Anadolu Efes’te Erten Gazi’den taraftara mesaj: Bizden ümidinizi kesmeyin – Basketbol Haberleri

Turkish Airlines EuroLeague’de tekrardan zirve mücadelesi vermeyi hedefleyen ve başantrenör olarak Erdem Can ile yoluna devam etme sonucu alan Anadolu Efes’in yıldız adları Erten Gazi ve Ante Zizic Fanatik’e oldukca hususi açıklamalarda bulundular. Bilhassa Efes altyapısında yetişen ve formasını da terletmeye devam eden 26 yaşındaki Erten Gazi’nin sözleri oldukça dikkat çekiciydi.

‘FARKLI BİR TARZ VAR’

İşte Erten Gazi’nin açıklamaları şu şekilde;

İlk olarak sistem değişikliğini yorumlayan tecrübeli guard, “Oyun sistemimiz tamamen değişti. Ergin Ataman döneminde daha sete dayalı bir sistemimiz vardı. Yeni oyun planımızda ise hızın ön planda olacağını düşünüyorum. Bu durum kişisel olarak baktığımda benim için artı olacak. Toplu ve topsuz oyunda süratli olduğumu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

‘ÖZGÜR OYUN AMA KISITLAMALARI DA VAR’

Ergin Ataman ile Erdem Can arasındaki farkı da değerlendiren Erten Gazi, “Sonuçta her ne kadar Erdem hocamızın da özgürlüğe dayalı bir oyun planı olsa da içinde bazı kısıtlamaları normal olarak var. Geçmişte ve şimdi de iyi oyunculardan kurulu bir ekip olduğumuz için bunun üstesinden geliyoruz.” sözleriyle dikkat çekti.

Anadolu Efeste Erten Gaziden taraftara mesaj: Bizden ümidinizi kesmeyin

‘TÜRK OYUNCULAR SÜRELERİ İYİ KULLANMAK ZORUNDA’

EuroLeague arenasında Türk oyuncuların almış olduğu sürelerin tartışılması üstüne yönelttiğimiz soruya, Erten Gazi’nin yanıtı şu şekilde oldu;

Türk oyuncular istedikleri vakit her şeyi başarabilecek kapasitedeler. Açıkçası öteki ülkelerin oyuncularından farkımız yok. Doğal olarak EuroLeague’de Türk oyunculara düşen görevlerden biri de verilen vazife ve süreleri iyi kullanıp öteki ülke oyuncularından bir farkımız olmadığını ispatlamamız gerekiyor. Bu durum yalnız kulüpler bazında değil, ulusal takıma da yansıyacaktır diye düşünüyorum.

SAVUNMA MI HÜCUM MU?

Daha oldukca müdafa yönüyle görmeye alıştığımız 26 yaşındaki basketbolcunun tercihini sorduğumuzda aldığımız cevap ise, “Geçtiğimiz yıllarda oyuna atletik özelliklerimden dolayı işin müdafa kısmında oyuna giriyordum. Bu seviyedeki her oyuncunun da skor atma özelliği vardır sonuçta her ne kadar savunmacı da olsa. Bu yüzden ben kendim için yüzde 50 müdafa yüzde 50 atak diyebilirim. Sonuçta ekip oyununda ikisini de yapman gerekiyor.” oldu.

Anadolu Efeste Erten Gaziden taraftara mesaj: Bizden ümidinizi kesmeyin

TECRÜBELİ KOÇ HIRS KÜPÜ

‘SALLANTILI BİR SEZON BİZİ BEKLİYOR, ÜMİDİNİZİ KESMEYİN’

Son olarak taraftara da bildiri gönderen Erten Gazi, “Yeni sürem için kesinlikle bizlerden ümidinizi kesmeyin. Yeni bir sistem ve koçumuz var. Sallantılı ve uzun bir sürem bizi bekliyor. Biz hem ekip hem de taraftarımızla beraber olduğumuzda neleri başarabildiğimizi gördük. Bu sürem da başarılara imza atacağımıza inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Efeste Erten Gaziden taraftara mesaj: Bizden ümidinizi kesmeyin

ZIZIC: YENİ SEZON İÇİN SABIRSIZLANIYORUM

Erten Gazi’nin peşinden Anadolu Efes’in tecrübeli uzunlarından Ante Zizic de Fanatik’e yeni sürem öncesi mühim açıklamalarda bulunmuş oldu ve yeni sürem için oldukça heyecanlı bulunduğunun altınız çizdi.

Geçen sürem yaşanılan zorluklara değinen 26 yaşındaki Hırvat pivot, “Geçen sürem oldukça uzundu ve sezonun büyük bölümünde zorluklarla savaşım ettik. Takımda oyuncular oldukca fazla sakatlıklar yaşadı. İnişler ve çıkışların oldukca olduğu bir sürem, daha uzun ve zor geliyor. Fakat biliyorsunuz ki mühim olan kazanmaktı ve kazanınca her şey iyidir. Fakat maalesef biz oldukça küçük farklarla maçlar kaybettik. Bazı maçları 4. çeyrekte kaybettik, kazanmak üzereydik sadece son 3-4 dakikada maçları verdik.” dedi.

Anadolu Efeste Erten Gaziden taraftara mesaj: Bizden ümidinizi kesmeyin

Yeni sürem için ise Zizic, “Bu sürem ise yeni bir teknik ekibimiz ve yeni oyuncularımız var. Beklentiler hala aynı. Sezonun başlaması için sabırsızlanıyorum.” ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA BASKETBOLU HER YIL DAHA İYİYE GİDİYOR’

NBA’de bir dönem oynayan tecrübeli uzuna Avrupa basketbolu arasındaki farkları sorduğumuzda, “NBA ve EuroLeague aslen oldukça farklılar. 3 sürem NBA’deydim ve her yıl birbirinden farklıydı. İlk sezonumda bir veteran takımdaydım ve şampiyonluk mücadelesi veriyorduk. Fazlaca fazla maç vardı ve bu maçların hepsi mühim değildi. Bu açıdan mental olarak oldukça değişik bir odaklanma gerektiriyor. Genel olarak sahadaki oyun defanstan oldukca hücuma yönelik. Avrupa basketboluyla karşılaştırdığımızda daha azca maç ve otomatikmen her maçın önemi artıyor. Avrupa’da birçok takımın taraftarları var ve dolu tribünlere oynuyorsunuz. Avrupa şu anda NBA ile aynı seviyede değil fakat her yılı daha iyiye gidiyor.” yanıtını verdi.

Anadolu Efeste Erten Gaziden taraftara mesaj: Bizden ümidinizi kesmeyin

‘TAVARES AVRUPA’NIN EN İYİ SAVUNMACISI’

EuroLeague’de en zorlandığı savunmacı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

En zorlandığım savunmacı doğal ki Tavares. Son birkaç senedir oldukça iyi bir savunmacı ve onun Avrupa’nın en iyi savunmacısı bulunduğunu söyleyebilirim.

Anadolu Efeste Erten Gaziden taraftara mesaj: Bizden ümidinizi kesmeyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz