Kamil Resa Alsaran Kuzey Kanalı’nı Geçen İlk Türk Oldu!

Manş Denizi, Catalina Kanalı ve Manhattan Adası Mataronu’nu tamamlamayı başaran açık denizde “üçlü taç” unvanını almaya hak kazanan iki Türk yüzücüden biri de Kamil Resa Alsaran oldu. Kamil Rena Alsaran, 35 kilometre olan Kuzey Kanalı’nı 13 saat 55 dakikada geçerek, bu rekoru kıran ilk Türk yüzücü olmanın sevincini yaşadı.

“Üçlü taç” unvanını alan iki Türk yüzücüden birisi olan 58 yaşındaki Kamil Resa Alsaran, 35 kilometrelik Kuzey Kanalı’nı 13 saat 55 dakikada geçerek bunun mutluluğunu yaşıyor.

Başarılı Türk yüzücü Kamil Resa Alsaran, hazırlıklarının bir haftalık kısmını haziran ayı içerisinde Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde yaptı. Kamil Resa Alsaran rekorunun üzerine AA muhabirine yaptığı röportajda, İnebolu’dan sonra Kuzey İrlanda’da hazırlıklarına devam ettiğini söyledi.

Kuzey İrlanda’nın Donaghadee kasabasında, en iyi hava koşullarının olduğu 29 Temmuz tarihine kadar her gün 12-13 derecelik suda 4-5 kilometre civarında soğuk su antrenmanları yaptığını belirten Kamil Resa Alsaran, antrenmanlarında “Çılgın Türkler” yüzme takımının da olduğunu söyledi.

58 yaşındaki başarılı yüzücü Kamil Resa Alsaran, AA muhabirlerine yaptığı açıklamalar şöyle:

“Dünyanın en zor boğazı burası ve şiddetli metcezir ve ölümcül aslan yelesi denizanaları ile meşhur. Su ısısı da en sıcak mevsimde 12-14 derece. Bu zorlu kanalı geçmek için 29 Temmuz sabah 07.45’te Kuzey İrlanda’nın Donaghadee kasabasından yüzmeye başladım. 13 saat 55 dakika sonra İskoçya’nın Portpatrick Feneri’ne vardım.  Bunu başaran ilk Türk, dünyada 67’inci kişi ve en yaşlı erkeğim. Yüzmeye başladığımda deniz suyu sıcaklığı 12,5 dereceydi. İskoçya’ya doğru 14,2 dereceye yükseldi. Yüzerken yüzlerce denizanası gördüm ve onlardan uzak durmaya çalışsam da temaslar yaşadım. Bitime 3 saat kala altımdan yüzlerce yunus balığı sürü halinde geçti. Orada sık rastlanan bir durum değil. Omuzum ağrıdığında ağrı kesici içtim. Beslenmelerde aldığım karbonhidrat tozları midemi çok bulandırdı, yani doğru dürüst beslenemedim.”

Daha öncesinde de Manş Denizi, Cebelitarık Boğazı ve Catalina Boğazı’nı da yüzerek geçtiğini söyleyen Kamil Resa Alsaran, “Yedi Okyanus hedefimin dördüncü olan Kuzey Kanalı’nı geçtim. Hedefime ulaşmak için sırada 3 yer kaldı. Bunlar Japonya Boğazı, Hawai Molakai Boğazı ve Yeni Zelanda Cook Strait Boğazı. Buraları da 2 yıl içinde 60 yaşına kadar geçmeyi hedefliyorum” sözlerini kullandı.

Kamil Resa Alsaran aynı zamanda her yüzüşünü bir sosyal etkinlik projesi ile birleştirdiğini söylerken, şunları ekledi:

“Daha önce Kanserle Dans Derneği, Down Sendromlu Çocuklar, engelliler için yüzdüm. Kuzey Kanalı’nı da KOAH Hastaları Derneği için yüzdüm. Yüzüşümü de bu hastalıktan 2018 yılında vefat eden babam Mehmet Rasim Alsaran’a adadım” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz