Ortopedi ve travmatoloji uzmanından sporculara uyarı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Osman Lapçın, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle sportif faaliyetlerin askıya alındığı bu zamanda, sporcuların antrenman ve egzersizlerine devam etmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

Osman Lapçın, salgın sebebiyle tüm dünyada sportif faaliyetlerin askıya alındığını ve her insanın evde kalmaya çalıştığını belirterek, “Bu zamanda bir tek sportif aktivitelere değil, kulüp disipliniyle meydana getirilen antrenmanlara da ara verilmiş oldu. Sıhhat otoritelerince uygun görüldüğü süre spor faaliyetlerine geri dönüş olacak. Dönüş, bu şartlar altında bazı sıhhat problemlerine yol açabilir. Eğer hazırlıklarına ve antrenmanlarına devam etmezlerse ara vermiş sporcuların tekrardan üst düzey müsabakalara çıkmaları sakatlanmalarına yol açabilecektir.” diye konuştu.

Açık alan ve spor salonlarında meydana gelen antrenman ve egzersizlerin ev ortamında ne kadar yapılabileceği ve yarar sağlayabileceği mevzusunun sual işareti oluşturduğunu aktaran Lapçın, “Olabildiği kadar hazır olmalıyız. Spor ve antrenmanlara bir ay ara verildiğinde tekrardan eski düzeye ulaşılması, bu sürenin yarısı kadar ciddi ve disiplinli bir halde antrenman ve egzersiz yapılmasıyla mümkün olabilir. Bu açıdan müsabakaların başladığı döneme mümkün olmasıyla birlikte hazır girmek gerekir. Bu anlamda kulüp ve antrenörlerin, sıhhat ekiplerine danışarak sporculara verdiği ev antrenmanlarının aksatılmadan yapılması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Op. Dr. Osman Lapçın, sporculara evde antrenman ve egzersiz programlarına devam etmelerini önerdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Sadece bunu yaparken dikkat etmek gerekiyor. Bilhassa ev eşyalarını bu antrenmanlara katmamak gerekiyor. Evimizdeki bazı eşyaları kullanarak egzersiz yapmak sakatlanmalara niçin olabilir. Çoğu zaman düz bir zemin üstünde vücut ağırlığını kullanarak egzersizler yapılmalı. Ya da bu egzersizler için tasarlanmış cihazlarla yapmalıyız. Evde çalışırken sakatlanma olduğunda derhal bu aktiviteye ara verilmeli. O bölgeye soğuk uygulama yapılmalı. Buzun direkt temas etmeyeceği bir halde yapılmalı. Elastik bandaj sarılabilir. Problemin büyük bulunduğunun düşünülmesi ya da ağrının devamı durumunda bir doktor gördükten sonrasında egzersize dönülmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz