Spor Bilimleri Fakültesi'nden 'evde spor' hizmeti

Spor Bilimleri Fakültesi tarafınca meydana gelen ve Öğretim Görevlisi İrşil Demiralp, Öğretim Görevlisi Hakan Öncü ve Antrenörlük Eğitimi Kısmı 3 derslik talebesi Rabia Nur Demirel’in katılmış olduğu proje ile yeni tip korona virüs (Kovid-19) sebebiyle evden çıkamayan ve hareketsiz kalan bireylere yönelik değişik kas gruplarına hitap eden evde yapılabilecek egzersiz videoları hazırlandı.

Dünyayı sarsan Covid-19 salgınının hızını kesmenin en etkili yolunun, evde kalmak ve toplumsal izolasyonu sağlamak bulunduğunu hem de hareketsizliğin yol açabileceği sorunlardan korunmanın yolunun ise evde yapılabilecek egzersizler bulunduğunu ifade eden Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Gündoğdu, “Evde Kal Hareketsiz Kalma” sloganıyla İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi olarak hazırlamış oldukları egzersiz programıyla Covid-19 salgını sebebiyle evlerinde bulunan insanlara destek olmayı hedeflediklerini belirtti.

Bilhassa aşırı kiloluluk, kalp damar hastalığı ve gerilim benzer biçimde oldukca ciddi kronik hastalıklara vurgu icra eden Gündoğdu, ‘‘Yaşam seçimi, bireylerin kontrolü altında olan ve bireylerin sıhhat risklerini etkileyen tüm davranışlardır. Bütüncül sıhhat yaklaşımına gore sağlığı korumaya (risk azaltma ve önleme) ve sağlığın teşvikine yönelik davranışlar sıhhatli bir yaşam tarzının ayrılmaz bir parçasıdır. Evde kalmak egzersizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Aslına bakılırsa, egzersiz yapmak durumu normalleştirmenize ve evde kaldığınız bu zamanda ruh sağlığınızı korumanıza destek olacaktır. Egzersiz duruma odaklanmanız ve daha mantıklı bir görüş açısı geliştirmeniz açısından da faydalıdır. Ev ortamındada egzersiz yapabilirsiniz. Minimum ekipman gerektiren egzersizleri yapmak için kendi vücut ağırlığınızı kullanmanız kafi olacaktır, diyerek “Evde Kal Hareketsiz Kalma” sloganının önemine işaret etti.

Covid-19 hareketsizliğine karşı evde yapılabilecek egzersizlere İnönü Üniversitesi resmi web sayfasından ve toplumsal paylaşım ağlarından erişim sağlanabilecek.

İHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz