Bakan Kasapoğlu, Tokyo Paralimpik Oyunları’na kota alan milli sporcularla görüştü

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, korona virüs salgını sebebiyle yaşanmış olan sürecin pek fazlaca gelişmiş ülkeye nazaran daha başarı göstermiş bir halde yönetildiğini belirterek, “Dayanışma içinde bu günlerin üstesinden geleceğiz” dedi.

Bakan Kasapoğlu, 2021’e ertelenen 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na kota alan ulusal sporcularla video konuşma yöntemiyle görüştü. Bakan Kasapoğlu, görüşmede korona virüs salgınına ilişkin alınan tedbirler ve yapılacak emekleri değerlendirdi.

Paralimpik sporculara hitaben “Sizleri özledik” diyen Bakan Kasapoğlu, “Bu süreç geçtikten sonrasında hep beraber buluşacağız, hasbihal edeceğiz, sevinçlerimizi paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Tüm dünyanın korona virüs salgını sebebiyle sıkıntılı bir süreçten geçtiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Zor bir süreci tüm dünya olarak yaşıyoruz, bunu hissediyoruz. Hamdolsun ülke olarak devamlı, zor anlardaki dayanışmamız, birliğimiz ve beraberliğimiz, her insana örnek olacak özellikte. Gerek bu sürecin başarıyla yönetilmesi gerekse halkımızdaki şuur ve bu sürece verilen destek fazlaca önemli bir tabloyu ortaya koyuyor. Bundan dolayı mutluyuz” diye konuştu.

“Birlik beraberlikle bu sürecin üstesinden geleceğiz”

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin sıhhat ve öteki alanlardaki altyapısının kuvvetli olduğuna değinerek, “Ülkemizin sıhhat altyapısı ve öteki konulardaki altyapısı yardımıyla, Cumhurbaşkanı’mızın son 18 yılda ortaya koyduğu vizyonun ne kadar kıymetli bulunduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz. Sıhhat altyapısı, hastanelerimiz, hekimlerimiz, öteki sıhhat çalışanlarımız ve dev sıhhat yatırımları, ne kadar lüzumlu, ne kadar vizyoner bir icraat anlayışının bulunduğunu ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu. Bu süreçte bakanlık yurtlarının önemine değinen Bakan Kasapoğlu, şu şekilde devam etti:

“Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Türkiye’nin dört bir yanında, ilçelere kadar olan yurtları şu anda fazlaca mühim bir hizmeti ifa ediyorlar. Son 18 yıldaki vizyoner görüş açısı ve kuvvetli liderliğin etkilerinin bu şekilde zamanlarda ne kadar kuvvetli bir halde çıktığını gözlemliyorum. Hamdolsun ülkemiz, pek fazlaca gelişmiş olarak addedilen ülkelerin önünde daha başarı göstermiş bir halde bu süreci yönetiyor. Millet olarak hep beraber dayanışma gücümüzle, birlik beraberlikle bu sürecin üstesinden geleceğiz. Buna inanıyoruz.”

Bakan Kasapoğlu, paralimpik oyunlarına kota alan sporcuların bu süreçte daha kuvvetli çıkacağına inandığını söylemiş oldu. Paralimpik sporcuların internasyonal organizasyonlarda başarı göstermiş olacağına inandığını dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Sizler devamlı bizim göğsümüzü kabartan arkadaşlarımızsınız. Engelleri aşan arkadaşlarımız olarak sizinle gurur duyduğumu devamlı ifade ediyorum. Bir kez daha bu süreçte gösterdiğiniz tavır ve asil duruş sebebiyle sizleri kutlama ediyorum. İnşallah bu süreçten daha kuvvetli çıkacak inançta ve fizyolojik hazırlık sebebiyle dinamizmde olan arkadaşlarımızsınız. Siz değerli üyelerimizin gene internasyonal organizasyonlarda ve paralimpik oyunlarda bizi gururlandıracağınıza inanıyoruz” şeklinde görüş belirtti.

“Sizin lugatınızda caymak yok”

Vatandaşlara ‘Evde Kal Hareketsiz Kalma’ çağrısını yenileyen Bakan Kasapoğlu, “Yaşadığımız süreçte ‘Evde kal’ anlayışımız gereği, yalıtım mantığı gereği evlere yönelik bir platform da kurduk. ‘Evde Kal Hareketsiz Kalma’ anlayışıyla bazı fizyolojik aktiviteleri halkımıza öneriyoruz. Siz değerli üyelerimizin bu anlamdaki desteği biz için fazlaca mühim. Sizlere bu desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, paralimpik sporcuların her birisinin ayrı bir başarı hikayesi bulunduğunu belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Siz değerli üyelerimizin, sizden daha fazlası bulunduğunu, her biriniz birer bayrak bulunduğunu bir kez daha ifade ediyorum. Bu gücünüzü, inancınızı ve motivasyonunuzu lütfen muhafaza edin. Sizin lugatınızda yılmak, yorulmak, caymak, pes etmek yok. Bu yüzdendir ki bu sıkıntılı süreçte, başta gençlerimiz olmak suretiyle halkımızın siz değerli üyelerimizin rehberliğine ihtiyacı var. Halkımızla sizi köprü şeklinde buluşturmanın sorumluluğunu hissediyoruz. Halkımızla enerjinizi paylaşmanızı istirham ediyorum. Bu süreçte güzel ve pozitif şeylere, siz değerli üyelerimizin güler yüzüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Sizler güler yüzünüz ve aydınlık çevrenizle biz için ümit ve gurur vesilesi olmaya devam edeceksiniz.”

“Oyunların ertelenmesini asla yitik olarak görmüyoruz”

Bakan Kasapoğlu, Tokyo Paralimpik Oyunları’nın bir yıl ertelenmesini yitik olarak görmediklerini söylemiş oldu. Paralimpik sporculardan endişeye ve karamsarlığa kapılmamalarını isteyen Bakan Kasapoğlu, “Paralimpik Oyunları’nın ertelenmesini asla yitik olarak görmüyoruz. Tokyo için uzun süreden beri fazlaca ciddi çaba gösteriyorsunuz. Buna bizzat şahidim. Bu erteleme sonunda siz değerli üyelerimizin emekleri zayi olmayacaktır. Daha fazlaca madalya ve daha üstün performansla bu süreci taçlandırmak için ek süre bulunduğunu ifade etmek isterim. Hiçbir endişeye, karamsarlığa kapılmamanızı sizlerden istirham ediyorum. Gelecek yıl daha kuvvetli bir halde ülkemizi, şanlı bayrağımızı ve milletimizi hep beraber temsil edeceğiz” ifadelerini kulandı. “Sıhhat, her şeyin başlangıcında geliyor” diyen Bakan Kasapoğlu, “Tüm insanlığın bu ortak amaç çevresinde toplandığı bu günlerde biz şanlı ve öncü ecdadın torunları olarak, öncü gençler olarak bu süreci tamamlayacağız. Siz değerli üyelerimizin de toplumun rol modeli sporcular olarak öncü bir halde bu süreci yöneteceğine inanıyoruz” açıklamasını yapmış oldu.

“Türkiye’nin öteki ülkeler şeklinde olmadığını gene hep beraber görüyoruz”

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin öteki ülkelerden ayrıştığını belirterek, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapmış oldu. Her insanın bu süreçte birbirine gerekseme duyduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti: “Türkiye’nin öteki ülkeler şeklinde olmadığını gene hep beraber görüyoruz. Biz, millet olarak mazlumu korumuş olan, şefkati, merhameti ve adaletiyle önder olan bir milletiz. Bunlar, bizim naturel hayatımızın akışında, ruhunda var. Sizler bu kardeşliği, bu dostluğu, bu dayanışmayı tüm dünyaya en kuvvetli şekilde duyuracaksınız. Bilhassa sporun ruhunda olan dostluk, centilmenlik, kardeşlik anlayışıyla gene siz değerli üyelerimizin öncülüğünde sporu tabana yayma anlayışımızı daha da yukarıya taşıyacağız.”

“Ne ihtiyacınız var ise biz her daim buradayız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın spora verdiği önemi hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Cumhurbaşkanı’mızın vizyonuyla internasyonal anlamda ciddi bir altyapımız var. Bu çerçevede tesisleriyle, sporcu profiliyle hem kalite hem de nicelikte fazlaca ciddi mesafeler kat ettik. İnşallah, bu mesafelerin en güzelini de sizlerle Tokyo’da ortaya koyacağız” şeklinde konuştu. Bakan Kasapoğlu, sıkıntılı günlerin geçeceğini belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Bugün sizlerle fiziki anlamda bir arada olmak arzu ederdim fakat inşallah gene bir araya geleceğiz. Her zorluğu en kuvvetli şekilde atlattığımız şeklinde gene siz değerli üyelerimizin moral ve motivasyonuyla atlatacağız. Lütfen evlerde olduğumuz bu süre diliminde gene zamanı verimli kullanmanızı istirham ediyorum. Ne ihtiyacınız var ise biz her daim buradayız. Bu sıkıntılı süreçte yanınızdayız. Gerek ben, gerek emek verme dostlarım, topluluk olarak sizler için varız. Hizmet anlayışımızda bu, biz için gurur ve mühim bir coşku deposu. İnşallah daha kuvvetli motivasyonla bu süreci atlatacağız. Federasyonlarımızla, antrenörlerimizle, kulüplerimizle, arkadaşlarınız ve bizlerle lütfen iletişimi kuvvetli tutun.”

“Sporcu kahramanlarımız olarak gelecek nesillere örnek olacaksınız”

“Fizyolojik mesafeler var fakat yürekler ve kalpler içinde mesafelerin olduğuna hiçbir süre inanmam” diyen Bakan Kasapoğlu, “Bizim yüreklerimiz millet olarak bir çarpıyor. Kuvvetli iletişimimiz her zamankinden daha yukarıda olacaktır. Kaygıyı, stresi size söylememe gerek yok. Sizler bunu sporcular olarak fazlaca iyi yönetirsiniz. Bu süreçler geçecek ve geride bizim bu mevzuda tecrübelerimiz duracak. Sizler, her zamanki şeklinde bu süreçte destan yazan kahramanlar olarak tarihe geçeceksiniz. Sizler bizim yüz akımız, devamlı gururlandığımız kardeşlerimiz, sporcu kahramanlarımız olarak tarihte en güzel şekilde yarınların nesillerine örnek olacaksınız. Lütfen kendinize dikkat edin” değerlendirmesini yapmış oldu.

Bakan Kasapoğlu, yaşanmış olan karantina sürecinde paralimpik sporculara, Gençlik ve Spor Bakanlığının çıkardığı kitaplardan armağan edeceğini söylemiş oldu. Bakan Kasapoğlu, sonrasında Tokyo Paralimpik Oyunları’na kota kazanan ulusal sporcuların görüşlerini ve isteklerini dinledi.

Yunus Emre Kartal / ANKARA (İHA) –

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz