Olimpiyat değil hastane! Japonya karar verdi…

Koronavirüs yüzünden 3 bin 500’e yakın hasta ve 74’ten fazla ölümün olduğu Japonya mühim bir adım atıyor. Olimpiyatın 2021’e bırakılması sonrası 33 spor branşının yapılacağı Olimpiyat Köyü, insanlık için bir sıhhat merkezine dönüşüyor. Tokyo Valisi Yuriko Koike; 11 bin şahıs kapasiteli ve 24 binanın olduğu köyün, koronavirüsle savaşım için kullanılmaya elverişli olduğu aktarıldı.

‘Mühim opsiyon’

Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin de bilgisi doğrultusunda hareket edildiğini aktaran Vali Koike, “Şu anda orada takımlar incelemeler yapıyor. Hastane, tedavi merkezi, sıhhat ekiplerinin konaklama alanları ve ilaç depolarının kurulması için burası mühim bir opsiyonumuz. Doğal bazı alanlarda inşaat devam ediyor fakat biz tamamen bitmiş bölgeleri hızlıca kullanmak için çalışacağız” dedi.

Şirketlerle görüşme

Tokyo’da Olimpiyat Köyü’nün hem biten hem de devam eden inşaat alanlarında yer edinen 10 değişik şirket bulunuyor.

Tokyo Valiliği de şu anda şirketlerle iletişime geçerek inşaatların son durumu ve hastaneye dönüştürme işleminin nasıl ilerleyebileceği yönünde görüşmeler yapıyor.

Gelecek haftaya kadar nihai bir karar alınması hesaplanıyor.

Zamanı Zamanı bir vaka

Japonya medyası, Olimpiyat Köyü’nün spor organizasyonlarına ev sahipliği yapması beklenirken, koronavirüs salgınının tedavi merkezi olması için başlatılan emek harcamaları manşetlere çıkardı. Japan Today, yaşanmış olan sürecin tıpkı 1918 salgını ile 1. ve 2. Dünya Savaşı dönemlerine benzediğini altını çizdi. Haberde, Olimpiyat Köyü’nün bu durumunun tarihte yerini alacağı aktarıldı.

Şimdi de Tacikistan

Avrupa ülkelerinden Belarus’un haricinde, Burundi ve Nikaragua şeklinde ülkeler de korona tehdidine karşın lige devam ederken, bunlara bir yenisi daha ekleniyor.

Asya ülkesi Tacikistan’da yeni futbol sezonu bugün yapılacak maçlarla başlamış olacak. Istiklol-Khujand takımları içinde dün seyircisiz oynanan Süper Kupa maçıyla resmen süregelen sezonda coşku bugünkü üç maçla devam edecek. Khujand kalecisi Mamur Ikramov, “Hemşerilerim, akrabalarım ve akrabalarım için endişeliyim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz