Alper Cavit Kabakçı: Olimpiyatların ertelenmesi kararını yerinde buluyorum

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın bir yıl ertelenmesi kararını yerinde bulduklarını söylemiş oldu. Kabakçı, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı tesiri altına alan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) toplumsal yaşamı durma noktasına getirdiğini açıkladı.

Salgının Türkiye’de de etkili bulunduğunu dile getiren Alper Cavit Kabakçı, “Öncellikle koronavirüs salgını sebebiyle yaşamını kaybeden yurttaşlarımıza Tanrı’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı arzuluyorum. Hastalananlara da acil şifalar arzuluyorum.” dedi.

Kabakçı, salgın sebebiyle spor faaliyetlerinin askıya alındığını hatırlatarak, “Türkiye Kano Federasyonu olarak nisan ayında iki faaliyetimiz bulunuyordu. Durgunsu ve akarsu bahar kupası yarışmalarımız vardı. Ulusal anlamda faaliyetlerimiz oldukca ciddi etkilenmiş sayılmaz şundan dolayı yarışma sezonumuz nisan ve eylül ayları içinde. Dolayısıyla haziran, temmuz ve ağustos aylarında yurt haricinde yapacağımız yarışmalarla ilgili şu an için negatif bir durum söz mevzusu değil.” diye konuştu.

Mayıs ayında düzenlenmesi planlanan üç olimpiyat kotası yarışmasının iptal edildiğini vurgulayan Kabakçı, “Çekya, Almanya ve İngiltere’de yapılması plananlanan olimpiyat kota yarışları iptal edildi. Bu sporcularımızı negatif etkiledi. Bu sebeple ekim ayından beri ulusal takımımız Antalya’da kamp yapıyordu. Şu an kamp yaptığımız otel de kapanmış oldu. Dolayısıyla sporcularımızı evlerine göndermek durumunda kaldık. Şu anda sporcularımız evlerinde antrenmanlarına devam ediyor. Evlerine gönderdiğimiz ergometre ile antrenman yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“İnşallah hedeflediğimiz iki kotayı alacağız”

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı, koronavirüs salgını sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 2021 yılına ertelendiğini anımsatarak, “Internasyonal Olimpiyat Komitesinin almış olduğu erteleme kararını doğru ve yerinde görüyorum. Bu sebeple insan sağlığı her şeyden mühim. Biz 2021 senesinde gerçekleştirilecek olimpiyat oyunları için daha azimli bir halde hazırlanacağız ve inşallah hedeflediğimiz iki kotayı alacağız.” şeklinde görüş belirtti.

Kabakçı, Türkiye’de salgının yayılmasını önlemek için devletin almış olduğu kararlar doğrultusunda hareket edilmesi icap ettiğini anlatarak, “Salgın sebebiyle izole bir yaşam yaşıyoruz. 15 gündür evimizden çıkmıyoruz. Salgından yaşlılarımız, bakıma muhtaç insanlarımız ve işi olmayan kalan yurttaşlarımız oldukca etkileniyor. Bu anlamda da oldukca ciddi yardım kampanyaları yapılıyor. Bilhassa Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan ’Biz bizlere yeteriz Türkiyem’ kampanyasına ikimiz de ciddi anlamda destek olacağız.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz