OGM Ormanspor hedefi en tepeye koydu! Önce dörtlü, sonra final – Basketbol Haberleri

Hanımefendiler Basketbol Süper Ligi’nde ilk yarıyı ilk 4 sıra içinde tamamlayıp Türkiye Kupası’nda yer almaya hak kazanan ve geçtiğimiz hafta başlangıcında meydana gelen kura çekiminde Emlak Konut ile eşleşen OGM Ormanspor, gözünü 4-5 Ocak’ta Balıkesir’de oynanacak dörtlü finallere dikti.

Yeşil-Beyazlılar’ın, bununla birlikte U20 Ulusal Ekibi’nın da coachu olan deneyimli baş antrenörü Mert Oktay, bu sezona dair hedeflerini, uzun ve kısa vadeli planlarını aktardı.

Ormanspor’un altyapısından yetişen eski bir oyuncusu olmasının yanı sıra U20 Ulusal Ekibi’na da antrenörlük yapmasından kaynaklı olarak değişik bir misyon üstlendiğinin altını çizen Oktay, “Buradaki gayemiz bir tek zirve yarışında değil, oyuncu yetiştirmek ve kulübümüzü en iyi şekilde temsil etmek adına da örnek teşkil etmek” dedi.

1973 senesinde Ankara’da Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Ormanspor’da 1,5 yıldan bu yana vazife meydana getiren 34 yaşındaki Oktay’ın ve gene takımın 22 yaşındaki genç kaptanı, ulusal guard Gökşen Fitik’in görüşleri şöyleki:

MERT OKTAY: ‘ADIM ADIM İLERLİYORUZ’

“Türkiye Kupası’ndaki rakibimiz Emlak Konut oldu. Onlarla bu sürem daha ilkin de (ligde) oynamıştık. Rakibimiz üç periyot fazlaca iyi savaşım etmişti. Son periyot istediğimiz oyunu sahaya yansıtmış ve kazanmıştık. Doğal ki kupa daima sürprizlere açık. Biz gene aynı ciddiyetle aynı mücadeleyi gösterip kazanmayı arzuluyoruz. Eğer Emlak Konut’u geçebilirsek, Dörtlü Final’de Fenerbahçe Alagöz Tüm ortaklık-Nesibe Aydın galibi ile oynama fırsatı yakalayacağız. Eğer Balıkesir’e gidebilirsek doğal ki orada da daha ilerisini, finali görebilmeyi hedefliyoruz. Söylediğim benzer biçimde kupa maçları daima sürprize açık. Her şey olabilir. Şu anki ilk hedefimiz yeniden ilk dört içinde olup Balıkesir’e gidebilmek.”

‘TÜRK OYUNCULARIMIZ ANA ROLDE’

“Biz ekip kimyasını kurarken, Türk oyuncularımızın da ana rolde olmasını istediğimiz bir yapı oluşturduk. Yabancı tercihlerimizi de buna gore yaptık. İki pozisyonu oynayabilen fazlaca yönlü yabancı oyuncular seçtik. Sezona iyi başladık. İlk iki hafta ABD’li oyuncularımız yoktu WNBA sezonundan dolayı… Sürem başlangıcında tam kadro olamadık. Fakat o evrede de takımdaki öteki oyuncularımızdan nasıl verim alacağımıza, onları nasıl kullanacağımıza dair daha iyi düşünce sahibi olmayı da başardık. Türk oyuncularımız daha çok mesuliyet aldılar. Son dönemde kayıplar yaşadık sadece ilk yarıda ilk 4 hedefimizi tutturarak Türkiye Kupası’na katılmaya hak kazandık. Doğal bundan sonrasında da maç maç ilerlemeyi hedefliyoruz.”

OGM Ormanspor hedefi en tepeye koydu Önce dörtlü, sonra final

‘YABANCILARIMIZ DA ÇOK GENÇ’

“Ortalama beş senedir U20 Ulusal Ekibi’nda ilkin destek antrenörlük ve son dönemde de baş antrenörlük yapıyorum. 22 Yaş Altı Ulusal Takımımız’dan 5 oyuncuya sahibiz. Yabancılarımız da fazlaca genç. Bunun benim için şöyleki bir pozitif yanları oluyor. Hem o jenerasyona daha yakın kalıyorum, daha iyi kontakt kuruyorum hem de Avrupa basketbolundaki yeni gelen oyuncuları görmemiz için de bu bir fırsat oluyor. Doğal ki gidişat oldukça yorucu… Fakat her işin kendine gore zorlukları, sorumlulukları var. Bu iş de zor ve stresli. Buna pozitif yönde tarafınca bakıyoruz. Gençlerin de daha iyi olmaları için çabalıyoruz.”

‘GENÇLERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ’

“Kaptanımız 22 yaşındaki Gökşen Fitik… Fakat yaşına gore fazlaca deneyimli… Genç oyuncularımızın da mesuliyet alması fazlaca fakat fazlaca mühim… Gökşen bir ihtimal 2-3 yıl sonrasında A Ulusal Ekip’ın da kaptanı olacak. Kısacası gençlerimizin önünü açmak, onları geleceğe hazırlamak için de bir çaba içindeyiz.”

‘YÖNETİM DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ’

“Yönetimin desteği bizim için fazlaca mühim… Biz bir genel müdürlük kulübüyüz. Bizlere yöneticilerimizin gösterdikleri yaklaşım muhteşem… Saha içi sonuçlardan fazlaca kulübün imajına kıymet katacak yaklaşımları daha ön planda tutuyorlar. Maç yitirmek, kazanmak benzer biçimde detaylara odaklı değiller. Üzerimizdeki spor baskısını hissettirmemek için her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Buradaki misyonumuz da bu açıdan daha değişik… Şampiyon olalım, her maçı kazanalım diyen bir yönetimimiz yok. Fakat doğal bunun rahatlığıyla hareket edip, saha içi sonuçlara odaklanmama benzer biçimde bir misyonumuz da yok. Biz sahada elimizden gelenin en iyisini yapmış olup doğal ki kazanmak, en iyi noktalara gelmek için çabalıyoruz.”

‘LİGDE DE HEDEFİMİZ FİNAL OYNAMAK’

“Güzel bir kimya yakaladık. Fazlaca iyi bir arkadaşlık var ekip içinde… Enerjimiz de fazlaca iyi… Ümit ederim önümüzdeki maçlarda daha iyi sonuçlar elde ederiz. Ligi ilk dört içinde bitirmek istiyoruz. Lig sonunda da hedefimiz final oynamak…”

GÖKŞEN FİTİK: DETAYLARA ÖZEN GÖSTERİYORUZ

OGM Ormanspor’un 22 yaşındaki ekip kaptanı, ulusal guard Gökşen Fitik de bu sezonki hedeflerine ve Ulusal Ekip’a dair düşüncelerini aktardı.

Gökşen, “Takımın neye ihtiyacı var ise onu halletmeye çalışıyoruz. Kısalar olarak bizim de ribaundlara destek olmamız gerekiyor. Uzunlar doğal ki ribaundlarda avantajlı. Fakat işin içine talep girince o uzun avantajını ortadan kaldırabiliyorsun. Ben ve ekip dostlarım da bu aşamada fark yaratacak noktaları bildiğimiz için bu benzer biçimde detaylara itina gösteriyoruz” diyerek sözlerini şöyleki sürdürdü:

‘KAPTANLIK BENİM İÇİN DE AYRI BİR TECRÜBE’

“Doğal ki kaptanlığın verdiği bir yönlendirme, destekleme oluyor. Evet, genç bir kaptanım. Yaşadığım tecrübeleri en iyi, en doğru şekilde aktarabilmek fazlaca mühim. Fakat doğal bu benim için de fazlaca ayrı bir deneyim oluyor. Fakat buradaki her oyuncunun daha iyi olabilmesi için gözlemlediğim minik bir detay bile olsa paylaşmaya çabalıyorum.”

‘İNANÇLA MÜCADELE ETMELİ, PES ETMEMELİYİZ’

“Yüksek bütçeli, daha geniş ekibi olan takımlarla oynarken daha konsantre olmalıyız. Sahaya koyduğumuz yüreğin, mücadelenin bazı şeylerin önüne geçebileceğini düşünüyorum. Soyunma odasında hep konuştuğumuz şey, yüzde yüzünü vermeye çalışan bir ekip olmamız gerektiği… Bundan güvenilir olalım. Ve soyunma odasına geri geldiğimizde ‘evet her şeyi yaptık fakat olmadı. Nerede hata yaptık?’ diyelim ve hatalarımızı tekrarlamadan gene aynı inanç ve azimle savaşım edelim, pes etmeyelim.”

‘ÇOK GÜÇLÜ BİR GEÇMİŞİMİZ VAR’

“Ulusal Ekip’la geçen yaz yer aldığımız son Avrupa Şampiyonası’ndan bahsetmemiz gerekiyor. Şanssızlıklar yaşadığımız ve hedeflerimizin de fazlaca uzağında kaldığımız bir Avrupa Şampiyonası oldu… Fazlaca daha iyi bir ulusal ekip izletmek isterdik. Fakat doğal bu süreçte bizim yapmamız ihtiyaç duyulan artık yaşadıklarımızdan ders çıkarmak… Nerede hata yaptığımızı görüp, bu hatalarımızdan arınıp, neleri değiştirmemiz gerektiğine karar vermek adına önemliydi. Bence fena bir kadromuz yok. Geçen yıl Euroleague finali oynayan iki Türk takımının oyuncularının ağırlıklı olduğu bir Ulusal Ekip’a sahibiz. Bizim için fazlaca üzücüydü erkenden havlu atmak… Artık bahanelere takılmadan, istikrarlı bir halde ilerlememiz gerekiyor. Turnuvada arka arkaya maçlar oynuyoruz. Bigün iyi, bigün fena olamayız. Bu tarz şeyleri görüyoruz. Daha çok konsantre olmamız gerekiyor. Nasıl daha iyi olacağımızı ve bunda süreklilik sağlayacağımızı keşfetmeliyiz. Hedefimiz ilk olarak gruptan önder olarak çıkmak ve sonrasında da A Ulusal Hanım Basketbol Takımımız’ı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek en büyük hedefimiz. Bizim hedefimiz daima yüksektir. Fazlaca kuvvetli bir geçmişimiz var. Bunun aksini düşünmemiz mümkün değil. Daha ilkin şanssızlıklar da yaşamış olabiliriz. Fakat ben bir halde şeytanın bacağını kıracağımıza inanıyorum. Geçmişte büyük başarılar elde etmiş bir takımın devamıyız. Bunun karşılığını sahada vermeliyiz.”

OGM Ormanspor hedefi en tepeye koydu Önce dörtlü, sonra final

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz