TBF’den yeni sezon öncesi kritik iki değişiklik! Yabancı kuralı ve Play-In… – Basketbol Haberleri

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Yönetim Kurulu Üyeleri ile Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi kulüplerinin temsilcileri bir araya gelmiş olarak ‘Lig Kurulu’ toplantısını gerçekleştirmiş oldu.

16 Süper Lig kulübünün temsilcilerinin katılımıyla meydana getirilen görüşmelerde 2024-2025 sezonuna ilişkin yapılması planlanan yönerge ve kaide değişimleri görüşüldü. Bu doğrultuda TBF, yabancı kuralı ve Play-In mevzusunda iki mühim karar aldı.

TBFden yeni sezon öncesi kritik iki değişiklik Yabancı kuralı ve Play-In...

MAÇ BOYUNCA EN AZ BİR TÜRK OYUNCU SAHADA

2024-2025 sezonu itibariyle Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi müsabakalarında, minimum bir Türk oyuncu sahada bulunacak. Buna bağlı olarak yabancı oyuncu sayısı sahada en fazla 4, saha kenarında ise en fazla 3 olabilecek.

PLAY-IN FORMATI UYGULANACAK

Düzgüsel sürem sonunda ligi 7. 8. 9. ve 10. sırada tamamlayan takımlar 7-8 / 9-10 eşleşerek Play-in oynama hakkı elde edecek. Play-in eşleşmeleri tek maç üstünden ligi üst sırada bitiren takımın sahasında oynanacak. 7-8 eşleşmesini kazanan ekip lig 7.’si olarak Play-off’a katılacak. 7-8 eşleşmesini kaybeden ekip 9-10 eşleşmesinin galibi ile 8. bayağı Play-off’a girmek için karşılaşacak.

TBFden yeni sezon öncesi kritik iki değişiklik Yabancı kuralı ve Play-In...

HİDAYET TÜRKOĞLU: ALINAN BU KARARLARIN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

Meydana getirilen toplantının arkasından alınan kararları yorumlayan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz yıl süresince kulüplerimizle tertipli olarak yaptığımız müzakereler sonucunda, ulusal takımımıza daha deneyimli, özgüveni yüksek ve insiyatif kullanabilen sporcular yetiştirebilmek adına ortak kararlar almak suretiyle çeşitli emekler yaptık.

Bu süreçte kulüplerimize gösterdikleri iş birliği için teşekkür ediyorum.

Türk basketbolunun gelişimi ve ulusal ekip başarıları için alınan bu kararın hayırlı olmasını arzuluyorum. Yeni yabancı kuralının sonuçlarıyla beraber sporcularımızın kendilerine verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendireceklerine ve performanslarını en üst düzeye çıkarmak için büyük çaba sarf edeceklerine inanıyorum. Ek olarak, sporcu menajerlerinin basketbolcuları daha oldukca süre ve mesuliyet alabilecekleri takımlara yönlendirmesinin mühim rol oynayacağını düşünüyorum.

Tüm paydaşlarımızla beraber bu mücadelede başarıya ulaşmış olmayı içtenlikle arzuluyorum.

Uzun süredir üstünde çalıştığımız play-in formatının, gelecek sürem düzgüsel sezonun sonunda play-off’lara yaklaşırken rekabetin derecesini çoğaltmak için mühim bir karar bulunduğunu düşünüyorum. Bu kararın basketbolseverlere daha renkli bir sürem yaşatmasını umuyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz