Japonlara ağır Tokyo faturası! 40 Milyar TL

Miyamoto’nun raporunda zarar kalemleri şöyleki sıralandı; Organizasyonu bir yıl sonrasında gerçekleştirmenin maliyet toplamı 390 Milyar Yen, olimpiyat sonrası etkisinde bırakır kaybı 218 Milyar Yen, sahaların ve olimpiyat köyünün bakımı ve öteki giderler 22.5 milyar Yen… IOC ve internasyonal 28 spor federasyonuyla bazı yayıncı kuruluşlar, sponsorlar, organizasyon şirketleri, turizmciler şeklinde pek oldukça kesim de ertelemeden etkilendi.

Amatör branşlar etkilendi

Olimpiyatlarda ehemmiyet ve izlenirlik derecesine bakılırsa spor federasyonları gelirden hisse alıyor. Oyunlarda başı çeken yüzme, cimnastik ve atletizmin 40 milyon dolar, basketbol, voleybol, futbol ve tenisin 25 milyon dolar, boks, judo, masa tenisi ve kano da 17 milyon dolar kadar gelir bekliyordu. Futbol şeklinde aslolan gelirleri olimpiyat haricinde olan branşlar oldukça etkilenmese de, amatör sporlar için ciddi bir darbe oldu.

Seremoniye korona ayarı

Olimpiyat oyunlarının ertelenmesi bir yıl sonrasında yapılacak etkinlik için güncelleme gerekliliğini de bununla beraber getirdi. Tokyo 2020 Açılış Seremonisi’nin yönetmeni Marco Balich, oyunların ertelenmesinin peşinden gelecek yıl için bazı yeni eklemeler düşündüklerini, dünyayı sarsan korona vakasının seremonilere katılacağını deklare etti.

Sigorta faktörü NBC’yi kurtardı

ABD tv kanalı NBC’nin, Tokyo olimpiyatlarının gösterim haklarını 4.38 milyar dolarlık üstün dereceli bir fiyata satın almış olduğu ortaya çıktı. Amerikan televizyonunun oyunların ertelenmesiyle bir şey kaybetmediği, bu sebeple sigortası olduğu belirlendi. Gelirlerinin yüzde 80’i gösterim haklarından gelen IOC ve IOC’den gösterim gelirine bağlı gelecek parayı bekleyen spor federasyonları aslolan zarar edenler oldu.

Meşale söndü

Japonya’da korona sebebiyle OHAL duyuru edilmesiyle olimpiyat meşalesi söndü. Yunanistan’da geçen ay yakılan ve 2020 Tokyo Olimpiyatları ertelenmeden ilkin 121 gün ülkede gezdirilmesi planlanan olimpiyat meşalesi, Fukuşima’daki sergiden kaldırıldı. Mahalli olimpiyat komitesi üyeleri de evlerine çekilip home office çalışmaya başladılar. (Milliyet)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz