Dünya Kupası’da Huertel tartışması – Basketbol Haberleri

A Ulusal Adam Basketbol Takımımız’ın yer almadığı 2023 Dünya Kupası’nda 1. grup aşaması amamlandı… Gruplarda ilk 2 sırada yer edinen takımlar 2. tura çıkarak kürsü şansını sürdürdü. Son 2 Dünya Kupası’nda üçüncülük kürsüsüne çıkan Fransa, H Grubu’nda Letonya ve Kanada’nın arkasında kalmış olarak organizasyona erken veda etti.7

Dünya Kupasıda Huertel tartışması

Rus takımına gittiği için Ulusal Ekip’dan atılmıştı hatta bu durum, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği meydana getirecek Fransa’da büyük hayal kırıklığı yaratırken, oyun kurucu Thomas Heurtel’in niçin ekibe alınmadığıyla ilgili de münakaşa mevzusu tekrardan gündeme geldi. Ekip kaptanı Nicolas Batum “Politika umrumda değil, gelecek yıl Paris Olimpiyatları’nda her oyuncuya ihtiyacımız var.

Dünya Kupasıda Huertel tartışması

Önümüzdeki yıl elimizdeki en iyi kadroyla oynamamız lazım.” ifadelerini kullanırken Fransa Spor Bakanı Amelie Oudera-Castera ise ekip kaptan Batum’un açıklamalarına şöyleki cevap verdi: “Rusya meselesi yüzünden aldığımız kararlar münakaşaya açık değil, Thomas Heurtel Ulusal Takıma alınmayacağını bile bile Rusya’ya geçirme oldu. Ulusal Takımda olmamayı göze alarak bu sonucu aldı, aslına bakarsanız halihazırda fazlaca iyi oyunculara sahibiz”. Ayrıca Huertal, geçen yaz Zenit’le anlaşmış ve Rusya’ya gittiği için Fransa Basketbol Federasyonu’nun kararıyla artık Fransa Ulusal Ekibi’nın formasını giyemeyeceği açıklanmıştı.

2. tur heyecanı yarın başlıyor

Dünya Kupası’nın 1. turunda, Dominik Cumhuriyeti’nin yenilgisiz 2. tura çıkması dikkat çekti. Şampiyonada A Grubu’nda Dominik Cumhuriyeti (3/3), İtalya (3/2), B Grubu’nda Sırbistan (3/3), Porto Riko (3/2), C Grubu’nda ABD (3/3), Yunanistan (3/2), D Grubu’nda Litvanya (3/3), Karadağ (3/2), E Grubu’nda Almanya (3/3), Avustralya (3/2), F Grubu’nda Slovenya (3/3), Gürcistan (3/2), G Grubu’nda İspanya (3/3), Brezilya (3/2), H Grubu’nda Kanada (3/3), Letonya (3/2) ilk 2 sırada yer alarak kürsü şansını sürdüren ülkeler oldu.

2. tura puanlarını taşıyan ülkeler burada da grup aşamasında ilk 2’ye girmeye çalışacak. 2. tur maçları yarın oynanmaya başlamış olacak. Ayrıca Türkiye, 2002 ve 2019 içinde düzenlenen 5 Dünya Kupası’nda yer almış ve bu 21 senelik süreçte ilk kez katılım gösteremedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz