Sena De Los Angeles: Sporcuların dönüşü 3 haftayı bulabilir

Daha ilkin ulusal takımlarda da vazife alan Sena De Los Angeles, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, ustalaşmış sporcuların evde kalmış olduğu dönemdeki emek harcamaları, salgın sonrasında geri dönüş süresi ve vatandaşların evlerindeki egzersizlerinde dikkat etmesi gerekenlerle ilgili değerlendirmede bulunmuş oldu.

Corona virüs sebebiyle evlerinde kalan sporcuların değişik bir sürecin içinde bulunduğunu aktaran De Los Angeles, “Bu dönemden hepimiz hem fizyolojik hem de ruhsal olarak fazlaca değişik şekillerde etkilenebiliyor. Ev hayatına alışık olmayan kişilerin evde kalmaları ihtiyaç duyulan bu zamanda yaşananlar sporculara negatif tesir ediyor.” diye konuştu.

Ustalaşmış sporcuların evlerindeki emek verme şartlarına değinen Sena De Los Angeles, “Bilhassa üst düzey lig sporcularının fizyolojik ve kuvvet anlamında düşüş yaşanmaması için bazı spor aletleri evlerine veriliyor. Sporcular, bununla birlikte kondisyonerler tarafınca devamlı denetim ediliyor. Sakatlığı olan sporcular, haftanın belirli günlerinde uzaktan tedavilerini oluyor. Sporcuları minimum ziyanı görmüş şekilde sahaya döndürmeye çalışıyoruz. Bu sürede saha egzersizleri ve ekip antrenmanı yapamıyorlar. Evde vakit geçirmeye alışık olmayan sporcular için bu süreç sıkıntılı olacak.” ifadelerini kullandı.

“Yaz tatilinden fazlaca değişik”

Sena De Los Angeles, yaşanmış olan sürecin sporcuların yaz tatilinden değişik bulunduğunu söylemiş oldu.

Bazı takımların 15 gün sonrasında kontrollü olarak çalışmalara başlamış olacağı yönünde duyum aldıklarını aktaran De Los Angeles, şunları kaydetti:

“Yaz tatilinden fazlaca değişik. Evde durmak zorundalar. Sporcular, yapabildikleri kadar kardiyovasküler, kuvvet ve denge egzersizlerini ev ortamına adapte etmeye çalışıyor. Bazı takımların 2 hafta sonrasında koşu ve saha egzersizlerinin başlayacağını duydum. Bunlar, denetim altında olacak. Sözgelişi koşu antrenmanında 2-3 metre aralıklarla koşacaklar. Sürekli olarak tesisler dezenfekte edilecek. Formalar bireysel olarak evde yıkanması sağlanacak. Minimum temasla sporcuları bir halde sahadan uzak tutmamaya çalışılacak. Federasyonlar da karar verdiğinde 2-3 haftalık uyarlama süreci olacak. Sporcular bu dönem bittikten derhal sonrasında maçlarına başlamayacak. Ilkin adaptasyonlar sağlanacak.”

Ustalaşmış sporcuların evde geçirdiği dönemin düzgüsel bir bireyden değişik bulunduğunu dile getiren De Los Angeles, “Sporcular sürekli takip altında. Beslenmelerinden uyku düzenine kadar denetim ediliyor. Mayıs ayında dönüldüğünde hiçbir şey yapmadan dönmüş olmayacaklar. Şu anda koruyucu bir protokol izleniyor. Mevcut seviyenin fazlaca altına inmeden bu süreci atlattıktan sonrasında 2-3 haftalık uyarlama süreciyle sorun olmayacağı düşünülüyor.” şeklinde görüş belirtti.

“Yurttaşlarımız yanlış egzersizlerden kaçınmalı”

Sena De Los Angeles, koronavirüs sebebiyle evde kalan vatandaşların yanlış egzersizlerden kaçınması icap ettiğini söylemiş oldu.

Toplumsal medyada egzersiz videosu paylaşan birçok şahıs bulunduğunu vurgulayan De Los Angeles, “Bu beni endişelendiriyor. Bu süreç bittikten sonrasında biz fizyoterapistlere fazlaca iş düşecekmiş benzer biçimde geliyor. Toplumsal medyada hepimiz bir şey paylaşıyor fakat bunlarda hangi egzersizi kimin yapabileceğiyle ilgili bir informasyon verilmiyor. Evde kalıp meydana getirecek bir şey olmadığında hepimiz bu egzersizleri denemeye başlıyor. Seviyesi mühim olmuyor. Birazcık o hareketten, birazcık bu hareketten yapılıyor. Biz, egzersizin kişiye hususi olması icap ettiğini düşünüyoruz. Evin içinde etken olabilirler, sürekli oturmak yerine otuz dakikada bir kalkıp hareket edebilirler fakat bunun haricinde yurttaşlarımız yanlış egzersizlerden kaçınmalı. Koronavirüs süreci geçecek fakat sonrasında yanlış egzersiz kaynaklı ağrılar kalabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz