Kadın basketbolda skandallar silsilesi! Bursa’nın başına geldi… – Basketbol Haberleri

FIBA Hanımefendiler Avrupa Kupası play-off turu rövanş maçında, İngiltere temsilcisi London Lions ile karşılaşan Bursa Uludağ Hanım Basketbol Ekibi, İngiltere’nin vize problemi çıkarması sebebiyle sahaya 1’i sakat 5 oyuncuyla çıkabildi. Perşembe akşamı TSİ 22.00’de başlamış olan mücadelede Bursa Uludağ, London Lions’a 5 kişiyle çıktı. Hatta 5 kişiden 1’i (Eda Şahin) sakatlığı sebebiyle bir tek saldırı esnasında, ekip bölgesinde kalmış olarak savaşım etti. Benchi bomboş kalan Uludağ Basket oyuncularına su verecek dahi kimse yoktu!.. Skandal vakaya nasıl gelindi…

İnternetten vize başvurusu yaptırdılar

30 Kasım Perşembe günü çekilen kura sonrası, Bursa Uludağ, İngiltere ekibi London Lions’la eşleşmişti. Ekip yöneticileri, 4 Aralık Pazartesi günü, teknik kurul ve oyuncular için, İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmuş oldu. Konsolosluk, rakip ekip London Lions’un çağrı mektubuna karşın sporcular dahil vize muafiyeti olmadığını öne sürerek web üstünden vize başvurusu yapmaları icap ettiğini söylemiş oldu. 21 Aralık Perşembe günü oynanacak maç için en erken buluşma 13 Aralık Çarşamba gününe alınabildi ve vize için bu süre oldukça azdı. Konsolosluk da vize sürecini kısaltmak için hiçbir girişimde bulunmadı.

Çifte vatandaşlığı bulunan oyuncular gidebildi

Teknik kurul, bunun üstüne FIBA’ya durumu bildirdi ve maçın ertelenmesini istedi. Teklifi kabul etmeyen FIBA yöneticileri bir de maça çıkılmaması üstüne, kulübe 40 bin Euro para cezası verileceğini bildirdi. Temsilcimiz bu yüzden, Avrupa ve ABD vatandaşlıkları bulunan; Hırvat vatandaşı Mia Masic, İspanya vatandaşı Oumoul Sarr, ABD vatandaşı Channon Fluker ile Bulgaristan çifte vatandaşlığı olan Kaptan Eda Şahin ve Almanya çifte vatandaşlığı bulunan Tuba Poyraz’dan oluşan 5 kişilik ekibiyle İngiltere’ye gitti. Sakat şekilde oyuna çıkan, oyun kurucu Eda Şahin bazı hücumlara katılmadığı maçta Bursa Uludağ Hanım Basketbol Ekibi, London Lions’a 122-63 yenildi. Bursa Uludağ ilk maçı da 77-53 kaybetmişti.

Kadın basketbolda skandallar silsilesi Bursanın başına geldi...

Berk Aladağ: FIBA men olacağımızı söylemiş oldu

Bursa Uludağ Hanım Basket Başkanı Berk Aladağ süreci şu şekilde söyledi: “30 Kasım günü İtalya’da deplasman maçı sonrası kura çekimleri oldu. 30 Kasım akşamı meydana getirilen kura çekiminde, bizim İngiltere ekibi ile eşleştiğimiz belli oldu. Takımız 1 Aralık’ta İtalya’dan Türkiye’ye döndü. Araya hafta sonu girmiş olduğu için 4 Aralık Pazartesi günü de biz Türk ekibi olarak vize evraklarımız hazır bir halde, İstanbul’a İngiltere Başkonsolosluğu’na gittik. Fakat oradaki yetkililer bu şekilde müracaat yapamayacağımızı, internet sayfası üstünden buluşma alıp o şekilde işlemlere devam edeceğimizi söylediler. Ikimiz de kendilerine karşı takımdan gelen davetiye mektubunu sunduk. Bizim hususi bir amaç için oraya gideceğimizi, ülkemizi temsil etmek için gideceğimizi belirttik. Fakat gene de kabul etmediler. Kısıtlı bir zamanımız vardı Daha sonrasında biz web üstünden buluşma aldık. En yakın buluşma 13 Aralık’taydı, 13 Aralık’a aldık. İngiltere bizlere vize verme mevzusunda pozitif yönde bir dönüş yapmadı, vize işlem süremizi kısaltmadı. Ikimiz de müracaat hayata geçirmeye gittiğimizde, bunun 15 iş günü sürdüğünü belirttiler. Oraya gezinsel amaçlı yada seyahat amaçlı gitmediğimizi, hususi bir turnuva için gittiğimizi ve 2 günlük vize talebimizin bulunduğunu belirttik. Hiçbir şekilde pozitif yönde cevap alamadık. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri devreye girmesine karşın, Londra hiçbir şekilde bizlere bir öncelik tanımadı. Doğrusu işlem süresini kısaltmadı”.

‘5 oyuncumuz oraya sahipsiz bir halde gitti’

Başkan Aladağ ek olarak, “Sorun yenmek ya da yenilmek değil. Biz ülkemizi temsil etmek için başka bir ülkeye gidiyoruz. Burada bizlere bu olanak tanınmadığı için noksan kadro gittik. Koç, destek alıştırmacı, fizyoterapist, masör şeklinde ekibimizden asla kimse yok. 5 oyuncumuz oraya sahipsiz bir halde gitti. Bu görünüm açıkçası bizi oldukça üzdü. 10 oyuncumuz ve staff ekibimiz gidecekti, tam kadromuz bu şekilde. Beni en oldukça üzen, bu şekilde ciddi bir turnuvada bizlere vize imkanı tanınmayıp, noksan bir kadro ile sahipsiz bir halde gidip, orada müsabakaya çıkmak oldu. Kaptan Eda Şahin, 2 hafta ilkin sakatlandı. Normalde vizeler çıksaydı, Eda Şahin’i oraya göndermeyecektik. Şundan dolayı burada tedavisi devam ediyordu. FIBA bizlere 5 oyuncu koşul koydu. FIBA, noksan olarak maça çıkarsak hükmen yenik olacağımızı, 40 bin Euro ceza yiyeceğimizi ve yaşam boyu FIBA Hanımefendiler Avrupa Kupası’ndan men olacağınızı söylemiş oldu. Mecburen Eda’yı göndermek zorunda kaldık. Şundan dolayı Eda ve Tuba’nın çifte vatandaşlıkları var. FIBA Genel Sekreteri’nin, ‘Hiçbir şekilde 5 oyuncunun altına düşmesinler. Düşerlerse turnuvayı rezil ederler ve sonrasında ciddi yaptırımlar olur’ şeklinde söylemleri de olmuş. Bunlar hoş şeyler değil. Orada yarışma esnasında neler olacağını kimse bilmesi imkansız, oyuncu sakatlanıp düşebilir. O yüzden oyuncular da oldukça davranışlarında ölçülü bir halde oynadı ve 40 dakikayı 5 kişiyle bitirdiler” diye konuştu.

Kadın basketbolda skandallar silsilesi Bursanın başına geldi...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz