Antalyaspor Kulübü Derneği yönetim kurulu, kamuoyunda sıkça tartışılan hafriyat ve moloz döküm işi ile ilgili bir izahat yapmış oldu.

Sürecin nasıl başladığı, nasıl yürütülmüş olduğu ve verilen hizmet karşılığı elde edilmiş gelirin nereye kullanıldığının belirtildiği açıklamada, kaçak hafriyat dökenlerin hem de cemiyet sağlığı ile oynadığı ifade edildi. Hafriyat ve moloz döküm işinin Antalyaspor’un şu anda tek durağan(durgun) gelir deposu bulunduğunu, gelirin amatör branşlar ve altyapı için kullanıldığını dikkat çekildi.

Antalyaspor’a gelir sağlaması amacıyla projenin Menderes Türel’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirildiği hatırlatılan açıklamada bir türlü istenilen noktaya gelinemeyen hafriyat ve moloz döküm işinin halen kamuoyunda tartışıldığı, Antalyaspor’un bu işlem üstünden haksız ve gereksiz bir kazanım elde etmiş olduğu şeklinde gerçekle asla ilgisi olmayan iddialar olduğu kaydedildi. Açıklamada sistemin bilhassa coron avirüs salgını sebebiyle yaşanılan kırılgan günlerde cemiyet sağlığı açısından da mühim olduğuna dikkat çekildi.

“Beklenen gelirin yüzde 1’i”

Hafriyat döküm alanı projesinden Antalyaspor’a beklenen gelirin, bugüne dek sağlanmadığı belirtilen açıklamada, “İnşaat sektörünün kriz dönemine girmesi, kafi hafriyat olmaması, Antalyaspor’un beklenen senelik 25 milyon TL’lik gelirin sadece yüzde 1’ini yakalayabilmesine niçin olmuştur. Sadece ‘akmasa da damlar’ niteliğindeki bu proje, hali hazırda Antalyaspor’un adeta tek gelir deposu durumunda bulunuyor. Hafriyatın azca olduğu bir zamanda bu prosedürü uygulamak istemeyen birçok hafriyatçının molozları ücret ödeyerek dökmek işine gelmiyor. Hafriyatçıların bu molozları, ilçelerde bulunan boş arazilere döktükleri, ilçe belediyelerinin de bu durumun meydana getirmiş olduğu tabiat tahribatı ve çevre kirliliği sebebi ile büyük hastalık yaşamış olduğu kamuoyu tarafınca biliniyor. Bu mevzu ile ilgili Atilla Vehbi Konuk Tesislerimizde, Sayın Valimiz Münir Karaloğlu başkanlığında, belediye başkanlarımız, ilgili kurum ve kuruluşlarımızın en yetkili adları ile bir toplantı da yapılmış, durumun önemine dikkat çekilmişti” denildi.

Corona virüs mevzusunda hafriyatçılara ileti

Açıklamada prosedürün işlemesinin bir fazlaca pozitif yönde tarafı bulunduğunun altı çizilerek, “Bilhassa moloz ve hafriyat tek bir noktada toplanıyor, bu şekilde tabiat ve çevre tahribatı engellenmiş oluyor. Moloz döküm alanını işleten Antalyaspor Kulübü de yapmış olduğu hizmetin karşılığında bağış değil, satmaca keserek ödeme alıyor. Aynı uygulama Türkiye’nin 21 büyükşehrinde uygulanıyor. Bununla beraber inşaatlardan çıkan moloz ve hafriyat atıkları kaçak hafriyat yapanları tespit ekibi tarafınca takip edilerek tek bir noktada toplanıyor. Tabiat ve çevre tahribatı önlenmekle kalınmıyor, Antalyaspor Kulübü de bundan gelir elde ederek bilhassa amatör branşlara ve altyapı sporcularının geleceği için kullanıyor. Açıkçası uygulama son aşama adil ve doğru yürütülüyor. Kaçak hafriyat yapanları tespit ekibi tarafınca sıkı takibe alınan hafriyatçılar ise bu sistemi en fazlaca eleştiren sektör olarak dikkat çekiyor. Tüm dünyada olduğu benzer biçimde ülkemiz de Korona virüs salgını ile savaşım ediyor. Hijyenin öneminin bir kat daha çok anlaşıldığı bu kırılgan günlerde hafriyat ve molozun içinde bulunan bakteri ve virüslerin doğaya kontrollü bir halde bırakılmasının ne aşama mühim bulunduğunu hatırlatmamıza gerek kalmamıştır. Ilk olarak toplumumuzun sağlığı, arkasından da kulübümüzün daha başarıya ulaşmış genç sporcular yetiştirmesi adına tüm hafriyatçılarımızın bu kurala hassasiyetle uymasını rica ediyoruz” mesajı verildi.

Hafriyat ve moloz döküm işi ile ilgili süreç ve prosedür şu şekilde aktarıldı:

Orman Genel Müdürlüğü’ne ilişkin 40 dönümlük, sonrasında ise 1.014.474,33 m²’lik arazi moloz döküm sahası ilk olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kullanım hakkı olarak verildi. Büyükşehir Belediyesi ise öncelikli olarak 40 dönümlük moloz döküm sahasını meclis kararıyla Antalyaspor’a destek olması adına Antalyaspor Kulübü Derneği’ne, dernek yönetimi de bir protokolle işletim hakkını Antalyaspor Sportif İşletmeleri Endüstri ve Tecim A.Ş’ye devretti. Büyükşehir Belediyesi meclis kararıyla fiyatlar şu şekilde belirledi: Kızıllı Döküm Sahası 4.00 TL + KDV (ton başı), öteki yerlerin döküm tutarı 10.00 TL+KDV (ton başı).”

Atık miktarı belirleniyor

Bir inşaat başlamış olacağı vakit, ilgili ilçe belediyesine inşaat ruhsatı için müracaat yapılıyor, ilgili ilçe belediyesi projeye nazaran atık miktarını belirliyor ve Atık Taşıma Kabul Belgesi düzenleniyor. Düzenlenen belge, Antalyaspor Kulübü Derneği İktisadi İşletmesi’ne geliyor, belgede yer edinen metreküp üstünden 1,6 araç-gereç yoğunluğu ile çarpılıp, ton başı fiyatından öğrenim ediliyor. Eğer araç-gereç Kızıllı döküm sahasına gidecekse 4.00 TL+KDV, kent içi izinli yada ruhsatlı alanlara gidecekse 10.00 TL+KDV olarak hesaplanıp öğrenim ediliyor.

Kızıllı mecburi değil

Ek olarak çıkartılan malzemenin Kızıllı’ya götürülme zorunluluğu bulunmuyor. Yalnız asbestli atıklar ve zararı olan atıkların Kızıllı’ya götürülme zorunluluğu bulunuyor. Malzemelerin 3 kez taşınması halinde ise aynı malzemeden yeniden para alınmıyor. Türkiye’de 21 büyükşehirde uygulanan bu proje, 01.03.2019 tarihinden itibaren 5 merkez ilçede (Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu) aynı biçim ve şartlarda uygulanıyor.

Araçlarda takip aleti bulunuyor

Araçların daha evvelinde sebep olduğu çevre kirliliğinin önüne geçilmesi ve araçların uygunsuz bölgelere hafriyat ve moloz benzer biçimde atıkların dökülmemesi maksadıyla araçlara takip aleti takılmış durumda. Buna istinaden gene aynı maksatla, yasaklı yerlerde damper kaldırıp indirdiğini saptamak amacıyla damper sensörleri de bulunuyor. Sistemde damper kalktı indisine nazaran ücret alınmıyor, aracın giriş çıkış yapmış olduğu bölgeler tespit edilip; kilometre gün ve saatine bakılarak hesaplama yapılıyor.

Antalyaspor Kulübü; 2872 sayılı Çevre Kanunu ve Büyükşehir Belediyesi Hafriyat Toprağı İnşaat Yıkıntı Atıkları Denetim Yönetmeliği’ne nazaran Büyükşehir Belediyesi meclis sonucuna nazaran belirlenen fiyatlar üstünden tahsilat yapmış olup, satmaca kesiyor. Ek olarak toprak ile hafriyat aynı kategoriye konulmuyor. Büyükşehir Belediyesi’nden verilen yönerge ile nebati topraktan ücret alınmıyor. Yalnız nebati toprağı taşıyacağına dair Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı olarak bildirme zorunluluğu bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz