ şeklinde sorular hakkında bir bilince haiz değildim. Londra 2012’ye gittim ve şimdi ’O denli büyük bir yer ki…’ diyorum. Orada olduğum için büyük bir mutluluk duymuştum. Ondan sonrasında hedeflerimiz değişti. Dünyada sayılı sporcular arasına girdim. İnsanlar ’Neslihan bunu yapabilir, başarabilir’ ve ’Neslihan diye bir Türk sporcu var.’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatla ilgili hedeflerinin de değiştiğini dile getiren 26 yaşındaki ulusal sporcu, “Artık hedefimiz yalnız olimpiyatlara gitmek değil, orada ülkemizi daha iyi bir halde temsil etmek. Tokyo Olimpiyatları’na gitmek ve Londra’da yarım bıraktığımı tamamlamak isterim. 2012’de gruptan çıkamamıştım, bu kez çeyrek final oynamak isterim. Bir ihtimal öteki olimpiyatlarda madalya hedefi koyacağım. Hedeflerimiz hep yükseliyor, bunun için de çalışıyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

“Olimpiyat madalyasının hayalini kuruyorum”

Neslihan Yiğit, olimpiyatlarda madalya almanın hayalini kurduğunu söylemiş oldu.

Internasyonal organizasyonlardan ilkin kurduğu hayalleri özetleyen Neslihan, “Maçlarımın olduğu zamanlarda yatağa yatıp gözümü kapatıyorum. Kendi kendime, ’Bu turnuvada altın madalya alıyorsun. Bunu hayal et.’ diyorum. Şu an olimpiyatlarda madalya uç nokta. Gerçekçi konuşmak gerek fakat gene de bunun hayalini kuruyorum. Olimpiyatlarda madalya aldığımı ve sevinçlerimi hayal ediyorum. Bunun için oldukca çalışıyoruz. Ümit ederim bigün o hayale kavuşuruz.” şeklinde konuştu.

“Antrenmanlarıma evde devam ediyorum”

Ulusal sporcu, koronavirüs salgını sebebiyle çalışmalarına evde devam ettiğini dile getirdi.

“Virüs sebebiyle evlerde kapalı kaldık.” diyen Neslihan, şunları kaydetti:

“Doğal ki bu, virüsün daha çok yayılmaması için aldığımız bir tedbir. Ben de antrenmanlarıma evde devam ediyorum. Salondan birkaç ekipmanı evimize taşıdık. Bu şekilde antrenmanlarımı yapıyorum. Doğal ki hiçbir vakit spor salonundaki şeklinde yoğun değil fakat bu süreçte kondisyonumuzu kaybetmeme adına çalışıyoruz. Evde çalışmak için bir kondisyon bisikletim, ağırlıklarım, kuvvet ve dayanıklılık ekipmanlarım var.”

Vatandaşlara örnek olmak amacıyla toplumsal medya hesaplarından egzersiz videoları paylaştığını özetleyen Neslihan Yiğit, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu durumun ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Bizim için mühim bir süreç. Bu virüsün bir an ilkin durdurulması amacıyla devletimizin, Sıhhat Bakanlığımızın önlemlerini dinlemek zorundayız. Bunu yaparken de yatmamalıyız. Birçok sporcu dostum şeklinde ben de evde yaptığımız egzersizleri paylaşıyoruz. ’Ben bunu yapıyorum.’ demek için değil de örnek olmak, insanlara yapabileceklerini göstermek adına paylaşıyoruz. Sıkıntılı bir süreç var. Çoğumuz bir an ilkin bu sürecin bitmesini istiyoruz. Hayatımızı sıhhatli bireyler olarak sürdürmemiz için evlerimizde kalmak zorundayız. Bu zamanı da en sevdiğimiz şeyleri yaparak, sıkılmadan geçirmeliyiz. Egzersizler ve puzzle yaparak, kitap okuyarak günlerimizi geçirebiliriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz