BOTAŞ GM’i Gürkan Can: Alt yapı çalışmaları en sağlıklı şekilde sürüyor – Basketbol Haberleri

Bayanlar Basketbol Süper Ligi’nin önde gelen kulüplerinden önde gelen BOTAŞ, oyuncu yetiştirme mevzusunda da örnek olacak kulüpler sıralamasında ilk sıralarda yer ediniyor…  Genel Menajer Gürkan Can’a bakılırsa iyi bir sporcu yetiştirirken, onlara iyi eğitim olanaklarının sağlanması, bilişsel ve toplumsal gelişimleri de mühim bir yer tutuyor… Bu bağlamda da uzun senelerdir mühim yol kat etmiş Botaş… Başarı elbet mühim sadece Can’a bakılırsa daha mühim olan, Ulusal Ekip seviyesinde katkı sağlayacak oyuncuları vitrine sunmak oldukça daha kıymetli…
İşte Can’ın ağzından Botaş’ın 40 senelik serüveni, yeni coach Cemal İlker Gözeneli ve ekip kaptanı Nihal Güngör Yıldırım’ın sezona dair görüşleri:

CAN: ANKARA’YA MİSYONUMUZU DA TAŞIDIK
“Botaş olarak bir alt yapı kulübü olarak hayata devam ediyoruz. Gelecek yıl 40. senemizi kutlayacağız. Bu da bizim için mühim bir detay. Biliyorsunuz ki ki bu proje, Adana Ceyhan’da, bizim kendi Yumurtalık tesislerimizde hayata geçen bir proje. Bir tek ve bir tek kız çocuklarına yönelik, pozitif imtiyaz güderek, bir toplumsal mesuliyet projesi olarak dünyaya geldi. Gelişme aşamasında doğal başarılarla birlikte Süper Lig’e kadar uzanan bir seyahat oldu bu. O dönemlerden sonrasında 2017’de Ankara’ya taşınma durumumuz oldu. Taşındıktan sonrasında bu misyonumuzu devam ettirmek bizim için oldukça önemliydi. Başkanımız Kerim Taşkıran da bu görevi devam ettirmemiz üstünde durdu. Bizlere aktarılan bu mesuliyet devamında alt yapımızı Ankara’da kurduk. Geldiğimiz nokta itibarıyla oldukça mutluyuz. Altyapı takımlarımız Ankara’da oldukça iyi dereceler alıyor. Onlarca evladı her yıl ulusal takımlara gönderiyoruz. Aynı şekilde antrenörlerimizi de… Doğal altyapı mühim… Geçen yıl U14 ve U16’da Türkiye şampiyonu olduk. U18’de Türkiye dördüncüsü, BGL’de üçüncü finalimizi oynadık. ilk senenin şampiyonuyduk. A takımımızla da yarı final oynadık. Doğrusu oldukça iyi ve verimli bir sürem geçirdik. Gelişim takımımız da yabancı oyuncularımız olmadan yarı final oynadık ki yarı finalde 3-2 kaybettiğimiz İzmit şampiyon oldu. Bundan dolayı oldukça mutluyuz. Doğal 4-5 oyuncumuz A takıma çıktı. Doğal evlatların takıma alışma, Süper Lig’e alışma evresi, sancıları oluyor. Bu süreçte birazcık sabretmek gerekiyor. Bizim gayemiz alttan çıkardığımız evlatların Süper Lig’de süre almasını sağlamak ve Ulusal Ekip’a oyuncu yetiştirmek. Gayemiz bu olduğundan bu çerçevede çalışmalarımızı yürütüyoruz. Başarılar, şampiyonluklar elbet hedef olmalıdır. Sadece amaç olarak bizim önceliğimiz, birinci misyonumuz iyi birer kişi, iyi birer sporcu yetiştirmek. Onları fena alışkanlıklardan uzak tutup doğruya yönlendirmek… Sporla disipline etmek… Oturmuş, oldukça güzel bir alt yapı organizasyonumuz var. Yedinci yıla giriyoruz. Bunun meyvelerini topluyoruz. Bu bizi de, yönetimimizi de oldukça mutlu ediyor. Bu bağlamda yönetime de ayrı bir ayraç açmamız gerekiyor. Başkanımız Kerim Taşkıran, Ankara’ya taşınma sürecinde ve sonrasında da oldukça süre harcadı. Kendisi bununla beraber Botaş’ın yönetim kurulu üyesi… Hala da işinden, ailesinden feragat ederek oldukça mühim süre harcıyor bu kulübe… Gönüllülük esasına bakılırsa, fedakarlık yaparak aramızda oluyorlar. Biz burada bir aile ortamı oluşturduk. Aramızdan ayrılan ve yeni katılan oyuncularımızla aile ortamında hayatımızı devam ettiriyoruz. Giden oyuncularımızla da hala görüşüyoruz. Neredeyse karşılaştığımız her takımda da minimum 1-2 eski oyuncumuz forma giyiyor.”

BOTAŞ GM’i Gürkan Can: Alt yapı çalışmaları en sağlıklı şekilde sürüyor

‘TEMA KOLEJİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ’
“Eğitim tarafında da Ankara’da TEMA Koleji ile bir eğitim sponsorluğumuz var. Bizim dışarıdan ve Ankara içinden bulduğumuz yetenekli sporcuları TEMA Koleji’nde topluyoruz. Oyuncularımız hem bursla eğitim alıyorlar hem de okullar arası müsabakalarda TEMA Koleji’ni temsil ediyorlar. Biz eğitimi oldukça önemsiyoruz. Çocuklarımızı dersten alıp maça, idmana götürme benzer biçimde bir durum söz mevzusu olması imkansız. Okul da aslına bakarsan bunun karşısında… Evlatlarımızın geleceğe de hazır olmasını, gerçekçi bir bakış açısıyla spor yaşamlarının sonunda da bir mesleğe haiz olabilmeleri adına çaba sarf ediyoruz.
Aşağı yukarı kulüp bünyemizde, alt yapı sporcularımızla birlikte 110-120 oyunculuk bir gruba sahibiz. Tüm alt yapı takımlarımız birbirleriyle bağlantılı. Her ekip, alttan yukarıya doğru tüm sporcularımız için birer basamak. Bir plan, program dahilinde yükselmek oldukça mühim. Hem bilişsel hem de toplumsal yönden onların gelişimine büyük itina gösteriyoruz. Bir tek bizle ilgili bir durum da değil bu… Bir tek kulüp, okul değil aile de bu işin içinde… Bu bir üçgen… Okul, kulüp ve aile üçgeni… Bu üçgeni en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz nokta itibarıyla oldukça mutluyuz. Aileler de oldukça mutlu. “

‘PROJE DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR’
“Türkiye Basketbol Federasyonu’nun da oyuncu yetiştirme hedefinde olan kulüpler mevzusundaki hassasiyetini biliyor ve takdir ediyoruz. Bu konudaki çalışmalarını da yakından takip ediyor ve destekliyoruz. Bizim benzer biçimde oyuncu yetiştiren kulüpler için hazırlanan projelerin hızlıca hayata geçirilmesi gerekiyor. Maliyetler ciddi halde arttı. Sürdürülebilirlik anlamında desteğe gerekseme var. Altyapıların, Ulusal Takımlar’ın geleceği açısından bu oldukça mühim. Bizlere düşen ne vazife var ise hazırız. Doğal ki iş birliği ile basketbola daha yararlı olmaya çalışacağız.”

GÖZENELİ: OYUNCULARIMIZA GÜVENİYORUZ
Botaş’ın altyapısının başlangıcında başarı göstermiş işlere imza atan, üst seviyeye oyuncu kazandırma mevzusunda “eksper” olan tecrübeli coach Cemal İlker Gözeneli, baş antrenörlük görevine getirilmiş olmanın ayrı bir mesuliyet anlamına geldiğini söylemiş oldu. Altyapıda misyonunu üst yapıya taşıma gayreti içinde olacağının altını çizen Göreneli, “Altı senedir bu kulüpte çalışıyorum. Botaş’ın Ankara’ya geldiği ikinci seneden itibaren buradayım. Bununla birlikte alt yapı sorumlusuyum. Ankara’da alt yapı anlamında ciddi bir yol aldık. Bu beş yılda alt yapı takımlarımızdan üst seviyeye ve ulusal takımlara oldukça sayıda oyuncu kazandırdık. Yaş kategorilerinde şampiyonluklar kazandık. Bu da bizi oldukça mutlu etti. Bununla birlikte BGL takımımız olması da, aşağıdan gelen oyuncularımızın ara bir pilot takımda gelişimlerini sürdürmelerine ve A takıma kazandırılmalarına olanak sağlıyor. Şu ana kadar hem alt yapıda hem de A ekip seviyesinde oldukça iyi noktalarda olduğumuzu düşünüyorum. Evet, bu yıl bir sorun yaşadık. Sürem başlangıcında A ekip olarak istemediğimiz bir noktadayız. Kulübümüzün ve yönetim kurulumuzun takdiriyle alt yapı sorumluluğundan A ekip baş antrenörlüğüne getirildim. Ben şu anda bu görevde oldukça yeniyim. Önümüzde bir süreç var. Takımımızı en iyi seviyeye çıkarmak için hem ekibimle hem de oyuncularımızda gayretli bir halde çalışıyoruz. Hakikaten bir şeyleri değişiklik yapmak istiyoruz. Bu bir süreç, süre alacak. Fakat kulübümüz bu anlamda aslına bakarsan Türk basketbolunun lokomotif kulüplerinden birisi… En iyi şekilde bu işin içinden çıkacağımıza inanıyorum. Takımımıza da bu anlamda güveniyorum. İyi bir takıma ve teknik ekibe sahibiz. Hakikaten Türk basketboluna kazandırılacak kabiliyette oyuncu grubuna sahibiz. Yabancı oyuncularımızın da performansının daha iyi seviyeye çıkacağını düşünüyorum. Aldığım ilk izlenimler de bu şekilde. Fakat doğal bu bir süreç. Değişimlerde elbet bir uyarlama süreci oluyor. Hem ofansif hem de defansif prensiplerimizi iyi bir halde arkadaşlarımıza aktararak bu sıkıntılı süreci en kısa zamanda atlatacağımıza inanıyorum. Kulübümüz ve yönetimimizin de bu anlamda sonsuz desteği var.”

‘ALAN SAVUNMASINI BGL’YE KADAR YASAKLADIK’
Göreneli, kulüp bünyesinde bir tek oyuncu değil alıştırmacı gelişimine ve yetişmesine de olanak elde eden bir yapıya haiz olduklarının altını çizerek şunları söylemiş oldu:
“Ben de senelerdir bu kulüpte vazife alan birisi olarak, bununla beraber hem oyuncu yetiştiren hem de üst kategoriye alıştırmacı ve oyuncu kazandıran oldukça kıymetli bir teknik ekibe haiz olmanın gururunu yaşıyorum. Bir tek kulübün oyuncu değil alıştırmacı kazandıran bir misyona da hizmet ettiğine vurgu yapmalıyım. Dizgesel bir halde çalışıyoruz. Tüm kategorilerimizin oyuncu ve antrenörlerinin aynı sistem içinde birbirleriyle senkronize hareket etmesinin, başarıya giden yolda mühim bir detay bulunduğunu düşünüyorum. Şu örneği verebilirim. BGL (Basketbol Gelişim Ligi) takımına kadar hiçbir alt yapı takımımız alan savunması yapmıyor. Bu bizde yasak… Hepimiz adam adama müdafa yapıyor. Bu da oldukça mühim bir detay… Maç kazanmak, yitirmek mühim değil. Mühim olan basketbolun doğrularını öğrenerek ilerlemek, gelişim kaydetmek. Bu felsefe ile şu anda altyapılarda geldiğimiz nokta oldukça mühim. A ekip da bu sürem kabuk değiştirdik. Bu değişiklikle de oldukça sayıda genç oyuncumuzu altyapıdan A takıma kaydırdık. Bu gençlerin oynaması, A takıma adaptasyonu oldukça mühim. Fazlaca kıymetli, yetenekli sporcularımızın yakın bir gelecekte mühim noktalara geleceğine, ulusal ekip seviyesinde yararlı olabilecek oyuncular çıkaracağımıza inanıyorum. Bu değişiklik, kolay değil. Köktencilik bir kararmış oldu. Sadece bu sıkıntılı süreci en iyi şekilde atlatacağımızdan ve iyi bölgelere geleceğimizden kuşkumuz yok.”
YILDIRIM: DAHA İYİ OLACAĞIZ
Botaş ekibine bu yıl dahil olan deneyimli şutör Nihal Güngör Yıldırım, sezona fena başladıklarını sadece yaşanmış olan köklü değişimin sancıları olan bu süreci atlatacak güce haiz olduklarını söylemiş oldu. 33 yaşındaki ekip kaptanı, “Güzel bir hazırlık süreci geçirdik aslen. Yabancı oyuncularımız sonradan aramıza katıldı. Fakat bunun da ötesinde oldukça fazla sakatlık yaşadık. Bu da ekibi negatif etkiledi. Aramızdan ayrılan, yeni katılan oyuncularımız olmuştu. Sakatlıklar da ulaşınca uyarlama sürecimizi tamamlayamadık. Ekip kimyamız tam anlamıyla oluşmadı. Şu aşamada sıralamada aşağılardayız. Sadece bundan sonraki süreçte daha iyi olacağımıza inanıyorum. Şu aşamada ben de istediğim noktada değilim. Vakit içinde uyarlama sürecini tamamladığımızda her şeyin yoluna gireceğini düşünüyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz