Bisikletin starı olan Eddy Merckx, 19 yaşındaki genç Remco Evenepoel’e “modern çağdaki en genç klasik galibi” seçilmesinin üstünden övgülerde bulundu.

19 yaşındaki Remco Evenepoel, geçen hafta cumartesi günü yapılan San Sebastian Klasiği yaşının finaline 8,7 km kala sola atak yaparak yarışı kazandı. Yaptığı bu atağı da Belçikalı bisikletin kralı olan Merckx’in en iyi dönemlerinde bile yapamadığı bir rekor kırdı. Bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi bisikletçisi olan Merckx ilk “klasiğini” 20 yaşında kazanmayı başardı.

VTM’e konuşma yapan Eddy Merckx, Remco Evenepoel’in bu yaptığının 19 yaşındaki bir genç bisikletçi için olağanüstü olduğunu söylerken, “Yaptığı şeyler onun erken olgunlaştığını ve büyük işler için hazır olduğunu gösteriyor. İzimden gidebilir mi? Belki daha iyi bile olabilir. Remco bunları gerçekleştirecek tüm niteliklere sahip.” ifadelerini kullandı.

Remco Evenepoel ise bu sözler üzerine alçakgönüllülükle yanıtlayarak, “Eddy Merckx benim ondan daha iyi olabileceğimi mi söyledi? Bunlar güzel sözler ancak onun başarılarına ulaşabilmek çok zor.” dedi.

Flaman bisikletçi şimdilerde gökkuşağı desenli kıyafetini kullanmıyor ama 2018’de genç kategorisindeki kazandığı şampiyonluk ile bu mayoyu kazandı. Geçtiğimiz sezonu 23 başarı ile kapatarak gen yarış kategorisini domine eden Remco Evenepoel, bu başarılarından sonra Belçika’nın en iyi takımı olan Deceuninck-Quick Step ile anlaşma imzalayarak WoeldTour seviyesine ulaştı.

“Egan Bernal gibi genç bisikletçiler iyi bir performans gösterip Tour de France’ı kazanınca siz de hayal kurmaya başlıyorsunuz. Bu, iki katı hızlı olup zirveye çıkmak için büyük bir teşvik. Ama planım 2023’e kadar Tour’a katılmamak. Ondan önce Giro ve Vuelta’ya katılacağım. Tour’a hazırlanmak için üç yılım olacak ve giderek kendimi geliştireceğim. Ancak o zaman ne kadar güçlü olabileceğimi öğreneceğim.”

Remco Evenepoel, bu hafta sonu Avrupa Şampiyonası, sonra Almanya Bisiklet Turu, daha sonra da Kanada’da tek bir günlük yarışta ve daha sonrasında ise Yorkshire’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası’nda yarışa katılacak.

“Hayalim mi? Liege-Bastogne-Liege, Lombardia, Giro, Tour, Vuelta, dünya şampiyonluğu ve Olimpiyatlar’ı kazanmak. Yarışmayı bunların hepsini kazandığımda bırakacağım!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz