EuroLeague’den Ergin Ataman’a şok! Disiplin soruşturması başlatıldı – Basketbol Haberleri

Yunanistan temcilsici Panathinaikos’un başantrenörü Ergin Ataman, EuroLeague Play-Offları ilk maçında Maccabi’ye yenik olmalarının peşinden sert açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamanın peşinden EuroLeague yönetimini disiplin soruşturması başlattı.

SÖZLERİ DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Yargıcı kararlarına sert tepki gösteren tecrübeli başantrenör: “İyi oynamadık, kaybettik fakat bu maç temiz değildi.Basketbol açısından adil bir yönetim bulunduğunu düşünmüyorum. Biz bu seriyi kazanıp Final Four’a kalacağız. Kalamazsak görevi bırakırım.” ifadelerini kullanmıştı.

EuroLeagueden Ergin Atamana şok Disiplin soruşturması başlatıldı

DİKKAT ÇEKEN DETAY…

Ergin Ataman’ın peşinden ise Panathinaikos, Maccabi Tel Aviv serisi ilk maçındaki yargıcı kararlarına, İsrail ile Filistin içinde yaşanmış olan vakalar üstünden gönderme yaparak, şu ifadelerle tepki göstermişti:

“Dünyanın dört bir yanında yaşanmış olan ve hepimizi üzen ağlatısal olayların (Rusya, Ukrayna, Filistin ve İsrail’de) ustalaşmış basketbolu etkileyebileceğine inanmak istemiyoruz. Sadece ne yazık ki dün meydana gelen belirgin yargıcı hataları, başka bir niçin düşünmemize izin vermiyor.”

DİSİPLİN SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

Bu açıklamaların peşinden EuroLeague yönetimi Ergin Ataman ve Panathinaikos’a disiplin soruşturması başlattı.

EuroLeagueden Ergin Atamana şok Disiplin soruşturması başlatıldı

EuroLeague’den meydana getirilen izahat ise şu şekilde:

“Euroleague Basketball, Atina’da 23 Nisan 2024 günü oynanan Turkish Airlines EuroLeague Playoffları ilk maçının peşinden yaşanmış olan vakalar ve Panathinaikos başantrenörü Sayın Ergin Ataman ve kulüp tarafınca meydana getirilen açıklamaları hayal kırıklığı ile takip etmiştir.

Bu tip vakalar ve açıklamalar; 15 Nisan 2024 günü Euroleague Basketball, EuroLeague Koçlar Kurulu, EuroLeague Oyuncular Birliği ve Euroleague Basketbol Hakemleri Birliği tarafınca meydana getirilen açıklamaya tamamen karşıtlık oluşturmaktadır ve üye kulüpleri, koçları, oyuncuları ve hakemleri temsil eden söz mevzusu dört organizasyonun önlemeye çalmış olduğu gereksiz ve mesnetsiz çatışmalar doğurmaktadır.

Koç Ataman tarafınca meydana getirilen açıklamalar, bilgili bir halde yanlış yönlendirme yapmakta olup asılsızdır. Bu açıklamalar, birkaç an seçilerek maça dair gerçeklikle bağdaşmayan bir çözümleme sunmakta; hakemlerin çalışmasını ve bütünlüğünü sorgulamaya çalışmakta ve hem hakemler hem de lig organizasyonu üstünde baskı oluşturmaktadır. Bu çabaların hiçbiri, hedeflerine ulaşamayacaktır.

Ne yazık ki bu açıklamalar, Euroleague Basketball hakemlerine, Koç Ataman’a, kulübüne ve ligdeki her kulüp ve koça daima açık olan, mevcud resmi kanallar vasıtasıyla iletilmemiştir.

Bu tip bir davranış, Euroleague Basketball nezdinde hoş görülmeyecektir. Hem bu açıklamalar için hem de Sayın Ataman’ın 24 Nisan 2024 Çarşamba günü basına mecburi olarak açık olan antrenmanda basın mensuplarının görevlerini yapmasını engellemesi sebebiyle disiplin soruşturması başlatılmıştır.

Euroleague Basketball’un Panathinaikos organizasyonuna, camiasına ve mirasına olan saygısı, sorgulanmaya açık değildir ve ligdeki tüm öteki kulüplere de eşit saygı ile yaklaşılmaktadır. EuroLeague Playoffları’nın ilk maçının peşinden yaşananlar, kulüpler arasındaki; hep beraber yönettikleri organizasyona ve ligde öne çıkarılmak istenen değerlere karşıtlık niteliği taşımaktadır.

Euroleague Basketball, Koç Ataman’ı, Panathinaikos’u ve tüm öteki kulüp ve fertleri gelecekteki maçlarda böylesi izahat ve davranışlardan kaçınmaya; maçlarda pozitif bir atmosfer oluşturmak ve sahadaki inanılmaz çaba ve mücadeleyi kutlamak suretiyle EuroLeague’in temsil etmiş olduğu değerleri öne çıkarmaya çağrı etmektedir.”

AÇIKLAMA GELDİ!

 EuroLeagueden Ergin Atamana şok Disiplin soruşturması başlatıldı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz