Bilal Çiloğlu: Olimpiyat madalyası hedefimi hiç ağzımdan düşürmedim

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 2021’e ertelenen Tokyo Olimpiyatları için çalışmalarını evinde sürdüren ulusal judocu Bilal Çiloğlu, AA muhabirine açıklamalarda bulunmuş oldu.

Bilal Çiloğlu, Konya’da 2009 senesinde ilköğretim 5. derslik öğrencisiyken, öğretmenlerinin judo ekibi için seçme yaptığını belirterek, “Ben kazanamamıştım. Sonrasında dostlarım ekibin fazlaca kalabalık bulunduğunu, antrenmanlara gelsem aralarında fark edilmeyeceğimi söylemiş oldu. Onlarla gidip gelmeye başladım ve hakkaten fark edilmedim.” diye konuştu.

Futbolu da fazlaca sevdiğini sadece babasının judoya yönlendirdiğini özetleyen 21 yaşındaki sporcu, “2010 senesinde Denizli’deki Türkiye Şampiyonası’nda altın madalya kazandım. İlk katıldığım Türkiye şampiyonasıydı. Ondan sonrasında benim için judo birazcık daha ciddileşti.” ifadelerini kullandı.

“Devamında yıldızlar kategorisinde 2 yıl üst üste Türkiye’de aşama yaptım.” diyen Bilal, şu şekilde devam etti:

“Ulusal ekip kampına ilk o vakit gittim. 18 yaş altı kategorisinde 3 yıl üst üste Türkiye şampiyonu oldum. İlk mühim başarım, 2015’te ümitler Avrupa şampiyonluğuydu. Türkiye’de 11 yıl sonrasında ilk kez kazanılmış, bu şekilde bir hasretin sonunda gelmişti. Sonrasında gençlerde ve büyüklerde beraber koordineli yarışmaya başladım. 2017 senesinde Zagreb’deki Dünya Gençler Şampiyonası’nda final yapmış ve ikinci olmuştum. Bir sonraki yıl iyi bir performans yakaladım. Artık olimpiyatlar için yarışmaya başlamıştım. 2018’in başlangıcında genç olmama karşın Fas’ta büyükler grand prix yarışmasında altın madalya aldım. Bu madalya, benim büyüklerde yer edinmemi sağlamış oldu. Devamında aynı yıl büyüklerde Avrupa üçüncüsü oldum. Erkeklerde uzun sürenin arkasından madalya alınmış oldu. Bunun için fazlaca gururluydum. Genç bir sporcu olarak büyüklerde Avrupa derecesi yapmak hakkaten fazlaca zor. Orada olimpiyat ve Avrupa şampiyonu sporcuları yenmiştim. İlk maçımda 2016’nın olimpiyat şampiyonunu yenmiştim. Kariyerimin en mühim maçıydı.”

2018 Akdeniz Oyunları’nda gümüş madalya kazandığını hatırlatan başarı göstermiş sporcu, arkasından Dünya Şampiyonası için çalışmalarına başladığını aktarırken, “İyi motive olmuştum fakat antrenmanda dirseğim yerinden çıktı, bağlar zedelendi, baya bir travma geçirdim. Fizyoterapistlerimizin de yardımıyla 1,5 ay tedavi gördüm. Dünya Şampiyonası’na gidebilmek için kendimi fazlaca zorladım. Doktorlar, ’Artık sana bırakıyoruz.’ demek zorunda kalmışlardı. Dirseğim hemen hemen tam açılmıyordu bile ve Gençler Dünya Şampiyonası’na gidip altın madalya kazandım. Bu madalyayı daha ilkin ilk ve tek kazanan, 24 yıl ilkin İlknur Kobaş’tı. 2018’de Gençler Dünya Şamiyonası altın madalyasını erkeklerde ilk kez ükemize getirdim.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

-“Olimpiyatlar için kendimi fazlaca iyi bir noktaya getirdim”

İlk kez 2019’da katılmış olduğu Büyükler Dünya Şampiyonası’nda 7. bulunduğunu, puan anlamında iyi bir performans sergilediğini özetleyen Bilal, “Bu sonuçla çıkışa geçtim. Sonrasında Zagreb Grand Prix’sinde üçüncü, Abu Dabi Grand Slam Turnuvası’nda şampiyon oldum. Bu beni olimpiyat sıralamasında 2. sıraya kadar ilerletti. Arkasından Okyanusya Açık’ta altın madalya aldım. İki haftada olimpiyatlar için kendimi fazlaca iyi bir yere getirdim, hatta garantiledim diyebilirim.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Judoda olimpiyat kotasının kati ilanının uzun bir süreç aldığına işaret eden ulusal sporcu, “Normalde bu yıl mayıs ayı puan maçları sona erecek, sonrasında da kota listeleri açıklanacaktı. Şu an maç eksiğim sebebiyle dünya sıralamasında 4. sıraya geriledim fakat kalan yedi maça katılmasam bile olimpiyat kotası alacak durumdayım. Güvence diyebiliyoruz. Bizde şu an 4 sporcu bu şekildeyiz. Judoda 4 sporcunun kotası kati diyebiliriz.” şeklinde görüş belirtti.

Koronavirüs salgınından dolayı Tokyo Olimpiyatları’nın 2021 yılına ertelendiğini hatırlatan Bilal Çiloğlu, Internasyonal Judo Federasyonunun (IJF) gelecek yıl nisan yada mayıs ayında kati kotaları açıklamasını beklediğini dile getirirken, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“IJF, koronavirüs tehlikesi kalktığı vakit kalan 7 maçı oynatacaktır. Haksızlık olmaması için bu yapılacaktır. Bizim puanlarımız aynı şekilde korunacak. Avrupa Judo Federasyonu, Avrupa Şampiyonası’nı Kasım ayında Çekya’da yapacağını duyuru etti. Bizim için şu an ilk hedef Büyükler Avrupa Şampiyonası oldu. İnşallah koronavirüs kısa zamanda geçer ve ikimiz de çalışmalara başlarız. Ondan sonrasında da IJF, kalifikasyon maçları takvimini duyuru edecek, süreç devam edecek. Dünya sıralamasında birinci de olsak bizim kati kota sıralaması kalan 7 maç oynanmadan duyuru edilemez.”

-“Olimpiyatlara seribaşı olarak başlayacağım inşallah”

Tokyo Olimpiyatları’nda başarı göstermiş olabilmek için elinden geleni yaptığını söyleyen Bilal, “Olimpiyat madalyası hedefimi asla ağzımdan düşürmedim. 2016’daki Rio Olimpiyatları bittikten sonrasında kendime, ’Olimpiyat madalyasını alacağım.’ dedim. Bunu başarabileceğime fazlaca inanıyorum. Daha ilkin olimpiyat şampiyonlarını, dünya şampiyonlarını yendim. Aramızda büyük bir fark olmadığını biliyorum. Dünya sıralamasında da 2. sıraya kadar gelmiş birisi olarak, oraya favori gideceğimi düşünüyorum. Olimpiyatlara seribaşı olarak başlayacağım inşallah. Günümde de olursam, Tokyo Olimpiyatları’nda madalya alacağıma, hatta şampiyon olacağıma inanıyorum. Hedefim de bu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye adına branşında birçok madalya hasretini sonlandırdığına işaret eden Bilal Çiloğlu, “Judoda 21 senelik olimpiyat şampiyonluğu hasretini sonlandırmak, benim fazlaca büyük bir hayalim. Ondan sonrasında, güreşte de olduğu şeklinde her olimpiyatta judoda bir madalya kazanılmasını isterim. İnşallah bunun startını 2021 senesinde altın madalya alarak, İstiklal Marşı’mızı okutarak vermiş oluruz. Judonun devletimizde her olimpiyatta madalya beklenen bir branş olmasını, buna da aracı olmayı isterim.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz