Ergin Ataman milli takım hedefini açıkladı – Basketbol Haberleri

FIBA EuroBasket 2025 Elemeleri B Grubu’nda 22 Şubat Perşembe günü deplasmanda İtalya ve 25 Şubat Pazar günü evinde İzlanda ile karşılaşacak olan A Ulusal Adam Basketbol Ekibi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, A Ulusal Adam Basketbol Ekibi Başantrenörü Ergin Ataman, A Ulusal Adam Basketbol Ekibi Genel Menajeri Alper Tunca Yılmaz ve ulusal ekip oyuncuları katıldı.

Görüşmede açıklamalarda bulunan Başantrenör Ergin Ataman, “Burada tekrardan ulusal formayla karşınızda olmak, coşku ve gurur verici. A Ulusal Ekip olarak Sinan Erdem Spor Salonu’nda dün akşam ilk antrenmanımız yaparak hazırlıklarımıza başladık. Yeni bir süreç başlıyor. Avrupa şampiyonası elemeleri başlıyor. İlk etapta iki maç oynayacağız. Perşembe günü İtalya’da, İtalya Ulusal Ekibi ile pazar günü ise burada İzlanda ile oynayacağız. Kadromuzu, şu anda Türkiye liglerinde en formda olan oyunculardan meydana getirmeye çalıştık. Birkaç noksan var. Ligde kendi takımında fazlaca fazla talih bulamasa da taktiksel anlamda ulusal takıma katkı sağlayacağını düşündüğümüz adları de aramıza dahil ettik. Doğal ki bu pencere maçları antrenörler için kolay maçlar değil. Takdir edersiniz ki perşembe günü maç var ve biz hemen hemen bugün tam anlamıyla kapsamlı bir antrenman yapacağız. Yarın da İtalya’da bir antrenman yapmış olup, maça çıkacağız. Bizim takımımızın bir iskeleti var. Bu Avrupa şampiyonasında NBA’de (Amerikan Basketbol Ligi) forma giyen oyuncular oynayamayacak. Bir tek bizim takımımızda değil, şampiyonaya katılan tüm takımlar için bu durum geçerli. Bu durumun sorgulanması gerekiyor. Bizim için dezavantaj olan bir durum. Şu sebeple NBA’de en fazla oyuncu bulunan ülkelerden bir tanesi de biziz” diye konuştu.

İtalya ve İzlanda müsabakalarını değerlendiren Ataman, “Zor bir maç oynayacağız. İtalya, zor bir ekip. Tecrübeli bir ekip. Onlar da 2-3 senedir aynı hocayla istikrarlı bir halde devam ediyorlar. Euroleague’de oynayan tecrübeli oyuncuları var. 10-12 bin kapasitelik bir salonda oynayacağız. Oradan en iyi sonuçla buraya dönerek, kendi sahamızda İzlanda ile oynayacağız” şeklinde konuştu.

“Son Avrupa şampiyonasının tadı damağımızda kaldı”

Ergin Ataman, kuvvetli bir ekip olduklarının altını çizerek, “Şampiyonada gruplar 4 takımlı. Grubumuzda ek olarak Macaristan’da var. Biz ulusal ekip olarak basketbola bu kadar yatırım meydana getiren bir ülke olarak gruptan çıkacağımızı ve 2025 Avrupa Şampiyonası’na katılacağımızı düşünüyorum. Orada da başarıya ulaşmış sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Şu anki mevcut kadromuza NBA’de forma giyen oyuncularımızı da eklediğimiz süre başarıya ulaşmış bir turnuva geçireceğimizden şüphemiz yok. Son olarak Avrupa şampiyonasının tadı damağımızda kalmıştı. Grubu İspanya ile oynanan müsabakadaki son saniye basketi ile ikinci olarak tamamlamıştık. Çeyrek finalde Fransa’ya kaybetmiştik. Hatırlarsanız o turnuvada da Fransa ile İspanya final oynamıştı. Dolayısıyla bizim takımımızın kuvvetli bulunduğunu biliyoruz. Gücümüz var fakat bu gücü kullanmamız gerekiyor” açıklamalarında bulunmuş oldu.

“Ümit ederim Tarık Biberovic’i devşirme değil de Türk oyuncu olarak kullanabiliriz”

Devşirme olarak Tarık Biberovic’i ulusal takıma dahil ettiklerini dile getiren Başantrenör Ergin Ataman, “Tarık Biberovic, fazlaca ciddi bir gelişim gösterdi. Son iki yılda, bilhassa de bu yıl göstermiş olduğu performans ile üstüne koyarak oynuyor. Euroleague’de de ciddi dakikalar alıyor. Ben de takip ediyorum. Bu pencere maçlarında Tarık’ı kullanacağız. Genç bir oyuncu. Takıma katkıda bulunacağını düşünüyorum. Kendisi uzun senelerdir Türkiye’de oynuyor. Umuyorum ki Tarık Biberovic’i devşirme değil de Türk oyuncu olarak kullanabiliriz. Ercan Osmani örneğinde olduğu benzer biçimde. Aynı örnek bulunduğunu düşünüyorum. Öteki oyuncularımızın da eksiksiz bir halde buraya dahil olmasının peşinden bir ihtimal bir tane de Avrupa yada NBA’den takıma ek olarak bir çıta atlatacak devşirme bir oyuncuya kapımız açık olur. Bu da planlarımızda var” yorumunu yapmış oldu.
A Ulusal Ekip’ın, oyuncu yetiştirme yeri olmadığını sözlerine ekleyen Ataman, “Oyuncunun gelişimini gerçekleştireceğimiz bölgeler Genç Ulusal Ekip, Umut Ulusal Ekibi ve B Ulusal Ekibi’mızdır. A Ulusal Ekip, en iyi ve en formda olan oyuncuların yer almış olduğu ve başarı odaklı olan bir sistemdir. Ben bu durumun bu şekilde olduğuna inanıyorum” dedi.

“Ülke olarak NBA’de en fazla oyuncusu olan ülkelerden bir tanesiyiz”

Başantrenör Ergin Ataman, NBA’de forma giyen oyuncu sayısının fazlaca olmasının dezavantaj olabildiğini aktararak, “Futbol ve voleybolda oyuncuların ya Türkiye’de ya da Avrupa’da oynadıklarını görüyoruz. Fakat basketbolda durum bu şekilde değil. Sanırım biz ülke olarak NBA’de en fazla oyuncusu olan ülkelerden bir tanesiyiz. Bu da bir çok süre dezavantaj oluyor bizim için. NBA oyuncularımız kimi zaman hazırlık süreci için aflarını talep ediyorlar. Bu durum açıkçası bizim için sorun oluşturuyor. Futbol ve voleybolda olduğu benzer biçimde oyuncular ile devamlı bir arada olamıyorsunuz. Bu evlatları bir tek yazları görebiliyoruz” açıklamalarında bulunmuş oldu.

“Hedefim A Ulusal Ekip’da da ne olursa olsun bir kupa kazanmak”

Kulüp düzeyinde Avrupa’da tüm kupalara ulaştığını vurgulayan Ataman, “İlk göreve başladığımda bana noksan olan ne var diye sormuştunuz. Ben de size ulusal takımlar düzeyinde kupam olmadığını söylemiştim. Kulüpler bazında Avrupa’da her kupaya ulaşmış bir hocayım. Hedefim A Ulusal Ekip’da da ne olursa olsun bir kupa kazanmak. İnşallah iyi başlarız ve turnuvada da madalya kazanabiliriz. Benim alıştırmacı olarak hedefim bu” cümlelerine yer verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz