Ormanspor yükseliyor – Basketbol Haberleri

Bir dönem Basketbol Süper Ligi’nde de yer edinen OGM Ormanspor, sezona fena başlamıştı fakat yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Takıma sürem başladıktan sonrasında gelen tecrübeli Coach Mehmet Kabaran, düşme hattından almış olduğu Ormanspor’u yavaş yavaş yukarılara doğru taşımayı başardı. Oldukça iyi bir kulüpte, oldukça iyi bir ortamda çalıştığını belirten Kabaran, sezonla ilgili düşüncelerini söyledi:

İlk geldiğimde sıralama olarak fena durumdaydık. Oyuncular bir özgüven problemi yaşıyordu. Ilkin bu özgüven sorununu halletmeye çalıştık. Oyuncuların hepsi tecrübeli. Bu ligde, bu seviyelerde uzun senelerdir oynamış adlar. Kendi aramızda bunu konuştuk ve bu problemi halletmeye çalıştık. Itimat sorununu hallettiğimizde ekip tepki vermeye başladı. Sistemimiz de oturmaya başladı. Geldiğim ilk hafta Ankaragüce ve Konya şeklinde takımları uzatmada yendik. Ortaya koyduğumuz bu direnç ve kazanmayı başarmak ekibi mental olarak oldukça etkiledi. Sonrasında da öteki galibiyetler gelmeye başladı. Doğal ki uzun pozisyonuna getirdiğimiz tecrübeli Eric Buckner ve gene sonradan aldığımız oyun kurucu Ian Miller da bu çıkışımızda hisse sahibi oldu. Sürem başlangıcında istediğimiz yerde değildik fakat şimdi Play-Off sınırına yaklaştık. Hedefimiz Play-Off oynamak. Sonrasına bakacağız”

Ormanspor yükseliyor

“Kulübün mükemmel bir yapısı var. Tesisler, şartlar muhteşem. Yönetim oldukça ilgili. Maddi olarak da bütçeyi gerçekçi belirliyorlar ve ödemeler gününde oluyor. Bu oyuncular için oldukça mühim. Bizlere de oldukça destek veriyorlar. Bir aile ortamı var. Devlet kurumu olduğundan daha bir güvende hissediyor insan kendini. Sportif başarı doğal ki mühim fakat çalışıyorsan, dürüstsen bunun kıymetini biliyorlar ve sana hissettiriyorlar. Öteki kulüpler, iş adamlarının kişisel harcamalar yapmış olduğu kulüplerde tamamen performans odaklı bakılıyor. Burada da performans doğal ki mühim fakat kıymetli sezmek de mühim. Ormanspor’daki en büyük avantajlarımdan biri de daha ilkin benim oyunculuğumu yapmış Orçun Tunca’nın genel menajer olması. Oyunculuktan geliyor, beni tanıyor olması sebebiyle oldukça sıhhatli bir halde birlikte çalışıyoruz”

“TBL’de hak etmiş olduğu kıymeti görememiş oyuncular var. Sözgelişi bizim takımda Göktürk, Mertcan, Oğuzhan ve Alperen oldukça daha iyi yerlerde olabilecek oyuncular. BSL seviyesinde bile yer alabilirler. Genel olarak ‘oyuncu yetişmiyor’ probleminin için şunları söyleyebilirim. Her tarafın yanlışları var. Oyuncuların bir ‘güvenli bölgesi’ var ve oradan çıkmak istemiyorlar. Kulüplerin hataları var. Sözgelişi, eski tekniklerle yeni jenerasyona kolay ulaşamıyoruz. Onlara ulaşmak için bizim de yeni şeyler, yeni idman içerikleri hazırlamamız gerekiyor bence. Onları o güvenli alandan çıkarmamız gerekiyor. Bir de yetiştirici eksikliğimiz var. İyi ve tecrübeli antrenörler üst yapılarda vazife alıyorlar. Alt yapıdaki antrenörler de kıymet görmüyorlar. Maddi olarak oldukça azca ücret alıyorlar. Biz tecrübeli antrenörleri maddi kaygıdan uzak bırakarak alt yapılara kaydırabilirsek o süre hem alıştırmacı, hem de oyuncu yetiştirebiliriz”

TAM BİR TÜRKİYE SEVDALISI
Ormanspor’un Amerikalısı Erick Buckner bir seyyah. En o kadar da Türkiye’de vazife aldı. Sırasıyla Uşak, İstanbul BŞB, Türk Telekom, Büyükçekmece, Afyon ve Sigortam Net’te forma giyen tecrübeli basketbolcu, gene oldukça sevilmiş olduğu Ankara’da. Bu kez Ormanspor’un başarısı için ter döküyor. Türkiye’yi oldukça sevdiğini ve ne süre teklif gelse derhal kabul ettiğini söyleyen Buckner, “Dünya’nın bir oldukça yerinde oynadım fakat Türkiye benim için başka. İnsanları, yemekler, kulüpler vs. Burada kendimi oldukça rahat ve mutlu hissediyorum. ABD’de oldukça ufak bir şehirde doğup büyümüş olduğu için, burada da ufak şehirlerde yaşamak benim için asla mesele olmadı. Her ortama uyum sağlayabiliyorum. Eşim de Türkiye’yi oldukça seviyor. Basketbolu ne süre bırakacağım bilmiyorum fakat bırakınca he yapacağımı biliyorum. Büyükbabamın bir otomobil alım satım şirketi var. Aile işimiz. Ben de otomobilleri oldukça seviyorum. ABD’ye dönünce gene aile işimiz olan otomobil sektöründe bir iş yapacağım” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz