Hasan Sayyıdan: Hedefimiz Paralimpik Oyunları’nda 4 ila 6 madalya almak

Hasan Sayyıdan, Tokyo’da bu yıl 25 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan 2020 Paralimpik Oyunları’nın koronavirüs salgını sebebiyle 24 Ağustos-5 Eylül 2021’e ertelenmesini AA muhabirine değerlendirdi.

Federasyon olarak 2020 Paralimpik Oyunları’na ciddi bir halde hazırlık yaptıklarını sadece ulusal ve internasyonal organizasyonların koronavirüs sebebiyle ertelendiğini hatırlatan başkan Sayyıdan, “Hedefimiz bu yıl Tokyo 2020’den 4 ila 6 madalya kazanarak dönmekti. Doğal 2020 Paralimpik Oyunları’nın 2021’e ertelenmesiyle hedeflerimizde bir sapma olmadı, hedeflerimizi artık 2021 için planlıyoruz.” diye konuştu.

Sporcularının koronavirüs sebebiyle antrenmanlarını evde sürdürdüğünü özetleyen Hasan Sayyıdan, şunları kaydetti:

“Evde kal, sloganıyla evde kalan sporcularımız için antrenörlerince evde yapabilecekleri programlar hazırlandı, o programlar doğrultusunda çalışıyorlar. En azından mevcud formlarını korumak amacıyla bireysel antrenman yapıyorlar. Taktiksel ve teknik antrenmanları şu an için yapamıyoruz. Şu imkansızlıklar içinde 2020 hedeflerimizden hiçbir sapma yapmadan 2021’e güvenilir adımlarla gitmeye çalışıyoruz.”

Sayyıdan, “Çocuklarımız koronavirüsten kurtulduğumuz süre tekniksel ve taktiksel antrenmanlara başlamış olacak. Gayemiz şu anda evlatlarımızın kondisyonlarını muhafaza etmek.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz 2020 Paralimpik Oyunları’nda 4 ila 6 madalya almak”

Tokyo 2020’nin bir yıl ertelenmesinin daha çok sporcu iştirakı ve madalya hedefi için avantaj sağlayıp sağlamayacağına yönelik Hassan Sayyıdan, şunları açıkladı:

“Sporcularımızın büyük bir çoğunluğu oyunlara katılma kotasını aldı. Mesela hanım golbol, adam golbol takımlarımız vize aldı. Atletizm ve judoda halen kota alma şansımız devam ediyor. Bir turnuvada kota alınmıyor, toplam alınan sportif başarılar etkili. Şu anki puanlara bakılırsa federasyonumuzda 19 ile 21 içinde sporcu kotamız olacak. Bu sporcularımızla katılmayı hedefliyoruz. Daha iyi olur mu açısından; öteki devletlerin paralimpik sporcularının ne yapmış olduğu da fazlaca mühim. Evet planlıyoruz fakat koronavirüs sebebiyle insanların sokağa çıkamadığı bir durumda ikimiz de olumsuzluklar yaşıyoruz. Bu olumsuzlukları en aza indirmek için çocuklarımıza evlerinde antrenman yaptırmakla beraber yabancı devletlerin sporcuları ne yapıyor mevzusunda informasyon sahibi değiliz. Gene hedefimiz seneye 2020 Paralimpik Oyunları’nda 4 ila 6 madalya almak. Bir ihtimal madalyanın rengini değiştirebiliriz, bunun için de teknik heyetimiz, sporcularımız, yönetimimiz tüm gayreti gösteriyoruz.”

Hasan Sayyıdan, “Hanım golbol ve adam golbol takımlarının Tokyo 2020’ye iştirak etmesi güvence. Atletizmde şu anda 2 sporcumuz güvence, 3 sporcu daha bekliyoruz kota alacak, şundan dolayı bazı turnuvalar daha yapılmadı. Judoda 2 sporcumuz güvence, gene sonrasında da 3 ya da 4 artı kota bekliyoruz. Büyük hedefimiz 21 sporcu ile katılmak.” şeklinde konuştu.

Bu yıl yapılması planlanan ve kota veren bazı organizasyonların ertelendiğini anımsatan Hasan Sayyıdan, “Internasyonal Görme Engelliler Spor Federasyonu (IBSA), bu ertelenen turnuvaların ne süre yapılacağı mevzusunda informasyon açıklamadı. Şundan dolayı koronavirüs sebebiyle dünyada ciddi şekilde bir kaos var. Bu krizin ne süre biteceği belli değil. Biz planlamayı en kısa zamanda yapacakları düşüncesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her şartta internasyonal federasyonun almış olduğu kararlara hazır olma noktasında güvenilir adımlarla ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz