Ünlü basketbolculardan kanser hastalarına anlamlı ziyaret – Basketbol Haberleri

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin ana sponsoru Medicana, 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında; Darüşşafaka Lassa’dan Berk Demir, Fenerbahçe Beko’dan Emre Ekşioğlu ve Galatasaray Ekmas’tan Göksenin Köksal Medicana Ataköy Hastanesi’nde onkoloji hastalarıyla bir araya getirdi. Dün gerçekleşen programda, Berk Demir, Emre Ekşioğlu ve Göksenin Köksal onkoloji bölümünü ziyaret ederek hastalarla söyleşi etti. Peşinden basketbolcular hastalara hangi takımın taraftarı olduklarını sorarak, onlara imzalı forma armağan etti.

KÖKSAL: BİR NEBZE DE OLSA AYNI DUYGUYU PAYLAŞABİLDİYSEK NE MUTLU BİZE

Etkinliğin oldukca anlamlı bir organizasyon bulunduğunu söyleyen Galatasaray Ekmas kaptanı Göksenin Köksal, “Bu organizasyonda bulunduğumuz için hakkaten her insana oldukca teşekkür ediyoruz. 1-7 Nisan Kanser Haftası’nda Darüşşafaka Lassa, Fenerbahçe Beko ve Galatasaray Ekmas sporcuları olarak hastalarımızı ziyaret ettik. Hepsine teker teker forma takdim ettik. Bir nebze onları mutlu edebildiysek bizim için oldukca güzel bir şey. İnşallah tüm hastalarımız sağlığına kavuşur. Onlarla bir nebze de olsa aynı duyguyu paylaşabildiysek ne mutlu bizlere” ifadelerini kullandı.

DEMİR: TEDAVİ GÖREN HASTALARIMIZA OLABİLDİĞİNCE MORAL VE İYİ NİYETİMİZİ GÖSTERMEK İÇİN BURADAYIZ

Kanser tedavisinin zor bir süreç bulunduğunu belirten Darüşşafaka Lassa oyuncusu Berk Demir, “Kanser Haftası dolayısıyla, tedavi gören hastalarımıza olabildiğince moral vermek ve iyi niyetimizi göstermek için buradayız. Ümit ederim bu fena hastalığa ve hastalıktan muzdarip olan tüm insanlara bir nebze de olabilse moral verebilmişizdir. Bu herhangi birimize de olabilir; yakınlarımız, sevdiklerimiz, ailemizden biri de olabilir. O yüzden moral vermek, devamlı pozitif düşünmek doğal ki mühim. Ikimiz de bugün buna katkı sağlamak adına elimizden geleni halletmeye çalıştık” diye konuştu.

EKŞİOĞLU: PARKEDE HER NE KADAR RAKİP OLSAK DA KANSERE KARŞI HEPİMİZ BİRLİKTEYİZ

Fenerbahçe Beko’dan Mert Emre Ekşioğlu ise “Kanser Haftası’nda hem kulübüm Fenerbahçe Beko hem de şahsım adına burada olmaktan oldukca mutluyum. Parkede her ne kadar rakip olsak da kansere karşı çoğumuz hep birlikteyiz. Mühim bir toplumsal mesuliyet etkinliği… O yüzden hep beraber kanser hastalarına destek olmak tüm takımlar açısından ve bizim için mühim” diye konuştu.

PROF. DR. GÜNALDI: KANSERİN ÇARESİZ BİR HASTALIK OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ

Onkoloji hastalıklarının farkındalığı açısından bu tür toplumsal çalışmaların oldukca yararlı bulunduğunu aktaran Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Günaldı, “Bilhassa de hastalarımız oldukca mutlu oldular. Oldukca memnun kaldılar. Onlar açısından da kıymet verilmek güzel bir his. Sonuçta zor bir dönemden geçiyorlar. Artık kanser hastalığı oranı giderek artıyor. Sadece her neyse ki ölüm oranları oldukca azalıyor. Bundan dolayı tedaviler oldukca gelişti. Artık kanserin çaresiz bir hastalık bulunduğunu düşünmüyoruz. Onları da bu mevzuda bu aşamalarda toplumsal açıdan desteklemek oldukca iyi oluyor. Aslen onları pozitif anlamda motive ediyor. Aynı şekilde kıymet verildiğini hissediyorlar. Bir tek ziyaret edilen değil, ziyaret edilmeyen hastaların da bu tür toplumsal faaliyetlerin paylaşılması hoşlarına gidiyor ve onları daha oldukca pozitif yönde etkiliyor. Bu tür faaliyetlerin daha da sayısının arttırılmasını, çoğaltılmasını ve farkındalığın bilhassa de göz önüne getirilmesini tavsiye ederim” dedi.

DOÇ. DR. ŞENGÜL: FARKINDALIK YARATMAK ÇOK ÖNEMLİ

1-7 Nisan Kanser Haftası’nda farkındalık yaratmanın oldukca mühim bulunduğunu belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Nilay Şengül, “Kanser şu an halk sağlığı problemi. Türkiye’de erken teşhis oldukca mühim. Bundan dolayı erken teşhis hakkaten yaşam kurtarıyor. Erken teşhis edildiğinde kür şansı da oluyor. Türkiye’de de kanser tarama programları var ve Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde, Aile Sağlığı Merkezlerinde tamamen parasız yapılıyor. Bu yüzden farkındalık yaratmak mühim. Kanser vakalarının sıklığı Türkiye’de de arttı. Bu etkinlikle hastalar hakkaten motive oldular. Hastaların motivasyonu tedavi aşamasında da oldukca mühim. Ek olarak kemoterapi ünitesine bir hareketlilik kattı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz