Ufuk Arman: Daha fazla kotayla olimpiyatlara gitme şansımız var

Ufuk Arman, koronavirüs salgınından dolayı 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihlerine ertelenmesini, AA muhabirine değerlendirdi.

Tokyo 2020’ye fazlaca iyi hazırlandıklarını ve hedeflerine yakın sayıda sporcunun kota aldığını kaydeden Ufuk Arman, “Sporcularımızın Tokyo 2020 için kota müsabakaları iyi gitmişti. Şu ana kadar 4 sporcumuz vize aldı. Doğal bir tek biz değil, tüm dünya, tüm sporcular bundan etkilendi. Bu bir pandemi” dedi.

Tüm dünyada insanların ve sporcuların mevcut durumdan dolayı negatif şartlar içinde bulunduğunu belirten Arman, “Tokyo 2020’nin bir yıl ertelenmesinin bizi negatif etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu negatif şartlardan doğal ki bigün çıkacağız. En güzel, en sıhhatli şekilde çıkmayı hedefliyoruz. O yüzden sporcularımızın hepsi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın da ’Evde kal sporsuz kalma’ talimatları gereği, antrenmanlarını evde, kondisyon ağırlıklı sürdürmeye çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Arman, Kovid-19 salgınından kurtulduktan sonrasında çalışmalara gene planlı ve yoğun bir halde devam edeceklerini vurgulayarak, “Esasen biz kota mücadelesinin sonuna gelmiştik. İki ayrı disiplinde plak atışları ve havalı tabanca atışlarında birer tane seçme müsabakamız kalmıştı. Bir de dünya sıralamasından birer kota şansımız vardı. Dünya federasyonunun alacağı kararlar doğrultusunda, tahmin ediyorum önümüzdeki yıla kaydırılacak. Ikimiz de planlamalarımızı buna gore gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Biz sporcularımıza güveniyoruz”

Ufuk Arman, “Şu anda bizim bir yada iki tane daha kota beklentimiz var. Kota alan sporcularımızın dünya sıralamasındaki bölgeleri de yüksek. Olimpiyatlarda finalde savaşım edip, madalya alabilecek kapasitede sporcularımız var. Biz sporcularımıza güveniyoruz.” açıklamasını yapmış oldu.

Sporcularının evde antrenman yapma imkanları bulunduğuna dikkati çeken Arman, şöyleki devam etti:

“Bizimki durağan bir spor. Bir salon emek vermesi, koşu yada havuz gerektirmiyor. Bilhassa havalı tabanca atıcıları için bu iş fazlaca daha kolay. Bir duvarın karşısında minik bir hedef resmi nişan alarak, biz ona kuru tetik, pozisyon, zamanlama antrenmanı diyoruz, performanslarını teknik anlamda da destekleyebiliyorlar. Öteki sporcularımız da pozisyon ve silahlı kondisyon antrenmanı yapma şansına haiz. Evde doğal bunaltan bir süreç, hepsi antrenman sahalarında çalışmaya alışkın insanoğlu. Bu süreci en iyi şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Ümit ediyorum kısa sürede de sıhhatli bir ortama kavuşacağız.”

Olimpiyatlarda savaşım verecek sporcularına yönelik madalya ümidi taşıdıklarını özetleyen Arman, “Kota alan sporcularımıza baktığımızda, değişik disiplinler söz mevzusu. İki havalı tabanca adam sporcumuz fazlaca tecrübeli, daha ilkin olimpiyatlarda yarışmış Yusuf Dikeç ve İsmail Keleş. Daima madalya ümidimiz olan adlar. İsmail Keleş, Avrupa Şampiyonası’nda son yarışlarda üçüncü oldu. Ulusal sporcumuz Özgür Varlık, bir ilki başararak 25 metre rapid tabanca branşında olimpiyat kotası aldı.” diye konuştu.

Başkan Arman, havalı tüfek erkeklerde ilk kez olimpiyat kotası aldıklarını aktarırken, “Diyarbakırlı sporcu Ömer Akgün bu branşta kota aldı. Bu garip bir rastlantı, 1968’de atıcılık adına olimpiyatlara ilk sporcu gönderdiğimiz olimpiyatta da gene bir Diyarbakırlı sporcu, Mehmet Dursun vardı. Dualarla anıyorum, bizim atıcı büyüklerimizden. 1968 yılından sonrasında tüfek branşında gene ilk kez bir Diyarbakırlı sporcunun olimpiyata katılacak olması ayrı bir güzellik.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Daha çok kotayla olimpiyatlara gitme şansımız var”

Önlerindeki süreçte daha iyi hazırlanma imkanı bulacaklarını dile getiren Ufuk Arman, şunları söylemiş oldu:

“Biz 4 kota sahibiyiz. Ertelenen eleme yarışlarının yapılmasıyla 6 kotayı hedefliyoruz. Bu yıl mayıs ayı sonuna kadar elemeler tamamlanacaktı sadece koronavirüs salgını sebebiyle her şey ertelendi. Bu eleme yarışları önümüzdeki seneye kayacak. Kaybedilen bir şey bulunduğunu düşünmüyorum. Biz bunu olumluya çevirip, kim bilir daha çok kotayla olimpiyatlara gitme şansı yakalayabiliriz. Hatta bu süreç kota alan sporcularımızın daha uzun süre antrenman yapmasını sağlayacağı için, madalya şansımızın da yüksek olduğuna inanıyorum.”

Atıcılıkta ilk kez 1968 senesinde olimpiyatlara katıldıklarını, sonrasında her olimpiyatta sporcuları olmasına rağmen madalyaya bir türlü ulaşamadıklarını özetleyen Ufuk Arman, “Tüm hedefimiz olimpiyat madalyası fakat katılan sporcularımıza da baktığımızda hep üst sıralarda yer aldılar. Doğal olimpiyat ortamı fazlaca değişik. Dünyanın en iyi sporcularının geldiği, en büyük organizasyon. Fazlaca stresli bir ortam.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz