Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan Shane Larkin ve Scottie Wilbekin’e şok! – Basketbol Haberleri

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ulusal ekip kampına katılmadıkları nedeni öne sürülerek ceza verdiği Shane Larkin ve Scottie Wilbekin’e fena haber geldi.

ARADIĞINI BULAMADI

‘SAYGISIZLIK…’

A Ulusal Adam Basketbol Takımımızın 2024 Olimpiyat Ön Elemeleri Turnuvası’nda İstanbul’da verdiği mücadelede takımda olmayan devşirme oyuncular Shane Larkin ve Scottie Wilbekin için Türkiye Basketbol Federasyonu 5 müsabakadan men ve 90 bin TL para cezası verdi. Yaşanmış olan bu gelişme sonrası Anadolu Efes’in yıldızı Shane Larkin, toplumsal medya hesabından uzun bir izahat metni paylaşmıştı.

Türkiye Basketbol Federasyonundan Shane Larkin ve Scottie Wilbekine şok

Shane Larkin’in paylaşmış olduğu izahat metninde; “Bu yaz ulusal takımla ilgili yaşanmış olan durum hakkında, ulusal takımdaki oyuncu arkadaşlarımın orada oldukça sıkı çalışıp elemeler için hazırlanmalarına saygımdan suskun kaldım, sadece şimdi bu sessizliğimi bozmam icap ettiğini düşünüyorum. Yaşananların nasıl ele alındığını görmek hakikaten yürek parçalayıcı ve yaşanmış GERÇEKLERE dayanarak karakterime karşı meydana getirilen bir saygısızlık bulunduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

BEŞİKTAŞ’TA AYRILIK

DEVŞİRME STATÜLERİNİ KAYBETTİLER

Basketfaul’un haberine bakılırsa; TBF’nin “Basketbol Yarışma Talimatı”na GÖRE Shane Larkin ve Scottie Wilbekin ‘devşirme’ statülerini kaybettiler ve yabancı oyuncu konumunda geldiler.

Yönergenin ilgili maddesi şu şekilde:

“10.8. Doğumdan sonrasında Türk vatandaşlığına geçmiş ve büyükler kategorisinde Türk Ulusal takımlarında oynayarak ülkemiz umut, genç ve yıldız takımlarından yetişmiş olan basketbolcu hakkını kazanan basketbolcular; ulusal müsabakaya katılmama sebebiyle Disiplin Kurulu tarafınca cezalandırılmaları halinde bu hakkı kaybederler.”

Türkiye Basketbol Federasyonundan Shane Larkin ve Scottie Wilbekine şok

Bilinmiş olduğu benzer biçimde TBF Disiplin Kurulu, Ulusal Ekip’a gelmedikleri nedeni öne sürülerek Larkin ve Wilbekin’e 5’er maç men cezası vermişti. Bu durumda iki oyuncu da “ülkemiz umut, genç ve yıldız takımlarından yetişmiş olan basketbolcu” statüsünü yitirmiş oldu. Larkin ve Wilbekin, Tahkim’e yapacakları itirazdan netice alamazlarsa Türkiye Ligi’nde sadece yabancı statüsünde oynayabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz